Kterých zásadních chyb se vyvarovat při prodeji nemovitosti

14:14 | E V | Diskuze

Koronavirová krize obrací realitní trh vzhůru nohama.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Zájemců o koupi není tolik jako dříve a banky jsou opatrnější se schvalováním hypoték. Co roste je počet bytů na prodej - na trh se dostává velká část prázdných bytů z Airbnb a část majitelů bude prodejem nemovitostí zachraňovat firemní a rodinné rozpočty. Jakým chybám se vyhnout, když prodáváte byt v době koronavirové?

 

Prodejte raději dříve než později

„Prodej neodkládejte zbytečně dlouho. Na základě znaků podobných krizi z roku 2008 očekáváme nejpozději na přelomu podzimu a zimy pokles cen u bytů a domů. Někde mohou klesnout o 15 - 20 %,“ upozorňuje Vladimír Zuzák, ředitel Maxima Reality. Když začnete během léta, můžete ještě prodat za vysoké předkrizové ceny.

 

Tržní cena tak akorát

Nepřestřelte tržní cenu. Majitelé nemovitosti mají často přemrštěná očekávání – cena inzerovaná na realitních serverech je většinou vyšší než cena, za kterou se nemovitost skutečně prodá. Šanci udělat první dojem máte jen jednou, nejvíc lidí uvidí váš inzerát, ve chvíli, kdy se poprvé objeví na realitních serverech. Zatím není důvod prodávat pod cenou, ale není na místě ani cena příliš vysoká. Zbytečně by odradila zájemce, kterých je teď méně. Nejjednodušší je objednat si přes internet odhad tržní ceny, který je zdarma. Přijde vám na e-mail a vy můžete začít prodávat.

 

Fasáda dělá dům

Nesmíte zanedbat prezentaci nemovitosti. Budete potřebovat fantastické fotky. Podle statistik Maxima Reality z posledních let se s kvalitními fotografiemi zvedá prodejní cena v průměru o 10 % a byt se prodá zhruba dvakrát rychleji. I když na prodej spěcháte, věnujte jeden den přípravě interiéru na focení. Ještě lepší bude, když si pozvete na pomoc bytové designéry. Vyhněte se naopak virtuálním prohlídkám, které často zájemce spíš odradí.

 

Vyberte kupujícího s prostředky

Nečekejte příliš dlouho na to, jestli kupující získá hypotéku. „Ověřte si dopředu, jaké má šance. Ideální je, když má peníze našetřené nebo když má úvěr předschválený. Banky jsou teď obezřetnější a mnoho žádostí zamítnou. Když se to stane, musíte začít s prodejem od nuly a ceny nemovitostí můžou být v tu chvíli už úplně jinde,“ radí Zuzák.

 

Řekněte si o pomoc

Neprodávejte v krizi na vlastní pěst. Každá dobrá realitka má kontakty na kupující, kteří právě teď hledají bydlení. To celý proces významně urychlí. Realitní kancelář taky oceníte, když zájemci smlouvají o ceně. Při osobním jednání s majitelem dostane kupující vždy větší slevu než od makléře.

 

Zdroj:Martina Jiroušová, AMI Communications
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji průmyslu a stavebnictví

Ilustrativní obrázek

Pandemie koronaviru pomohla k rychlejší digitalizaci realitního trhu

Ilustrativní obrázek

Jak určit cenu bytu

Ilustrativní obrázek

Jak se zachovat při neschopnosti splácet hypotéku?

Ilustrativní obrázek

Jaké jsou nyní nejvíce znevýhodněné profese při žádosti o hypotéku?

Ilustrativní obrázek

Banky nyní zájemce o hypotéky mnohem více prověřujíČti více
Ilustrativní obrázek

Wall Street v úvodu oslabuje

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza po otevření hledá směr

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifický region v pátek oslaboval

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza ve čtvrtek oslabuje

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy ve čtvrtek oslabovaly

Ilustrativní obrázek

Německý DAX se po několika výsledkových reportech obchoduje v plusu

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.