Korunu čeká klidnější rok

13:13 | E V | Diskuze

Finanční trhy během listopadu ovládla vlna optimismu vyvolaná brzkým objevením vakcíny proti Covid-19.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Z toho profitoval celý region v čele s korunou, která si připsala více než tříprocentní zisk a předběhla tak naší říjnovou prognózu o jedno čtvrtletí. Podle nás si tím ale svůj potenciál do velké míry vyčerpala a další její posílení bude jen pozvolné. Hlavním tahounem silnější domácí měny zůstávají úrokové sazby na trhu a očekávání investorů rychlé normalizace měnové politiky ČNB. Ta přitom podle nás ponechá své úrokové sazby beze změny celý příští rok. Korunu tak čeká jen pozvolné posilování směrem ke 25,50 CZK/EUR ke konci příštího roku. Podmínky zajištění pro exportéry se s posunem koruny k silnějším hodnotám zhoršily a nevykompenzuje je ani nárůst forwardových bodů. I tak ale lze nalézt na trhu zajímavé příležitosti.

 

Koruna si svůj potenciál již vyčerpala

Se začátkem listopadu přišla na globální finanční trhy vlna optimismu, za kterou stála řada zpráv oznamujících objevení vakcíny proti Covid-19 a to hned několika firmami.Investoři tak najednou dostali vytouženou vidinu konce současné krize, kterou okamžitě zahrnuli do svých očekávání a cen na finančních trzích. Krom výrazného růstu akcií a tržních sazeb na většině trhů jsme tak byli svědky i skokového posílení celého středoevropského regionu v čele s korunou. Ta si během listopadu připsala zisk vůči euru 3,25 % a výrazně tak překonala své regionální konkurenty polský zlotý (2,75 %) a maďarský forint (2,25 %). Koruna se tak vrátila do čela regionu a zvýšila opět náskok i před celým segmentem rozvíjejících se měn.

Naše říjnová prognóza počítala s hlavní vlnou posílení až se začátkem nového roku, nicméně dřívější objevení vakcíny přineslo návrat koruny k silnějším hodnotám o jedno čtvrtletí dříve. Finanční trhy kompletně odmazaly její rizikovou prémii, která byla v předchozích měsících i důvodem nejvýraznějšího oslabení koruny v regionu. V současnosti je tak podle nás hlavní potenciál vyčerpán a další její pohyby budou mírnějšího rázu.

Hlavním hnacím motorem pro korunu byl a stále je nárůst korunových úrokových sazeb, resp. dramatická změna očekávání investorů ohledně normalizace měnové politiky ČNB. K tomu přispěla samotná centrální banka zveřejněním své jestřábí makroekonomické prognózy (více k ČNB na https://bit.ly/3p1milS), která počítá s trojím zvýšením úrokových sazeb již v příštím roce. Ačkoli samotní členové bankovní rady vidí výhled odlišně, finanční trhy vzaly novou prognózu za svou a poslaly korunu k silnějším úrovním. Investoři aktuálně očekávají více než dvojí zvýšení úrokových sazeb v horizontu dvou let. Tím se dostávají nad naší prognózu a podle nás dojde v nadcházejících měsících k jejich korigování směrem k pozvolnější normalizaci měnové politiky. K tomu by měla přispět i únorová prognóza ČNB, která podle nás již s takovým růstem sazeb počítat nebude ať už z důvodu silnější koruny nebo kvůli horšímu výhledu pro zahraniční ekonomiku, který je v aktuální prognóze centrální banky až příliš optimistický.

Naše revidovaná prognóza kurzu koruny vůči euru se tak díky dřívějšímu objevení vakcíny posouvá v čase o jeden kvartál, nicméně její trajektorie zůstává beze změny. Do konce roku očekáváme, že koruna zůstane přibližně stabilní kolem hodnoty 26,20 za euro a bude balancovat mezi dozvuky současné vlny optimismu, resp. dalším vývojem nové vakcíny a zhoršením makroekonomických indikátorů za čtvrté čtvrtletí. V novém roce by se však koruna měla dále posouvat k silnějším hodnotám, ale výrazně pomalejším tempem ve srovnání s listopadem. To by měl podporovat pozvolný růst tuzemských i zahraničních úrokových sazeb na trhu, silnější euro vůči americkému dolaru a opatrné oživení globální ekonomiky.

Lídra v regionu převezme polský zlotý, který podle nás má lepší vstupní podmínky do příštího roku a zároveň stále nevyčerpaný potenciál dohnat předchozí ztráty. Koruna by tak měla ustoupit do pozadí a přinést stabilitu sobě i celé ekonomice. Pro konec příštího roku očekáváme její hodnotu 25,50 za euro.

 

Silnější koruna uzavírá možnosti zajištění

Ačkoli už neočekáváme další skokové posílení koruny, naše nová prognóza počítá s posílením zhruba o 3,5 % do konce příštího roku. Nedávný nárůst korunových úrokových sazeb na trhu zvýšil forwardové body, a to zejména v delších splatnostech (dva roky a více). Tento posun však nedokázal plně vykompenzovat posílení tuzemské měny a podmínky zajištění slabší koruny se tak výrazně zhoršily. V případě ročního forwardu se ale i tak dostáváme na rozdíl více než jedné koruny oproti naší prognóze, což může být stále zajímavou příležitostí. Navíc implikovaná volatilita CZK/EUR se i nadále drží na vysokých úrovních, což svědčí opčním strategiím, které mohou vylepšovat úrovně, na kterých se lze zajistit. Případně na rozdíl od forwardů dovolují se do jisté míry podílet na příznivém kurzovém vývoji. Navíc v delším horizontu naší prognózy i nadále předpokládáme návrat koruny k jejím rovnovážným úrovním kolem 24 za euro.

 

Zdroj:František Táborský, Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 7.5.2019

Ilustrativní obrázek

Týdenní zpráva z finančního trhu: Maloobchodní tržby v zámoří chytly na konci prvního čtvrtletí svěží vítr

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 4.4.2019

Ilustrativní obrázek

Ozvěny trhu: Koruna není hvězdou regionuČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v zisku

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně, výrobce čipů TSMC oznámil výsledky a očekává větší investice

Ilustrativní obrázek

Klíčové centrální banky tisknou peníze jako o závod

Ilustrativní obrázek

Německý DAX se drží nuly, SAP a Covestro zvýšily celoroční výhled

Ilustrativní obrázek

Asijský trh převážně v zeleném

Ilustrativní obrázek

Německá burza zahajuje mírným růstem

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.