Koruna sisyfovsky zápasila s kurzovým závazkem

08:25 | fa ra | Diskuze

Kurz domácí měny se celý minulý týden držel bez výraznějšího výkyvu na hladině kurzového závazku a nepohnula s ním ani zveřejněná čísla. Polský zlotý zůstal na poměrně slabých úrovních v očekávání revize ratingového hodnocení od agentury Moody’s. Týden tak zakončil blízko úrovně 4,41 PLN/EUR. Jeho rating nakonec snížen nebyl a polský zlotý tak dnes ráno otevírá poblíž 4,38 PLN/EUR.

Foto: Public Domain

Bez výraznějšího trendu se obchodoval maďarský forint. I přes výrazné zpomalení dynamiky hospodářského růstu se jeho kurz pohybuje těsně pod hladinou 316 HUF/EUR.

Data z reálné ekonomiky zveřejněná minulý týden přinesla smíšený obrázek. Naproti tomu inflace překvapila jasně vyššími čísly. V číslech z reálné ekonomiky se projevuje výrazný propad investiční aktivity veřejného sektoru. Nejzřetelněji je to vidět ve stavebnictví, které v březnu v meziročním srovnání odepsalo 12,5 %. Nicméně postižen je i průmysl, který i přes rostoucí zahraniční poptávku po autech vzrostl pouze o 0,6 % y/y. Zpomalení začíná být vidět na trhu práce. Podíl nezaměstnaných sice klesnul z březnových 6,1 % na 5,7 % v dubnu, nicméně celý tento pohyb jde na vrub sezónnosti. I počet volných pozic po sezónním očištění zůstává od začátku roku víceméně beze změny.

Pokles investic je na druhé straně jedním z faktorů, který svědčí bilanci zahraničního obchodu. Ta v březnu vykázala vysoký přebytek 21,7 mld. CZK. Na silnou vnější pozici české ekonomiky ukázala i dnešní statistika platební bilance, když běžný účet vykázal přebytek 32,4 mld. CZK.

Výrazně překvapil cenový růst za duben. Meziměsíční i meziroční inflace dosáhla 0,6 %. Za zrychlením stálo zejména zdražení tabáku a alkoholických nápojů, ale také zvýšení cen v položce obuv a odívání. Zdá se tedy, že růst inflace není do velké míry tažen poptávkovými tlaky. To potvrzuje i fakt, že zboží zdražilo o 0,8 % m/m, zatímco ceny služeb zůstaly meziměsíčně beze změny.

V regionu jsme se dočkali zajímavých čísel zejména ke konci týdne. Zveřejněn byl předběžný odhad HDP za první čtvrtletí jak v Polsku, tak i v Maďarsku a na Slovensku. Ve všech zemích vývoj za první čtvrtletí zklamal. V Polsku a Maďarsku došlo k mezičtvrtletnímu poklesu HDP. Svou roli zde mohli, podobně jako v Česku, sehrát investice kvůli poklesu spolufinancování z evropských fondů.

Tento týden přinese první odhad HDP za úvodní čtvrtletí roku. Očekáváme, že ekonomika kvůli výraznému poklesu investic vykáže růst pouze o 0,2 % q/q. Na růst by měla stále působit slušná spotřeba domácností i dobrý výkon zahraničního obchodu. Po očekávané revizi spojenou se změnou sezónních faktorů, očekáváme, že meziroční růst dosáhne 2,9 %. Ode dna se podle všeho odrazily i ceny v průmyslu. Ty by měly za duben vykázat růst o 0,3 % m/m. Nicméně v meziročním vyjádření zůstávají ještě o 4,6 % nižší.

Slabší HDP by mohlo krátkodobě odlepit korunu od hladiny kurzového závazku. Nicméně očekáváme, že takový pohyb by neměl dlouhodobého trvání a koruna se znovu přilepí k hladině 27,02 CZK/EUR. Další výkyvy by mohly působit výplaty dividend v rámci probíhající dividendové sezóny.

Zdroj:Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.