Které veřejně obchodované fondy (ETF) lze použít jako zajištění proti krachu akciového trhu?

14:51 | wa pe | Diskuze

Volatilita se vrátila na akciové trhy a mnozí analytici již začínají hovořit o nebezpečí jejich ostrého propadu. Které veřejně obchodované fondy lze použít jako formu zajištění?

Ilustrativní obrázek
Foto: Rob Hurson

Od začátku roku zažívají americké akcie dramatický propad. Index S&P 500 oslabil ze svého maxima na úrovni 2 870 bodů na 2 580 bodů, což představuje 10% pokles během relativně krátké doby. Případnému zotavení nyní navíc budou bránit obavy z obchodní války, kterou by mohla vyvolat plánovaná cla na ocel a hliník dovážené do USA.

Především ti z investorů, kterým jde o uchování kapitálu, by nyní měli uvažovat nad strategiemi, jež portfolio ochrání v případě hlubšího poklesu trhu.

Direxion S&P 500 Bear 1X Shares

Fondy z rodiny Direxion nabízejí především trojnásobné pákové produkty umožňující sázet na pohyb skupiny akcií, najdeme zde však také Direxion S&P 500 Bear 1X Shares (SPDN), který díky svým krátkým pozicím nabízí přesně opačný výnos než index S&P 500. Ve chvíli kdy index oslabí o 2 %, SPDN posílí o 2 %. Tento produkt není vhodný pro investory, kteří se snaží na poklesu trhů vydělat, ti spíše zamíří k pakovým produktům, nicméně může vhodně omezit ztráty, které korekce na akciovém trhu může znamenat pro Vaše portfolio.

AdvisorShares Ranger Equity Bear ETF

Sofistikovanějším ETF je AdvisorShares Ranger Equity Bear, který shromažďuje krátké pozice na jednotlivých akciových titulech, u kterých investiční manažeři předpokládají výraznější pokles. ETF má nyní krátké pozice například na akciích Kellogg, Harley-Davidson či Snap. Od počátku roku díky tomu ETF posiluje o 4,5 %.

Pimco Enhanced Short Maturity Active ETF

Pokud nehodláte v očekávání tržní korekce držet svá aktiva v hotovosti, zároveň je však nechcete nechat nečinně ležet, pak je zde Pimco Enhanced Short Maturity Active ETF navázaný na krátkodobé dluhopisy. Přibližně 74 % jeho portfolia tvoří dluhopisy se splatností kratší jak 1 rok, zatímco 26 % tvoří dluhopisy se splatností v rozmezí 1–3 let. Jedná se o aktivně spravovaný fond, v jehož portfoliu najdeme dluhopisy rozvojových ekonomik, korporátní dluhopisy v investičním pásmu i státní obligace. Fond poskytuje při ročním výnosu 1,8 % nejenom stabilitu, ale především možnost kdykoli jeho akcie prodat.

Vanguard Short-Term Inflation Protected Securities ETF

Tento ETF se zaměřuje na inflačně zajištěné státní dluhopisy USA. Díky nízkému růstu inflace v posledních letech není výnos tohoto fondu nijak převratný, nicméně to by se mohlo vzhledem k aktuálně převládajícím obavám na trhu brzy změnit. Strach z prudkého nárůstu inflace je možná stejně jako v minulosti přemrštěný, nicméně jakožto forma zajištění může VTIP prokázat dobrou službu.

iShares Gold Trust ETF

Pokud hledáte investiční instrument, který není korelován s akciovým trhem, potom možná stojí za to uvažovat nad zajištěním ve formě zlata. Za poslední tři roky zlato vykázalo negativní korelaci k akciovému trhu ve výši -0,15.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Revoluční změny v akciovém indexu S&P 500

Ilustrativní obrázek

Krize kolem turecké liry vysílá šokové vlny napříč rozvíjejícími se trhy

Ilustrativní obrázek

Bitcoin zažívá renesanci. Cena přesáhla 8200 dolarů

Ilustrativní obrázek

Americké akcie oslabí až o 30 procent, varuje uznávaný kontrariánský investor Mark Mobius

Ilustrativní obrázek

ETF navázané na ruské akcie oslabují v reakci na Trumpovy hrozby možného útoku v Sýrii

Ilustrativní obrázek

ETF sledující ruské akcie výrazně klesajíČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevírá do nového týdne se ztrátou

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy zchladila data HDP z čínské ekonomiky

Ilustrativní obrázek

Zámořské trhy uzavřely týden růstem

Ilustrativní obrázek

Americké indexy v pátek v kladném teritoriu

Ilustrativní obrázek

Pražská burza zakončila týden růstově

Ilustrativní obrázek

V roce 2019 posílí česká koruna, zdraží komodity a uspějí nové startupy

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.