Které akcie ze sektoru zdravotní péče se vyplatí kupovat na rozvojových trzích?

09:13 | wa pe | Diskuze

V prestižním investičním magazínu Barron's se zaměřili na akcie společností ze sektoru zdravotní péče, které by na rozvojových trzích měly v příštích letech přitahovat investice. 

Ilustrativní obrázek
Foto: Public Domain

Když se hovoří o zvyšujících se výdajích na zdravotní péči, nelze nezmínit demografickou krizi ve vyspělých zemích jako Japonsko či Německo, k takzvanému stárnutí populace však dnes dochází i v rozvíjejících se ekonomikách především v Číně. Zde dojde v následujících letech k masivnímu růstu nákladů, což sice představuje vrásky na čelech ekonomů, pro investory to však může představovat lákavou příležitost. V magazínu Barron's vyzpovídali pět investičních manažerů ohledně jejich investic v rámci sektoru zdravotní péče. 

Taizo Ishida, investiční manažer Matthews Asia Growth a Matthews Emerging Asia poukazuje na výrazný nepoměr nákladů na zdravotní péči mezi rozvojovými a vyspělými ekonomikami. Zatímco první zmiňovaná skupina vynakládá na zdravotní péči přibližně 5 % svého HDP, v zemích jako USA, Německo či Japonsko je to kolem 10 %. Tento rozdíl by se postupem času měl snižovat, domnívá se manažer. Čínské výdaje na zdravotní péči dnes dosahují 620 miliard USD, přičemž každoročně rostou o 10 %. Přestože se pozornost investorů v posledních letech zaměřovala především na rychle se rozvíjející technologický sektor, podobného pokroku země dosáhla také v oblasti biotechnologií a vývoje léků. Čína je nyní po USA na druhém místě v počtu prováděných klinických testů. Ishida doporučuje věnovat pozornost například Genscript Biotech, která vyvíjí léky proti rakovině krve.

Jiným směrem se vydává Howie Schwab z Driehaus Emerging Markets Growth, který upozorňuje na rostoucí četnost případů cukrovky v Číně. Diabetem v zemi trpí více jak 100 milionů lidí, přičemž pouze 15 % z nich se léčí. Největším čínským producentem inzulinu je Tonghua Dongbao Pharmaceutial. Podle Schwaba se situace společnosti výrazně zlepší poté, co čínská vláda navýší úhrady za inzulinové produkty a poté, co kvalitnější školení lékařů na malých městech povede k přesnějším diagnózám a vhodné léčbě nemoci.

Další z civilizačních chorob, obezita je překvapivě výrazně rozšířená v zemích jako Mexiko, Egypt či Spojené arabské emiráty. Ta je především v případě posledně jmenované země dávána do spojitosti s častým výskytem kardiovaskulárních chorob. David Semple, investiční manažer VanEck Emerging Markets doporučuje akcie NMC Health, která ve Spojených arabských emirátech provozuje nemocnice a kliniky. Společnost navíc úspěšně expanduje do Egypta a Saúdské Arábie.  Kromě nich drží ve svém portfoliu také akcie distributorů léčiv brazilské Biotoscana Investments a China Medical System.

K opatrnosti nabádá Leon Eidelman z JPMorgan Emerging Markets Equity. Podle něj sice sektory zdravotní péče sice představuje dlouhodobou investiční příležitost, stále však není jasné, jakou cestou se vydá čínská reforma zdravotnictví. Některé z oblíbených čínských titulů navíc teprve budou muset vykázat ziskovost ospravedlňující valuaci jejich akcií. Z čínských zdravotních pojišťoven manažer favorizuje Ping An Insurance Group, která nabízí například online lékařské konzultace či digitální sdílení zdravotních záznamů za vynaložení relativně nižších nákladů.  

Podle jednoho z manažerů Martin Currie Emerging Markets, Andrewa Mathewson Čína míří k zavedené všeobecné zdravotní péče kolem roku 2020. Navzdory tlakům na ceny léčiv by někteří velcí hráči měli z reformy zdravotnictví profitovat. Podle Mathewsona mezi ně patří i konglomerát Shanghai Fosun Pharmaceutical Group, který se může pochlubit širokým portfoliem aktiv od nemocnic, přes produkci a distribuci léčiv až po medicínské přístroje.

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.