Koupí CBS společnost Viacom?

26.09.2016 15:11 | Ne Ro | Diskuze

Šéf společnosti CBS, Les Moonves, by mohl těžit z obří synergie, pakliže by koupil Viacom. Tak či tak, hodnota akcií CBS by se mohla do roku 2020 zdvojnásobit.

Foto: Gerd Altmann

Společnost Viacom totiž aktuálně zoufale potřebuje buďto nového bosse, anebo nového majitele. A CBS by pro ni představoval vlastně toho nejpřirozenějšího kupce. Během uplynulého týdne se společnost Viacom vyjádřila, že v půlce listopadu přijde o svého dočasného výkonného ředitele, Toma Dooleye, a že si ponechává filmové studio Paramount Pictures, u něhož se očekávalo, že bude částečně prodáno. Mimoto Viacom snížil své dividendy na polovinu a vzal si odpis 115 miliónů USD za nejmenovaný film, který ještě nebyl vydán - údajně Monster Trucks, vysokorozpočtová, dosti opožděná záležitost, očekávaná v lednu.

Viacom (VIAB) se možná pokouší v rychlosti vyleštit svůj štít, který utrpěl řadou špatných zpráv. To by mohlo naznačovat, že se společnost připravuje na prodej. Akcionářům společnosti nezbývá než doufat, že se připravuje, jelikož se společnost Viacom potýká s problémy, které prostá změna managementu jen tak nevyřeší. Investoři z CBS (CBS) přitom budou pravděpodobně profitovat, ať už Viacom odkoupí či nikoliv.

Končící magnát Summer Redstone (93 let) a jeho National Amusements kontrolují okolo 80 % hlasů v obou společnostech. Navíc, jeho dcera Shari sedí v obou představenstvech. Redstoneovy zájmy jsou nejlépe uspokojeny, pakliže se společnosti CBS daří a její vyhlídky na růst jsou dobré. To samozřejmě dává výkonnému řediteli CBS a dlouhodobému hitmakerovi, Lesliemu Moonvesovi, silnou pozici pro stanovování podmínek. Pakliže k akvizici společnosti Viacom nedojde, mohly by akcie CBS v příštím roce posílit o 30 % a zdvojnásobit svoji hodnotu během následujících tří let. Ba co víc, jejich růst by mohl být ještě větší, pakliže by se CBS spojila se společností Viacom za nějakou atraktivní cenu.

Vzestupný trend CBS v případě, že zůstane sama, se vyplatí srovnat se společností Alphabet (GOOGL), která vlastní Google a YouTube, to jest weby, které odčerpávají dolary z reklamy tradičním médiím, jako je televize. Analytici Wall Street v průměru očekávají, že v roce 2020 bude společnost Alphabet generovat zisky na akcii více jak dvakrát větší, než byly ty loňské. Za totéž období se očekává růst CBS 127 %. Nicméně, akcie CBS, na dvanáctinásobku předpovědí letošních zisků, stojí jen polovinu toho, co akcie Alphabet.

Skromná valuace naznačuje, že investoři háží CBS do jednoho pytle s dalšími televizními hráči, kteří čelí značnému riziku následkem odpojování kabelů, růstu online sledování a prudkému růstu nákladů na programming. Ve skutečnosti má společnost CBS pouze malou expozici stran kabelu a naopak má spousty online předplatitelů prostřednictvím nabízených služeb pro streamování All Access Showtime.  Společnost CBS vede v dlouhodobých hodnoceních a preference její show ji stavějí do pozice lukrativních obchodů jako Netflix (NFLX), Amazon.com (AMZN) či Hulu.

Největší příležitost pro růst CBS během následujících let se nachází v mezeře mezi jejím velkým publikem a relativně nízkými poplatky, které vybírá kabelových operátorů a přidružených stanic. Při vyjednávání o zvýšení poplatků společnost CBS může vytvořit něco, o čem majitelé byznysů jen sní: tržby o miliardy větší s téměř žádnými dodatečnými náklady.

Je pravděpodobné, že by CBS část zisku z těchto dodatečných tržeb investovala k záchraně své vedoucí pozice v programmingu. Mimoto by bylo možno očekávat, že by část zisků šla na zpětný odkup vlastních akcií, čímž by snížila množství svých akcií v oběhu. CBS může vytvořit z nevelkého růstu tržeb velké zisky a dokonce ještě rychlejší růst zisků na akcii.

Zdroj:barrons, redakce
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.