Koruna vůči euru včera velkých změn nedoznala

16.03.2016 08:30 | fa ra | Diskuze

Koruna vůči euru včera velkých změn nedoznala. I navzdory relativně plnému domácímu kalendáři se držela v úzkém pásmu 27,035 - 27,055 CZK/EUR. Lednovou průmyslovou produkci přibrzdila výluka v jaderné elektrárně Dukovany a výpadek produkce po havárii v litvínovské rafinerii.

Foto: Public Domain

V meziročním vyjádření si tak český průmysl polepšil pouze o 1,0 %. Ve srovnání s minulým měsícem však průmyslová produkce vzrostla o silných 3,7 % a i výhled zůstává pozitivní. Příliš se v lednu nedařilo stavební výrobě, která se propadla o 10,4 %.

Po úspěšném startu do tohoto týdne polský zlotý v úterý ztrácel. Za celý den si odepsal 0,4 % na 4,3 PLN/EUR. Za jeho oslabením stála jak nepatrně horší inflační data, tak i nová prognóza centrální banky. Ta poměrně výrazně zrevidovala svůj inflační výhled směrem dolů a to z původních 1,1 % na -0,4 % pro letošní rok a ze 1,5 % na 1,3 % pro rok 2017. Růst HDP naopak zvýšila z původních 3,3 % pro rok 2016 na 3,8 %, přičemž v příštím roce by si polská ekonomika měla polepšit o stejné procento (3,8 %, původní odhad 3,5 %). Maďarský forint ztratil 0,2 % na 310,7 HUF/EUR.

Dnes budou zveřejněny domácí ceny průmyslových výrobců za únor. Ty by se podle našeho odhadu měly propadnout o výrazných 0,8 % m/m a 4,1 % y/y. V Polsku budou zveřejněna měsíční data z trhu práce (růst mezd a vývoj zaměstnanosti), která by měla potvrdit jeho dobrou kondici. Polská jádrová inflace bude v meziměsíčním vyjádření pravděpodobně stagnovat. V Maďarsku bude kalendář ekonomických událostí prázdný.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.