Koupit akcie Apple podle Buffetta, nebo spíš prodat podle Icahna? Valuační guru Aswath Damodaran vysvětluje, proč raději řídit své investice podle sebe

10.06.2016 05:45 | wa pe | Diskuze

Jak na akcie Apple? Zkuste vaulační analýzu.

Foto: Ami Harikoshi

 

Málokdo má možnost opatřit si tak kvalitní relevantní informace o společnosti Apple jako slavní investoři Warren Buffett  a Carl Icahn. Zatímco však Věštec z Omahy akcie AAPL nakupuje, bezohledný nájezdník Icahn je prodává. Valuační guru Aswath Damodaran vysvětluje, proč tomu tak je a jaký vliv to může mít na Vaše investice

Akcie Apple nejsou od počátku roku na indexu S&P 500 žádné premiantky (-5,6 %) a přestože ten aktuálně dosahuje rekordních úrovní na AAPL to mělo jen zanedbatelný vliv. Na vině je především klesající růst tržeb z prodejů vlajkové lodi společnosti, chytrých telefonů iPhone. Mnozí analytici se domnívají, že trh se smartphony je již více méně nasycen a čeká jej pomalý útlum tak jako v případě již delší dobu stagnujícího prodeje osobních počítačů.

Apple jakožto jedna z největších společností na světě a významná součást investičních portfolií mnoha hedge fondů přirozeně přitahuje pozornost, ta má však v případě některých slavných jmen podivuhodně rozdílné výsledky. Zatímco Warren Buffett a jeho Berkshire Hathaway v polovině května nakoupily akcie vykousnutého jablka za 1 miliardu USD,  tak známý nájezdník Carl Icahn se po nedávných špatných výsledcích Apple v Číně rozhodl své akcie prodat. Do jaké míry je pro drobné investory rozumné se rozhodnutími investičních gigantů řídit?   

Pokud se chceme pokusit na tuto otázku odpovědět, musíme se podle Damodarana nejprve věnovat záležitosti, která by měla stát na počátku každého investičního rozhodnutí, a tou je valuace a proces ocenění akcií. Valuace je jednoduše řečeno založena na fundamentech společnosti na čele s peněžním tokem, růstem a rizicích, kterým v daný čas společnost na trhu čelí. Tržní hodnota akcií poté bere do úvahy také poměr nabídky a poptávky, momentum a likviditu, která na akciovém titulu v daném čase panuje. Zatímco dlouhodobý investor bude svou pozornost směřovat spíše k valuaci, tedy řekněme skutečné hodnotě podniku, obchodník, spekulant, trader se bude poohlížet spíše po tržním ocenění akcií. Paleta dovedností, vědomostí a nástrojů, které oba ve své činnosti používají, odlišuje úspěšného investora, především toho dlouhodobého od úspěšného obchodníka, který preferuje rychlý zisk.  Pokud tak jako v aktuálním případě Apple chceme zjistit, co vedlo toho kterého slavného investora k určitému rozhodnutí, je dobré uvědomit si, co je investor zač, jaké cíle a pomocí jakých nástrojů sleduje, zkrátka si jej blíže definovat.

zdroj: Aswath Damodaran blog

Aswath Damodaran navrhuje čtyři základní kategorie:

Insider:  Investor, kterého můžeme označit za insidera je často členem managementu společnosti, nebo má k lidem na vedoucích místech ve společnosti dobrý přístup, a může tak snadno získat tržně relevantní informace.

Aktivistický investor: se bude snažit ovlivnit způsob, jakým je společnost řízena nebo financována.

Obchodník/trader: Tento investor bude zaměřen na tržní ocenění akcie a krátkodobou realizaci zisku. Často obchodník disponuje takovým kapitálem, že sám posílí či obrátí trend obchodování v pro něj příznivém směru.

Hodnotový investor:  Tento je přesvědčen o skutečné hodnotě akcie, kterou jak očekává, její tržní cena postupně také dosáhne.

Pokud své akcie prodá, či nakoupí významný insider či aktivistický investor, může to mít značný dopad na to, jak vnímáme peněžní tok společnosti, růst nebo možná rizika. Takovýto investor může navíc významně změnit způsob, jakým společnost funguje, její obchodní model a financování. Obchodník, který je schopen na titulu obrátit tržní ocenění akcií, tedy směr jejich obchodování, nás může inspirovat k jejich prodeji, či naopak nákupu. V případě, že uznávaný hodnotový investor otevře, či uzavře svou pozici, ale sám nemá dostatečnou sílu k tomu, aby dorovnal rozdíl mezi skutečnou a tržní cenou akcie, může trh reagovat patřičnou korekcí ceny.

zdroj: Aswath Damodaran blog

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.