Koruna si drží mírný odstup od kurzového závazku

09:12 | Redakce W4T | Diskuze

Česká koruna sice v průběhu včerejška mírně posílila, stále se však drží několik haléřů nad kurzovým závazkem. Její kurz proti euru se v odpoledních hodinách pohyboval na 27,06 CZK/EUR. Kurz domácí měny ani výrazně nereagoval na zveřejněné tuzemské makroekonomické indikátory, které přinesly smíšené výsledky.

Foto: Public Domain

Reakce se nedočkalo ani zveřejnění objemu prosincových devizových intervencí ČNB. Česká národní banka v prosinci nakoupila 1,5 mld. EUR na obranu kurzového závazku. Tento objem je o dost vyšší než listopadových 369 mil. EUR a svědčí o tom, že v prosinci tlak spekulantů vzrostl.

Průmyslová produkce v prosinci výrazně zpomalila, když vykázala růst pouze o 0,7 % y/y, což je výrazně méně, než jak ukazoval i náš nejnižší odhad na trhu. Minulý rok byl navíc v prosinci meziročně o jeden pracovní den více, a tak po očištění o kalendářní efekty si průmysl o 1,7 % pohoršil. Za nečekaně špatným výsledkem stojí do jisté míry nezvykle velké čerpání celozávodních dovolených. Naopak překvapivě dobrý výsledek vykázal zahraniční obchod, který v prosinci skončil v přebytku 0,5 mld. CZK. O dobrá čísla se postaraly exporty dopravních prostředků a nízké ceny komodit, které snižují nominální importy. Dobré trendy potvrzuje trh práce, když se podíl nezaměstnaných zvýšil pouze na 6,4 % i přes negativní působení sezónních faktorů.  V zimě ubývá sezónních prací a v lednu se projevuje příliv žadatelů o práci, kterým na konci roku skončily fixní kontrakty. Sezónně očištěný podíl nezaměstnaných v lednu klesnul o 0,15 pb na 5,8 %. Zítra bude regionální ekonomický kalendář úplně prázdný.

Polský zlotý si včera vybral horší den, když jeho hodnota proti euru klesla o dvě třetiny procenta a jeho kurz se tak pohyboval těsně pod hranicí 4,44 PLN/EUR. O půl procenta oslabil i maďarský forint.

Česká swapová výnosová křivka včera snížila svůj sklon, když na svém dlouhém konci poklesla o 4 bb a na krátkém o 1 bb. Následovala tak svůj evropský protějšek.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.