Koruna v závěru týdne mírně ztrácela

08:24 | fa ra | Diskuze

Pod výrazný prodejní tlak se v minulém týdnu dostal maďarský forint. Zatímco ještě na počátku týdne atakoval nejsilnější hodnotu za posledních devět měsíců, k jeho konci již byl forint o téměř dvě procenta slabší. Maďarská centrální banka v souladu s očekáváním ponechala na svém úterním zasedání úrokové sazby nezměněné. Uvedla nicméně, že je připravena měnové podmínky na březnovém zasedání dále uvolnit, pokud tato potřeba z březnové inflační zprávy vyplyne.

Foto: Public Domain

Nutno podotknout, že minimálně maďarské indikátory důvěry tomu nahrávají. Obdobně se ale vyvíjely i jejich české protějšky. Důvěra v českou ekonomiku totiž podle konjunkturálního průzkumu ČSÚ během února klesla, když se zhoršilo hodnocení spotřebitelů i podnikatelů. Zdá se, že se respondenti ve světle současné nervozity na trzích a nepříznivého vývoje v rozvíjejících se ekonomikách obávají slabšího vývoje budoucí ekonomické situace. Výrazně protiinflačně skončila lednová statistika cen průmyslový výrobců. Ty spadly během tohoto měsíce nejvíce od listopadu 2008.

Česká koruna se tak v průběhu týdne lehce vzdalovala od úrovně kurzového závazku, v závěru týdne kurz atakoval 27,08 CZK/EUR. Polský zlotý zaznamenal během týdne pouze nepatrné zisky.

Závěr tohoto týdne přinese zveřejnění detailní struktury českého HDP za Q4 15. Připomeňme, že rychlý odhad znamenal pro trhy velké zklamání. Vykázán byl totiž mezičtvrtletní pokles o 0,1 % q/q. Z meziročního pohledu zaznamenala dynamika růstu HDP zpomalení ze 4,7 % v Q3 15 na 3,9 %. Ve struktuře očekáváme silný příspěvek ze strany investic (dočerpávání evropských fondů, zaúčtování leasingu Gripenů), na produkční straně bude patrný výpadek Dukovan a litvínovské chemičky. Zatímco loňský růst se tak nacházel na 4,3 %, letos očekáváme zpomalení na tempo lehce přes dvě procenta.

Tahounem bude spotřeba domácností respektive průmyslový sektor. Únorová statistika hospodaření státního rozpočtu ukáže, jak to vypadá s vývojem veřejných financí v prvních dvou měsících letošního roku. Aktivita v průmyslovém sektoru by měla zůstat vysoká, i když očekáváme mírné snížení PMI z lednových 56,9 bodu na únorových 56,3 bodu. Polsko i Maďarsko by na tom ale měly být hůře. Celkově neočekáváme, že by data tohoto týdne byla tak silná, aby vedla k výraznějším tlakům na zhodnocování středoevropských měn.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.