Krize přeje nákupům investičních nemovitostí, odborníci radí zaměřit se na studentská města a jejich okolí

12:12 | E V | Diskuze

Současná situace ovlivněná pandemií koronaviru nahrává zájemcům o koupi investiční nemovitosti, tedy bytu či domu s cílem jej pronajmout.

Ilustrativní obrázek
Foto: shutterstock

Podle společnosti GarantovanyNajem.cz záleží více než na čemkoliv jiném na lokalitě a stavu nemovitosti. Nejvíce se proto vyplatí zaměřit se na studentská města a jejich okolí, kde je nejvhodnější koupit novostavbu, anebo nemovitost zrekonstruovat. Podle Viktora Mejzlíka z GarantovanyNajem.cz by měl každý investovaný milion přinést na nájmu alespoň 3 500 Kč. S pořízením takové nemovitosti se dle něj nevyplatí otálet – jejich ceny neustále stoupají, za posledních 14 let vzrostly v Česku zhruba trojnásobně.

Zbytečně nevyčkávat, ale zároveň dobře promyslet – to je základní pravidlo, které se podle odborníků ze společnosti GarantovanyNajem.cz vztahuje na nákup investiční nemovitosti. „Za základní chybu investorů považuji to, že čekají na lepší dobu. Každý měsíc či rok otálení bude přitom pravděpodobně znamenat, že prodělají mnoho peněz. Důkazem může být vývoj českého realitního trhu. Během posledních třiceti let hodnota nemovitostí nikde neklesá, naopak za posledních 14 let stoupla až trojnásobně,“ uvádí Viktor Mejzlík, ředitel společnosti GarantovanyNajem.cz. Například jen v Praze za poslední dva roky vzrostla průměrná cena nemovitostí z 95 900 Kč na 115 600 Kč za metr čtvereční*.

 

Cílení na studenská města slibuje jistotu

Podle Viktora Mejzlíka existují dvě nejvhodnější varianty výběru investiční nemovitosti. První lze nazývat jako jistotní, při které prakticky nelze udělat chybu – ta spočívá ve výběru nemovitosti ve studentském městě. „Není nutné cílit zde přímo na studenty, přestože právě díky studentům jsou nemovitosti v těchto městech častěji pronajímány. Je tu totiž i větší výběr z dalších potenciálních nájemníků, protože studenti zde po škole často zůstávají a hledají standardní bydlení,“ vysvětluje Viktor Mejzlík.

Druhou variantou jsou potom nemovitosti v blízkosti větších studentských měst, kde ale trh s pronájmy ještě není natolik rozvinutý a prodejní ceny zatím zůstávají nízké. „Mohou to být malé obce okolo Prahy, jako jsou Milovice, Lysá nad Labem nebo třeba Dolní Břežany. V okolí Brna zase Kuřim, Rousínov či Říčany. Ceny v takových lokalitách se však zhruba do dvou let po jejich ‚objevení‘ mohou vyrovnat koupi v centru velkého města,“ dodává Viktor Mejzlík. Hledání takové příležitosti proto většinou obnáší podstatně více času, prodejní cena nemovitosti v takové lokalitě však může po několika letech stoupnout až o 100 %.

 

Novostavba nebo rekonstrukce zvýší šance

Při výběru investiční nemovitosti je v každém případě vhodné buď zaměřit se na novostavby, anebo případně počítat s následnou rekonstrukcí. Dobrý stav bytu vždy zvýší řady zájemců a šanci na úspěšný pronájem. Dobře stanovená cena pronájmu vzhledem ke kupní ceně nemovitosti by podle společnosti GarantovanyNajem.cz měla z každého investovaného milionu přinést minimálně 3 500 Kč měsíčního nájmu. Je totiž nutné počítat nejen se splátkami hypotéky, kterou si majitel pro koupi nemovitosti sjednal, ale právě i s případnou rekonstrukcí, údržbou a menšími opravami.

 

Zdánlivé „zlaté rybky“ se nemusí vyplatit

Při výběru vhodného investičního bytu se podle Viktora Mejzlíka snaží většina kupců najít takzvanou zlatou rybku. Tedy nemovitost, kterou lze levně koupit a rychle a draze pronajmout. Jako takové se mohou na první pohled jevit například byty v některých lokalitách na severu Čech, například v okolí Mostu či Ústí nad Labem. „Takové byty mohou s počáteční investicí mnohdy na úrovni jednoho milionu korun zdánlivě přinést sedm až osm tisíc korun měsíčně na nájemném. Podle našich zkušeností jsou zde ale reálné výnosy zhruba poloviční. Podnájemníci se častěji střídají, byty proto i častěji zůstávají po určitou dobu neobsazené. V těchto lokalitách je také vyšší poptávka po větších bytech, a spolu s tím tedy i větší náklady na fond oprav a správu domu,“ dodává Viktor Mejzlík.

 

* Údaje vycházejí ze statistik portálu RealityMIX.cz.

 

 

O společnosti:                                                                

Akciová společnost Garantovaný nájem, a.s. se sídlem v Brně vznikla v roce 2014 v rámci realitní skupiny VITOM Group. Jako první v České republice začala nabízet službu garantovaného nájmu, díky které zajišťuje kompletní správu nájemních nemovitostí. Společnost ve svém portfoliu spravuje více než 500 bytů a domů.

Zdroj:Roman Macháček, Allmedia4U s.r.o.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Finanční specialista odpovídá na aktuální otázky k tématu konce splátkového moratoria

Ilustrativní obrázek

Rostou ceny nemovitostí, výše hypoték a přes nižší úroky i splátky úvěrů

Ilustrativní obrázek

Ranní restart 21.10.2020

Ilustrativní obrázek

Dvě třetiny Čechů kvůli koronavirové krizi obtížněji dosáhnou na vlastní bydlení

Ilustrativní obrázek

Nabídka nemovitostí i poptávka po nich stále poroste

Ilustrativní obrázek

Také v Česku se projevuje nemovitostní covidová anomálieČti více
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k cenám pohonných hmot a ropy

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy s rozdílnými výsledky

Ilustrativní obrázek

Německá burza otevřela v červených číslech

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie klesaly

Ilustrativní obrázek

Německý DAX spolu s Evropou míří do červených čísel

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy převážně rostly

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.