Koruna se odpoutala od kurzového závazku

08:29 | fa ra | Diskuze

Česká koruna se již na začátku minulého týdne odpoutala od kurzového závazku a její kurz se vydal i k mírně slabším hodnotám. Ve čtvrtek dosáhnul dokonce kotací kolem 27,05 CZK/EUR. Vysokou volatilitu minulý týden vykazoval kurz polského zlotého, který ze začátku týdne smazal část svých ztrát, které utržil po snížení polského ratingu od agentury Standard & Poor’s.

Foto: Web4Trader

 

Nicméně ve středu znovu oslaboval a dostal se až na úroveň 4,50 PLN/EUR. Konec týdne byl pro polský zlotý znovu příznivější a jeho kurz se dnes pohybuje blízko hladiny 4,46 PLN/EUR. Závěr týdne se vydařil i maďarskému forintu, který si tak v celotýdenním hodnocení připsal přibližně jedno procento. Oběma měnám pomohly čtvrteční holubičí komentáře z ECB a snížení rizikové averze na globálních trzích.

Z makroekonomických indikátorů byl v uplynulém týdnu v Česku zveřejněn pouze vývoj průmyslových cen v prosinci. Ten ukázal na další propad cen v tomto sektoru. Výrazně k tomu přispěl propad cen komodit na globálních trzích. Ten pokračuje i v lednu, když se ropa minulý týden obchodovala i těsně na 27 USD za barel. Naopak se zvýšily ceny v zemědělském sektoru. Ty v prosinci přidaly 0,8 % m/m a částečně tak korigovaly svůj pokles z listopadu. Ceny služeb se propadly o 0,8 % m/m. Za jejich propadem však stojí výhradně pokles cen reklamních služeb o 9,8 % m/m. Po očištění o tento vliv ceny ve službách stagnovaly. Stejně tak stagnovaly i ceny ve stavebnictví.
Smíšená data přicházela z Polska. Zatímco prosincová zaměstnanost překvapila vyšším růstem, mzdový vývoj na očekávání analytiků nedosáhnul. Stavebnictví výrazně zklamalo, ale průmyslová výroba a maloobchodní tržby naopak překvapily pozitivně. V Polsku je však v současnosti zásadní politický vývoj, který zastiňuje zveřejňované indikátory.

Ani tento týden nebude bohatý na události z regionu. V Česku budou zveřejněny lednové indikátory důvěry. V prosinci statistický úřad naměřil výrazné zlepšení nálady mezi spotřebiteli, což pomohlo i k růstu celkové důvěry v ekonomiku. V Polsku bude zveřejněn HDP za rok 2015. Analytici očekávají, že tamní ekonomika minulý rok přidala 3,5 %. Maďarsko čeká zasedání centrální banky. Ta by podle průzkumu agentury Bloomberg měla ponechat svou klíčovou sazbu beze změny na úrovni 1,35 %. Pozornost se však bude soustředit na prohlášení bankovní rady. Současné podmínky totiž zvyšují pravděpodobnost dalších akcí vedoucích k uvolnění měnových podmínek.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.