Koupit auto na ulici se nemusí vyplatit, laik nepozná řadu vad

17:17 | E V | Diskuze

Výkupní proces u velkých prodejců čítá desítky kroků a vyžaduje odborné znalosti

Ilustrativní obrázek
Foto: W4T

Stočený tachometr, vozidlo v exekuci, nebo auto svařené z dílů  několika jiných vozů. To všechno jsou nástrahy, které čekají na zájemce o ojetinu. Při nákupu vozu je třeba být velmi obezřetný, jelikož existuje celá řada dalších vad či překážek, díky kterým může kupující prodávajícímu naletět. Riziko je největší při nákupu na ulici od jednotlivce, velcí prodejci už mají naopak řadu postupů, jak se problémových aut vyvarovat.

Čím více záruk je schopen prodávající poskytnout, tím více si může kupující být jistý, že se nejedná o podvod. „Dlouhodobě na výkupu odmítáme 60 až 70 % automobilů, u Mototechny Classic dokonce více než 95% právě proto, že mají určitou vadu, kvůli které bychom je nemohli dále nabídnout našim zákazníkům,“ popisuje náročnost procesu výkupu ojetiny Karolína Topolová, generální ředitelka a předsedkyně představenstva AURES Holdings, provozovatele sítě autocenter AAA AUTO.

Možností, kde prodávající může uvést o voze nepravdivý údaj, či zamlčet důležitou skutečnost, je bohužel celá řada. Zejména nákup vozu „z ulice“ je v dnešní době velkým rizikem, jelikož kupující má jen minimum možností, kde a jak si konkrétní fakta ověřit. Oproti tomu profesionální prodejci mají pro výkup přesně definovaný postup. Oblasti, které zde specialisté prověřují a které mohou představovat největší riziko, jsou tři. První z nich jsou možné fyzické vady. Zde výkupčí prověřují zejména motor, lak, podvozek, brzdovou soustavu nebo podezření na neodborné zásahy do karoserie po vážných nehodách. Hrozí totiž, že vůz mohl být poskládán z několika jiných automobilů. Další oblastí kontroly jsou případné odlišnosti reálného stavu vozu od zápisu ve velkém technickém průkazu, jako jsou nehomologované ochranné rámy na masce, odlišné ET (zális) kol, jiná světla, neschválené folie proti slunci apod. Nechtěný je i tunning a chiptunning, které snižují prodejnost vozu a tím jeho hodnotu.

Druhým segmentem jsou vady právní, které jsou při prodeji na ulici nejhůře odhalitelné, protože vyžadují znalosti zákonů, různých rejstříků i právní praxe. Velmi časté bývají nabídky vozu v exekuci. Enormně rizikové jsou vozy, které mají v technickém průkazu mnoho záznamů o změně majitele v krátkém časovém sledu a poslední majitel je například s trvalým bydlištěm na úřadě. Další oblíbenou zkušeností je bohužel i prodej vozů, které majitel má na leasing anebo se jedná o totální likvidaci v jiné zemi. Stále ještě se objevují i vozy odcizené v tuzemsku i v zahraničí, i když jejich množství v posledních letech rapidně kleslo.

Poslední, velmi dobře známou a oblastí, jsou stočené kilometry. Tuto problematiku se různými regulacemi snaží stát vyřešit už řadu let. Problémem je, že v každé zemi má tato problematika jiný přístup, a tak je mnohdy velmi složité dohledat pravdu. „U nás v AAA AUTO používáme při výkupu hned několik nástrojů k tomu, jak případně stočený vůz odhalit. Patří mezi ně například prověřování všech dostupných databází,“ dodává Topolová.

Ať už se jedná o kteroukoliv vadu či překážku bránící v legálním nákupu ojetého vozidla, odborníci důrazně doporučují podniknout maximum kroků k tomu, aby si kupující ověřil pokud možno co nejvíce faktů o prodávaném voze. „Ještě lepší alternativou je pak obrátit se na specializovaného prodejce, u kterého existuje vysoká míra předpokladu, že vám poskytne celou řadu garancí,“ doplňuje Karolína Topolová

Zdroj:Martin Moc
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Malé vozy jsou tradičně hitem léta, nejvíce si je kupují začínající řidiči a senioři

Ilustrativní obrázek

AAA AUTO spěje mílovými kroky k překonání rekordu v ročním objemu prodeje vozů na středoevropském trhu

Ilustrativní obrázek

Mototechna navýšila prodej aut o třetinu, sází na inovace a širší záběr podnikání

Ilustrativní obrázek

Počet nabízených ojetin v dubnu klesl

Ilustrativní obrázek

Cebia nabízí aplikaci, která vám zjistí cenu ojetého vozu podle VIN kódu

Ilustrativní obrázek

Většina autobazarů podle České obchodní inspekce nadále klame zákazníkyČti více
Ilustrativní obrázek

Saúdové upsali 1,5 % akcií Aramco za 25,6 mld. USD, IPO tak firmu ocenilo na rekordních 1,7 bil. USD

Ilustrativní obrázek

Německé akcie otevřely na kladné nule

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie na pozitivní vlně

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifická seance se nesla v pozitivním duchu

Ilustrativní obrázek

Černé zlato přítěží

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.