Kryptoměny jsou budoucností peněz. Víte proč?

13:27 | wa pe | 1 komentář / 1 nový

I některé známé osobnosti a experti, kteří označují bitcoin za nebezpečně nafouklou investiční bublinu, přiznávají, že technologie blockchain představuje do budoucna revoluci v globálním finančním systému.  

Ilustrativní obrázek
Foto: Public Domain

Vlivní kritici bitcoinu, jakými jsou například výkonný ředitel JPMorgan Chase či člen Rady guvernérů ECB Yves Mersch stále odmítají uznat bitcoin za měnu v pravém slova smyslu. Pokud pomineme vše ostatní, co bitcoin odlišuje od klasických fiatních měn, pak je to především funkce uchovatele hodnoty, která je u dnešních kryptoměn stále více než sporná. Cena bitcoinu prozatím příliš kolísá, než aby mohl představovat plně funkční měnu. Zatímco hodnota fiatní měny je převážně odvozena od množství peněz v oběhu, ekonomické kondice země či politiky centrální banky, cena bitcoinu je ovládána především spekulacemi a poměrem nabídky a poptávky, tak jak je tomu v případě akcií. „Tradičně hovoříme o penězích jako o prostředku směny a uchovateli hodnot. Bitcoin je dobrý v roli prostředku směny, ale mnohem méně v roli uchovatele hodnot,“ říká Harold James zabývající se hospodářskými dějinami na Princetonské univerzitě. Podle Jamese bitcoin připomíná některé z vysoce nestabilních měn, které vznikaly ve střední a východní Evropě po skončení první světové války. Pokud míra spekulace o tržní hodnotě bitcoinu příliš převáží nad skutečnou hodnotou v reálném světě, může dojít ke kolapsu ceny stejně jako v případě akciového trhu.

 „Myslím si, že bitcoin se již nachází v investiční bublině připravené splasknout. Jakmile ovšem dojde k pádu bitcoinu, tak při zpětném ohledu uznáme, že představoval hodnotnou lekci, ze které jsme se naučili mnohem více, než kolik jsme ztratili,“ domnívá se expertka na obchodní kapitál z University of Technology v Sydney Phillipa Ryanová. Ta navíc upozorňuje na některé potíže bitcoinu v oblasti bezpečnosti, kdy jsou transakce snadno vysledovatelné prostřednictvím veřejně přístupných adres odesílatelů a příjemců. Schopnost bitcoinu samotného nahradit fiatní měny je omezená i díky jeho aktuálně nízké transakční kapacitě. Podle profesora počítačových věd na Cornellově univerzitě Ariho Juelse je bitcoin schopen zprostředkovat pouze 7 transakcí za sekundu. Pro srovnání platební systém VISA disponuje kapacitou 65 000 transakcí za sekundu.

Ačkoli bitcoin samotný budoucností peněz pravděpodobně nebude, neznamená to ještě, že se jí nestane jeho podkladová technologie sdílené databáze zvané blockchain. Ta umožňuje jednotlivcům provádět transakce mezi sebou bez prostřednictví bank a dalších finančních institucí. Pokaždé, kdy dojde v rámci kryptoměny k transakci, jsou veškeré s ní spojené údaje uloženy na blockchain. Jakmile počet provedených transakcí dosáhne určité úrovně, jsou počítači uspořádány do takzvaného bloku.  Aby došlo k odeslání bloku, musí být vyřešen složitý matematický problém nalezení takzvané kryptografické nonce. K tomu je potřeba značné výpočetní síly, za jejíž vyčlenění jsou uživatelé odměněni v podobě jednotek dané měny. Celý tento proces potvrzování transakcí a udržování blockchainu v chodu se často označuje jako „těžba.“ Po vytvoření nového bloku je tento následně přidán do každé jednotlivé kopie sdílené databáze a celý proces pokračuje nanovo.

Tento systém nabízí především nižší náklady na bezpečnost a ověřování finančních transakcí. V budoucnu by navíc měl být i rychlejší a spolehlivější než současné platební metody. „Do 50 let by kryptoměny mohly být používány jako národní měny,“ tvrdí David Yermack, vedoucí oddělení financí na New York University. I bez kryptoměn můžeme již delší dobu pozorovat sílící přesun platebního styku do digitální podoby. Zajištění jejich bezpečnosti je dnes prvořadou potřebou a v tomto ohledu nabízí kryptoměny a blockchain technologie vhodné řešení. Yermack upozorňuje, že bezpečnou známkou úspěchu je, když Vaše metody začne přejímat a používat konkurence. Tento jev je nyní v oblasti kryptoměn jasně patrný. Celá řada centrálních bank již koketuje s myšlenkou zavedení vlastní centrálně řízené digitální měny. „Myslím si, že měnová politika a finanční stabilita budou za 50 let stejnými problémy jako dnes, ale státem garantovaná kryptoměna by mohla nahradit papírový dolar,“ říká akademik.

