Kryptoměna tether by mohla mít ničivý dopad na kryptotrh

13:49 | Ne Ro | Diskuze

Někteří z kryptoinsiderů tvrdí, že kryptoměna tether se používá k umělému nafukování hodnoty bitcoinu. Tether je kryptoměnou, která je údajně navázána na americký dolar. Ale možná je všechno trochu jinak.

Ilustrativní obrázek
Foto: antanacoins

Kryptoexperti se obávají, že pokud by tehter zkolaboval, mohlo by to mít ničivý dopad ba širší trh s  virtuálními měnami. Poslední dobou zažívá celá oblast virtuálních měn jednu ránu za druhou. A jakou roli v tom může sehrát tether?

Tether? Co je to zač?

Tether je kryptoměnou, která je podle jeho tvůrců údajně navázána na americký dolar. Nápad stojící za vznikem virtuální měny tether byl ten, aby vznikla virtuální měna, která by byla podstatně stabilnější než většina ostatních kryptoměn, které se potýkají s obrovskými cenovými výkyvy.

Tether vznikl v roce 2015 a teoreticky vzato měl být směnný kurz s americkým dolarem 1:1. Podle dat z Coinmarketcap.com, webu sledujícího vývoj kurzů kryptoměn, je v současné době v oběhu 2,2 miliardy digitálních mincí tether.

Kdo tether vytvořil?

Digitální mince tether "razí" společnost s názvem Tether Limited, která se podle prohlášení na svém webu řídí právními předpisy Britských panenských ostrovů. Registrovaná je v Hong-Kongu.

Před nedávnem se vynořila zpráva tvrdící, že výkonný ředitel kryptoměnové burzy Bitfinex, Jan Ludovicus van der Velde, byl obviněn z účasti na manipulaci cenou bitcoinu a také tetheru.

O co v případě tetheru jde?

Mnoho lidí, obchodujících na kryptoburzách jako je Bitfinex, používají tether k nákupu jiných kryptoměn, třeba bitcoinu.

Tether Limited tvrdí, že tento způsob nákupu virtuálních měn lidem umožňuje rychle a levně měnit své pozice v jednotlivých kryptoměnách na kryptoburze. Jelikož kyptoburzy nemají zrovna dobré vztahy s bankami, používáním tetheru lze tedy ve většině případů banky jednoduše obejít.

Tak kde je kámen úrazu?

Zaprvé, poslední dobou vyvstaly obavy, zdali tether neemitují osoby vlastnící burzu Bitfinex. Kritikové tvrdí, že podobně těsný vztah by byl nepřípustný. Zde však problém nekončí: Stále víc se totiž pochybuje o tom, zdali Tether Limited skutečně drží odpovídající počet amerických dolarů v záloze, kterými by v případě potřeby byla schopna použít na zpětnou směnu tetherů za dolary.

Na přelomu minulého a tohoto týdne se objevily zprávy, že U.S. Commodity Futures Trading Commission se na sklonku loňského roku začala o Bitfinex a Tether zajímat a společnosti 6. prosince 2017 obeslala.

Během ledna bylo vypuštěno mnoho nových tetherových mincí do oběhu. Informace z Tether hovoří o 850 miliónech nových digitálních tokenech. Vzhledem k tomu, že zmiňovaná společnost několik předchozích měsíců navyšovala počet mincí v oběhu, což se krylo právě s dobou, kdy ceny kryptoměn kulminovaly, vyvstaly pochybnosti, zdali náhodou nedochází k cenové manipulaci, domnívá se Nicholas Weaver z International Computer Science Institute v Berkeley. Weaver poukazuje na jednu anonymní statistickou analýzu, zveřejněnou online v minulém týdnu, která poukazuje na korelaci mezi kurzem bitcoinu a tetherem. Zmiňovaná analýza dospívá k závěru, že k emisi tetheru dochází ve chvíli, kdy kurz bitcoinu klesá, a sice: 48,8 % růstu ceny bitcoinu v analyzovaném období se vyskytlo během dvouhodinového období, které následovalo po přírůstku celkem 91 různých tetherových převodů do virtuální peněženky na Bitfinex.

Co na to Tether Limited?

Na žádost stanice CNBC o komentář společnost Tether Limited nezareagovala.

V září 2017 společnost Tether Limited zveřejnila dokument s názvem "doklad o finančních prostředcích", který měl údajně dokládat skutečnost, že disponuje požadovanými dolarovými rezervami. V dokumentu byla nicméně začerněna jména všech bank, v nichž se domnělé rezervy nacházejí. Na přesvědčivosti dokumentu navíc ubírá i skutečnost, že účetní auditorská společnost Friedman LLP přerušila své vazby se společností Tether. Podle zprávy z CoinDesk z minulého týdne obě strany ukončily své obchodní partnerství.

A co bude dál?

Kromě toho, že se autor výše citované anonymní analýzy domnívá, že je za nárůst kurzu bitcoinu v loňském roce 2017 z 48,8 % zodpovědný tether, si týž autor myslí, že letos může dojít k obrovské korekci v rozmezí 30 až 80 procent. A možná, že již začala, kdoví.

Pokud se manipulace s cenou bitcoinu skrze tether potvrdí, mohlo by to mít zničující dopad na celý trh s kryptoměnami i na mnohé kryptoburzy. Ty totiž většinu svých obchodovaných objemů realizují právě za pomoci tetheru, údajně vázaného na americký dolar. Vůbec by nepřekvapilo, kdyby se hodnota kryptoměn dramaticky snížila, hodnota tetheru by se propadla k nule a kryptoburzy by se záhy octly v obležení obchodníků, kteří by z nich chtěli vytáhnout veškeré své prostředky, které tam deponovali, nicméně v podobě amerických dolarů. No a jak by zjistili, že to nejde, tak by se snažili veškerý tether směnit za jinou kryptoměnu a poté s ní přejít k jiné burze.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

TD Bank nově neumožňuje nákup kryptoměn prostřednictvím kreditní karty

Ilustrativní obrázek

Bank of America ve své výroční zprávě varuje před rizikem kryptoměn

Ilustrativní obrázek

Venezuela spustí další kryptoměnu. Bude krytá zlatem a jmenuje se petro gold

Ilustrativní obrázek

Tesla se stala obětí těžařů kryptoměn

Ilustrativní obrázek

Jihokorejský regulační úřad zlepšuje svůj pohled na kryptoměny

Ilustrativní obrázek

Japonská burza s kryptoměnami kvůli chybě nabízela bitcoiny zdarmaČti více
Ilustrativní obrázek

Carl Icahn v posledních týdnech prodával akcie Xerox, Freeport-McMoRan a Manitowoc

Ilustrativní obrázek

Dropbox se chystá v rámci IPO nabídnout své akcie v hodnotě 500 milionů USD

Ilustrativní obrázek

Koupit raději akcie Western Digital, nebo Seagate? Radí analytici Stifel

Ilustrativní obrázek

Výdaje na kyberbezpečnost dosáhnou v letošním roce 90 miliard USD, vyplývá z odhadů GBH Insights

Ilustrativní obrázek

Počet aktivních vrtů na ropu a zemní plyn v USA vzrostl v tomto týdnu o 3

Ilustrativní obrázek

Čínská Geely se stala největším akcionářem automobilky Daimler

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.