Krize odstartovala vládu byrokratů: Největší ekonomiky světa přijaly na 7000 opatření na ochranu obchodu

10:10 | fa ra | Diskuze

Největších 60 ekonomik světa přijalo od finanční krize na čistém základě více než 7000 opatření na ochranu obchodu, hodnota cel tak nyní přesahuje 400 miliard USD (8,7 bilionu Kč). Vyplývá to ze studie právnické firmy Gowling WLG, kterou zveřejnila agentura Reuters.

Ilustrační foto
Foto: Glyn Lowe Photoworks

Spojené státy a Evropská unie jsou zodpovědné každý za více než 1000 restrikcí.

Další místo obsadila Indie se 400 opatřeními, následují Argentina, Rusko a Japonsko, které mají 365 až 275 restrikcí obchodu. Pouze tři země, Brazílie, Saúdská Arábie a Tunisko, ve sledovaném období na čistém základě liberalizovaly obchodní pravidla.

V loňském roce pak byla úroveň protekcionismu v procentuálním vyjádření nejvyšší od roku 2010. Bylo zavedeno nebo změněno více než 61 procent obchodních opatření.

Spojené státy jsou podle studie jen velmi málo náchylné na změny v ochranářských opatření, protože obchod činí jen 28 procent jejich hrubého domácího produktu. V Rusku má obchod na HDP podíl 51 procent a v Německu až 86 procent. Velmi náchylná je i Británie, kde má obchod na HDP podíl 57 procent. To je více než v Číně, kde tento podíl činí 41 procent.

Širší průzkum také ukázal, že hodnota cel zavedených po celém světě dosahuje 401 miliard USD. Brazílie je jednou z mála zemí, která liberalizovala obchod, ale stále získává z cel 39 miliard USD. To je stejně jako USA. V Číně hodnota cel dosahuje 62 miliard USD, v Mexiku a Německu zhruba 20 miliard USD.

Studie vychází z údajů od Světové banky, nezávislé služby pro monitorování obchodu Global Trade Alert a indexu ekonomické svobody. Studie se nezabývá tvrdostí jednotlivých opatření, která se pohybují od cel v automobilovém průmyslu po regulaci spíše neobvyklých produktů, jako jsou například obojky pro domácí mazlíčky.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Souhrn informací o vzájemném obchodu mezi Spojenými státy a Čínou

Ilustrativní obrázek

Donald Trump podepsal dekret o uvalení cel na čínské zboží v hodnotě 60 miliard USDČti více
Ilustrativní obrázek

Akcie Nike posilují po zveřejnění čtvrtletních výsledků o více jak 5 %

Ilustrativní obrázek

Akcie FedEx dnes oslabily o více jak 5 %. Investoři se obávají hrozby obchodní války

Ilustrativní obrázek

Micron Technology vykázala své výsledky za druhé čtvrtletí

Ilustrativní obrázek

Státy EU hodlají nalézt spravedlivý způsob zdanění internetových korporací, uvedl Donald Tusk

Ilustrativní obrázek

Společnosti v USA letos zpětně odkupují své akcie rekordním tempem

Ilustrativní obrázek

Dlouhodobý výhled pro měnový pár GBP/USD podle forex analytiků BTMU

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.