Jednou z cest, jak se v budoucnu může blockchain prosadit je jeho integrace se stávajícími měnami. Česká koruna by stále zůstala korunou, transakce v ní by však probíhaly prostřednictvím blockchainu.  Jelikož by pak v tomto případě nebylo potřeba prostředníků, mohla by se správa veškerých účtů přesunout rovnou pod křídla České národní banky.  Tato naprostá centralizace peněz by centrálním bankám umožnila lépe vykonávat jejich funkci stabilizačního prvku a regulátora ekonomiky a zároveň by se výrazně omezily možnosti praní špinavých peněz a nelegálních transakcí.

Estonská centrální banka již oznámila své plány na spuštění estcoinu, první národní kryptoměny a v experimentální fázi se nachází také RSCoin Bank of England. Autoři konceptu RSCoin předpokládají, že centrální banka by měla být schopna nasadit svou kryptoměnu v masovém měřítku také díky komerčním bankám, které by se podílely na ověřování transakcí.  Jejich model počítá s centrální bankou a dalšími 30 komerčními bankami, které by dohromady měly být schopny v rámci RSCoin uskutečnit 2 000 transakcí za sekundu. Pro samotného spotřebitele by se toho oproti dnešku mnoho nezměnilo, blockchain by zůstal v pozadí finančního systému, kde by umožňoval bezpečnější, průhlednější a méně nákladné transakce. Očekávat můžeme po zavedení národní kryptoměny především pokles poplatků za finanční služby, tvrdí profesor Christian Catalini z MIT. 

Otázka soukromí transakcí po zavedení národní kryptoměny je podle Yermacka spíše politického charakteru než technického. Bude na jednotlivých centrálních bankách, jakou míru anonymity budou jejich kryptoměny poskytovat, tvrdí. Ostatně i dnes probíhá většina finančních transakcí ve Skandinávii elektronicky, přičemž veškeré údaje o nich jsou veřejně přístupné. Je pouze na nás, do jaké míry chceme, aby naše nakládání s digitálními penězi bylo anonymní, uzavírá.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Kdo se trochu zajímá o téma kryptoměn či moderními technologiemi, jako je právě Blockchain, tak chápe, že blockchain opravdu je technologie "budoucnosti", přičemž já si nemyslím, že tahle budoucnost je tak vzdálená. Nejenže se o blockchain zajímají, ale už do něj i investují ty největší společnosti. Jako kupříkladu Deloitte
https://www2.deloitte.com/cz/cs/pages/financial-services/articles/cz-investing-in-blockchain-technology-with-SETL.html#
A to zejména právě z důvodů uvedených:
1. Bezpečnost a transparentnost -jednoduše řečeno neexistuje centralizace, a tak jedna instutuce/pár osob/servů, na které by vše záviselo, ba naopak celá "databáze" je veřejně sdílena v síti
2. Rychlost - k jakýmkoliv transakcím dochází v podstatě ihned, není třeba čekat pár dní než banka peníze převede (není třeba dočasně zamykat databáze), a je jedno jestli je víkend nebo pozdě večer
3. úspora nákladu - to je evidentní, neboť to do značně míry souvisí s dvěma výše uvedenými

Některé velké banky už třeba používají decentralizovaný platební systém, kterým je Ripple, a který funguje v podstatě na stejném principu.
https://opcebinarni.com/krypto-ripple/

To, co bude s BitCoinem či dalšími kryptoměnami zas tak jasné není, ale že blockchain je něco, co změní zažitý sytém bankovnictví či pravděpodobně dalších oborů, je velmi reálné. Samozřejmě, když se tím člověk zabývá do detailů, má to vždy svá úskalí, jako je například vysoká spotřeba energie apod.
Vstoupit do diskuze


Související články
Ilustrativní obrázek

Expobank obchodující s Bitcoinem vzbuzuje smíšené reakce

Ilustrativní obrázek

Trable výrobců grafických karet kvůli kryptoměnám

Ilustrativní obrázek

Expobank CZ spouští první bankovní účet v Evropě s možností obchodovat s Bitcoiny či investovat do start-upů

Ilustrativní obrázek

The Wall Street Journal spustil vlastní kryptoměnu, Bitcoin zažívá „únavu z prodeje“ a Gemini vytvořila první zcela regulovanou kryptoměnu

Ilustrativní obrázek

Jak vidí instituce a retail aktuálně kryptosvět?

Ilustrativní obrázek

Trend stabilních mincí vytváří prostor pro vznik nového digitálního Zlatého standarduČti více
Ilustrativní obrázek

Rudý závěr v zámoří

Ilustrativní obrázek

Index DAX na závěr týdne o půl procenta oslabil

Ilustrativní obrázek

Johnson & Johnson - 7,5 % po zprávě o přítomnosti azbestu v dětském prášku

Ilustrativní obrázek

Hyundai představuje plány pro vodíkovou budoucnost, společně s dodavateli investuje 153 miliard korun

Ilustrativní obrázek

Akcie na Wall Street klesají

Ilustrativní obrázek

Německé akcie na počátku seance klesají o více než 1 %

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.