Koruna zpět u kurzového závazku

11.07.2016 07:59 | fa ra | Diskuze

Negativní dopad rozhodnutí občanů Velké Británie opustit Evropskou unii na českou měnu v průběhu minulého týdne definitivně vyprchal. Koruna si vůči euru polepšila o zhruba třetinu procenta. Zatímco ještě na počátku minulého týdne se kurz držel u 27,10 CZK/EUR, jeho závěr ji zastihnul u hladiny kurzového závazku v blízkosti 27,03 CZK/EUR.

Foto: Web4Trader

Ještě patrnější byl posilující trend na maďarském forintu, který si v průběhu minulého týdne připsal vůči euru více než procento. Jedinou měnou regionu, která i v průběhu minulého týdne spíše ztrácela, byl polský zlotý.

České měně bezesporu prospěly ekonomické indikátory, které byly minulý týden zveřejněny. Potvrdily totiž, že příznivé trendy v reálné ekonomice pokračují. Tahounem zůstává domácí poptávka, nicméně ta zahraniční nezůstává pozadu. Ze zveřejněných statistik o prodejích nových automobilů za květen vyplývá, že se jednalo o nejlepší měsíc v historii pro české automobilky. A se svou vahou v českém hospodářství se tato čísla transformovala do silného růstu průmyslové výroby i vývozů. A protože dovozy stále nominálně snižují příznivé ceny komodit, byl květnový přebytek bilance zahraničního obchodu nejvyšší v historii. Kromě toho potěšila květnová statistika stavební výroby, kde výrazné meziroční propady z přechozích měsíců pomalu odeznívají. Zdá se, že po výpadku infrastrukturních projektů na počátku roku se situace začíná stabilizovat. V neposlední řadě potvrzuje sílu domácí poptávky růst tržeb maloobchodních prodejců. Květnový vzestup maloobchodních tržeb včetně prodejů automobilů zaznamenal dokonce dvouciferné hodnoty (11,1 % y/y). A hospodářský růst tažený spotřebou se samozřejmě projevuje v hospodaření státního rozpočtu.

Spotřebitelé se nebojí utrácet. Jejich důvěru povzbuzuje na straně jedné vysoká zaměstnanost a růst mezd, na straně druhé fakt, že se nezdražuje a inflace zůstává nízká. A ani červnové indikátory by na tom nic změnit neměly. Podíl nezaměstnaných zřejmě v červnu dále klesl na 5,3 % v květnových 5,4 %. Nicméně hlavně kvůli sezónnosti. Je totiž zjevné, že po sezónním očištění už je míra nezaměstnanosti tak nízká, že prostor pro její výraznější pokles je limitovaný. Navíc se přeci jen projevuje určité zpomalení hospodářského růstu z prvních měsíců letošního roku. U inflace očekáváme nulu jak z meziměsíčního, tak meziročního pohledu. Zatímco ceny pohonných hmot pravděpodobně významně vzrostly kvůli zdražení ropy a slušná domácí poptávka stála zřejmě i za růstem jádrových cen, ceny potravin podle týdenních šetření výrazně poklesly. Nulová inflace bude vykázána poprvé po dvou letech. I když se naše očekávání shoduje s předpokladem ČNB, přeci jen by mohla případná nula zmírnit tlaky na testování kurzového závazku. Výraznější oslabení však očekávat nelze.

Zdroj:Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.