Které korporace by mohly velice dobře profitovat z Trumpovy daňové reformy?

08:47 | Ne Ro | Diskuze

Analytici z Goldman Sachs vytipovali dvacet korporací, které s největší pravděpodobností budou výrazně těžit z reformy daní ve Spojených státech. Profitovat z daňové reformy by měly ty společnosti, které budou moci repatriovat nakumulované zisky, které dosud drží mimo USA.

Foto: Pictures of Money

Podle aktuální analýzy Goldman Sachs by (v případě projití daňové reformy republikánů) americké společnosti mohly přivést zpět do USA nahromaděné zahraniční zisky v úhrnné výši 250 miliard USD. Přičemž výrazný díl by měl pocházet od společností technologického sektoru.

 Analytici z Goldman Sachs odhadují, že společnosti z indexu S&P 500 přivedou koncem roku 2018 zpět do USA okolo čtvrtiny svých celkových dosud nezdaněných zisků, které zatím drží v zámoří. Analytici totiž počítají s tím, že nastane podobná situace jako za éry prezidenta Bushe, kdy "repatriační prázdniny" přinesly zpět do USA 25 % odhadovaných zámořských zisků.

Společnosti z indexu S&P 500 neustále reinvestují své zámořské zisky v přibližné výši 2,5 biliónu USD, včetně cca 920 miliard USD dosud nezdaněné hotovosti. Analytici z Goldman Sachs předpovídají, že republikány navrhované snížení repatriační daně v USA na 8,75 % v případě daně z hotovosti a na 3,5 % v případě daně ze zisků bude znamenat, že americké společnosti v průběhu příštího roku postupně přivedou zpět do USA okolo 250 miliard USD, přičemž cca 540 miliard USD dál zůstane mimo USA.

Díky repatriačním prázdninám za dob prezidenta George W. Bushe (2004) americké společnosti investovaly jak známo repatriované peníze do programů zpětného odkupu vlastních akcií. Podle analytiků tomu ale tentokrát bude jinak. Ceny amerických akcií jsou aktuálně dost vysoko, z čehož plyne, že by společnosti musely vynaložit mnoho prostředků na zpětné odkupy akcií. Daleko pravděpodobnější je, že využijí repatriované peníze na zpětné odkupy akcií jen částečně. Zbytek může jít na dividendy akcionářům a na investice do dalšího růstu (capex, fúze a akvizice v hotovosti apod.).

Podle analytiků z Goldman Sachs budou z repatriace zámořských zisků zpět do USA profitovat především společnosti technologického sektoru. 11 z celkem 20 technologických společností indexu S&P 500 momentálně drží v zámoří nejvyšší hotovost, poměříme-li tuto jejich tržní kapitalizací. Technologické společnosti disponují v rámci společností z indexu S&P 500 celými 70 % celkové dosud nezdaněné hotovosti držené v zámoří. Přičemž z toho téměř čtvrtinu drží v zámoří jediná společnost - Apple Inc. (AAPL).

Kromě Applu se jedná o tyto technologické firmy: Cisco Systems Inc. (CSCO) , NetApp Inc. (NTAP) , QUALCOMM Inc. (QCOM) , Oracle Corp. (ORCL) , Microsoft Corp. (MSFT) , TE Connectivity (TEL) , Western Digital (WDC) , Citrix Systems Inc. (CTXS) , Juniper Networks (JNPR) a VeriSign Inc. (VRSN). Tyto technologické společnosti budou podle analytiků profitovat ze snížené repatriační daně nejvíce.

Co se společností mimo technologický sektor týče, měly by profitovat nejvíce tyto: Amgen Inc. (AMGN) , Ralph Lauren Corp. (RL) , Waters Corp. (WAT) , Foot Locker Inc. (FL) , General Electric (GE) , Abbott Laboratories (ABT) , Priceline Group (PCLN) , Johnson & Johnson (JNJ) and Merck & Co. Inc. (MRK).

V rámci společností indexu S&P 500 technologické s farmaceutické korporace dohromady v zámoří drží 85 % dosud nezdaněné hotovosti. Společnosti energetického a finančního sektoru drží v zámoří jen cca 2 %. Realitní společnosti a telekomunikace téměř 0 %.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.