Kreditní karty táhnou díky bezúročnému období a výhodám z plateb u obchodníků

12:12 | E V | Diskuze

Kreditky jsou v České republice téma, které nebudí mnoho pozornosti. Ti, kteří je využívají, výhody znají, a ty druhé je velmi těžké přesvědčit o jejich užitečnosti.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Přesto je to produkt, který při správném využití jednoznačně má co nabídnout.

Pro klienty je zpravidla zásadní, jestli kreditní karta poskytuje výhody navíc. Pokud umí pouze půjčit peníze s nějakým úrokem, není to pro ně zajímavé. Při výčtu výhod Češi nejčastěji uvádějí odměny z plateb u obchodníků, bezúročné období nebo flexibilnější pokrytí nákladů.

Kartu klienti zpravidla nepoužívají pro dlouhodobější financování s ohledem na výši úroku. Pokud by banky nabídly výhodnější úročení, rádi by ji využili i k financování dražších nákupů (10 tis+). Vyplývá to z kvalitativní analýzy Raiffeisenbank, kterou provedla mezi držiteli vlastních kreditních karet s agenturou NMS Market Research.

 

Pro kreditku

Ke zřízení kreditky vede klienty především benefit možných odměn u obchodníků, ať již formou přímých slev nebo odměn z nákupu vráceného formou určitého procenta z objemu nákupů na běžný účet. Dalšími výhodami jsou podle nich možnost splatit půjčenou částku v bezúročném období bez jakýchkoliv poplatků a bezpečnost, kdy v případě krádeže nebo zneužití karty nepřijdou o své vlastní peníze.

Výhod, které klienty motivují kreditní kartu využívat, je hned několik. „Díky využívání bezúročného období ji chápou jako peníze půjčené zdarma nebo krátkodobou finanční rezervu a vnímají také větší přehled ve vlastních financích. Jedním z hlavních argumentů je také potřeba vlastnit kreditní kartu kvůli cestování do zemí, kde se bez ní nelze obejít,” říká Petra Kopecká, tisková mluvčí Raiffeisenbank.

 

Proti kreditce

Klienti, kteří kreditní kartu nemají, ji odmítají především proto, že veškeré výdaje hradí raději z vlastních zdrojů nebo považují půjčené peníze obecně za ty nejdražší. K odmítání je vede i strach, že kvůli kreditní kartě nedosáhnou na hypotéku, případně mají negativní zkušenost z minulosti.

Ideální kreditní karta by podle výsledků analýzy měla být vedena zdarma, případně by poplatek měl být dostatečně kompenzován jinými výhodami. Bezúročné období by mělo být minimálně dvouměsíční a odměny z plateb u obchodníků by měly být 2 - 3 %. Do popředí se dostávají nástroje podporující bezpečnost plateb (push notifikace, prevence zneužití) a řízení osobního rozpočtu (analýza útraty, splátkové programy a kalkulačky).

 

Nákupy na splátky nebo hotovost na účet?

V rámci analýzy byly hodnoceny i služby “nákup na splátky” a “hotovost na účet”, které kreditní karta od Raiffeisenbank nabízí. Ty byly označeny jako užitečné v případě potřeby nenadálých výdajů, protože představují jednoduše dostupnou hotovost bez udání účelu. Oba produkty lze sjednat s úrokem od 6,99 % p. a.

U nákupu na splátky je pozitivní možnost zvolit si počet měsíců splácení i zdarma splatit celý úvěr předčasně. „Průměrná výše nákupu, který si klienti převádí do programu ‘nákup na splátky’, je deset tisíc korun. Delší splatnost s nízkou sazbou je vhodná pro větší nákupy a slouží k rozložení pravidelných měsíčních výdajů domácnosti,“ říká Kopecká.

V případě hotovosti na účet se jedná o převod nevyužitého limitu kreditní karty na běžný účet. Průměrná výše je 35 000 korun. Výhody této služby shledávají klienti ve využití již schváleného limitu kreditní karty, možnosti předčasného splacení bez jakýchkoliv sankcí (úroku či poplatku) a možnosti sjednání přes mobilní bankovnictví.

U obou služeb je největším tahákem úročení ve výši, se kterým se setkávají spíše u spotřebitelských úvěrů.

Zdroj:Mgr. PETRA KOPECKÁ, Raiffeisenbank a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Celosvětový růst počtu lyžařů vede k navyšování investic provozovatelů alpských středisek

Ilustrativní obrázek

Expobank CZ podpořila NAUTIS

Ilustrativní obrázek

Tři otázky a odpovědi na téma: jak hospodařit s teplem

Ilustrativní obrázek

Kofola na včerejším setkání s investory blíže představila akvizici Korunní a Ondrášovky

Ilustrativní obrázek

Visa rozšiřuje přeshraniční platby pro spotřebitele i malé a střední podniky

Ilustrativní obrázek

Kupujete zadluženou nemovitost?Čti více
Ilustrativní obrázek

Burza v Německu přidává 1,31%

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 13.12.2019

Ilustrativní obrázek

Nemovitosti na horách se navzdory vysokým cenám stále dobře prodávají

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.