Krize odstartovala vládu byrokratů: Největší ekonomiky světa přijaly na 7000 opatření na ochranu obchodu

18.11.2017 10:10 | fa ra | Diskuze

Největších 60 ekonomik světa přijalo od finanční krize na čistém základě více než 7000 opatření na ochranu obchodu, hodnota cel tak nyní přesahuje 400 miliard USD (8,7 bilionu Kč). Vyplývá to ze studie právnické firmy Gowling WLG, kterou zveřejnila agentura Reuters.

Ilustrační foto
Foto: Glyn Lowe Photoworks

Spojené státy a Evropská unie jsou zodpovědné každý za více než 1000 restrikcí.

Další místo obsadila Indie se 400 opatřeními, následují Argentina, Rusko a Japonsko, které mají 365 až 275 restrikcí obchodu. Pouze tři země, Brazílie, Saúdská Arábie a Tunisko, ve sledovaném období na čistém základě liberalizovaly obchodní pravidla.

V loňském roce pak byla úroveň protekcionismu v procentuálním vyjádření nejvyšší od roku 2010. Bylo zavedeno nebo změněno více než 61 procent obchodních opatření.

Spojené státy jsou podle studie jen velmi málo náchylné na změny v ochranářských opatření, protože obchod činí jen 28 procent jejich hrubého domácího produktu. V Rusku má obchod na HDP podíl 51 procent a v Německu až 86 procent. Velmi náchylná je i Británie, kde má obchod na HDP podíl 57 procent. To je více než v Číně, kde tento podíl činí 41 procent.

Širší průzkum také ukázal, že hodnota cel zavedených po celém světě dosahuje 401 miliard USD. Brazílie je jednou z mála zemí, která liberalizovala obchod, ale stále získává z cel 39 miliard USD. To je stejně jako USA. V Číně hodnota cel dosahuje 62 miliard USD, v Mexiku a Německu zhruba 20 miliard USD.

Studie vychází z údajů od Světové banky, nezávislé služby pro monitorování obchodu Global Trade Alert a indexu ekonomické svobody. Studie se nezabývá tvrdostí jednotlivých opatření, která se pohybují od cel v automobilovém průmyslu po regulaci spíše neobvyklých produktů, jako jsou například obojky pro domácí mazlíčky.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Inflace v eurozóně zrychlila, údaje jsou v souladu s očekáváním

Ilustrativní obrázek

Republikáni včera představili konečnou podobu návrhu daňové reformy USA

Ilustrativní obrázek

USA: Newyorský výrobní index v prosinci pod očekáváním na 18,0 b.Čti více
Ilustrativní obrázek

LiveXLive snižuje velikost IPO

Ilustrativní obrázek

Akcie McKesson oslabily. Finanční ředitel opouští společnost

Ilustrativní obrázek

Polévkárna Campbell Soup kupuje společnost Snyder’s-Lance, aby expandovala v rostoucí oblasti křupek

Ilustrativní obrázek

BMW a společnost Solid Power se dohodly na společném vývoji pevných baterií pro elektromobily

Ilustrativní obrázek

Hitachi chce do roku 2021 dosáhnout dvojciferné marže

Ilustrativní obrázek

Tencent a JD.com investují do internetového prodejce Vipshop

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.