Koruna zpět u hladiny kurzového závazku

08:02 | fa ra | Diskuze

Zatímco zejména druhá polovina minulého týdne byla ve znamení mírného oslabení české měny vůči euru, s novým týdnem se kurz opět vrátil do blízkosti kurzového závazku. Zatímco v průběhu páteční seance kurz atakoval úroveň 27,06 CZK/EUR, včera se opět držel stabilní mezi 27,02 až 27,03 CZK/EUR.

Foto: Web4Trader

Po dočasném posílení po čtvrtečním zasedání ECB včera obě další regionální měny spíše znehodnocovaly. Ztráty však nebyly nijak výrazné – polský zlotý oslabil v průběhu dne zhruba o čtvrtinu procenta, maďarský forint přibližně o třetinu procenta.

Zdá se, že ekonomická aktivita v regionu nejenže zůstává s novým rokem vysoká, ale oproti prosincovým hodnotám se ještě zvýšila. Zejména spotřebitelskou důvěru povzbuzují snižující se ceny pohonných hmot, které zvyšují reálné disponibilní zůstatky domácností. To samé platí i pro korporátní sektor, který ale přeci jen vnímá, zejména v delším horizontu několika čtvrtletí, určitá rizika. Tyto závěra potvrdily jak lednové indikátory důvěry v Maďarsku, tak český konjunkturální průzkum za leden.

Důvěra v českou ekonomiku se v lednu zvýšila oproti prosinci v podstatě ve všech segmentech, výše je i v meziročním srovnání. Průmyslníci pro nadcházející tři měsíce očekávají zvýšení tempa výrobní činnosti, nicméně v horizontu šesti měsíců vidí úroveň své produkce jako nezměněnou. A obdobně situaci hodnotí stavebníci. Oba sektory pak neplánují v nejbližších měsících přijímat novou pracovní sílu. Vzhledem k situaci na trhu práce panuje optimismus v sektoru domácností. V ročním horizontu spotřebitelé snížily své obavy ze zhoršení ekonomické situace, ze zvýšení nezaměstnanosti, ale také se snížily jejich obavy z růstu cen.

Z regionálních událostí bude dnes sledováno zejména zasedání maďarské centrální banky k měnové politice. Žádný z 20 analytiků oslovených agenturou Bloomberg neočekává změnu v nastavění měnové politiky. Klíčová úrokové sazby by měla zůstat na 1,35 %.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.