Koruna se nad hranicí technického závazku pohybovala pravděpodobně pouze díky zásahům ČNB

08:18 | fa ra | Diskuze

Koruna se včera nad hranicí technického závazku 27,02 CZK/EUR pohybovala pravděpodobně pouze díky zásahům centrální banky. Ta také včera zveřejnila statistiku ohledně intervenčních nákupů za červen. V červnu uvolnila na trh koruny za 313 mil. EUR, což je sice v relaci s minulými měsíci, ale i tak poměrně hodně, protože koruna strávila na hranici závazku pouze prvních deset dní v měsíci.

Foto: Web4Trader

K hladině závazku včera korunu tlačily zveřejněné ekonomické údaje. Průmyslová výroba sice v meziročním vyjádření zpomalila na 3,9 %, ale stále silně profituje z poptávky po automobilech v eurozóně. Automobilový průmysl je pro průmyslovou výrobu důležitý, protože bez něj by vykázala pokles. Exporty dopravních prostředků pozitivně ovlivňují i obchodní bilanci. Ta v červnu skončila s kladným přebytkem 20,7 mld. CZK. Dalším důvodem tohoto dobrého výsledku je i relativně nízký schodek bilance s komoditami, protože ceny ropy byly v červnu o 23 % nižší než loni.

Zpomalením investiční aktivity v Česku trpí nejvíce stavebnictví. To v červnu pokleslo o 3,9 % m/m, v meziročním vyjádření pak ubralo 12,7 %. Nejvýrazněji samozřejmě trpí inženýrské stavitelství (-18,3 y/y), ale pokles zaznamenalo i pozemní (9,6 % y/y). Růst podílu nezaměstnaných o 0,2 pb na 5,4 % způsobila převážně sezonnost, protože na trh práce dorazili čerství absolventi. Na druhou stranu zpomalení ekonomiky je patrné i zde, protože podíl nezaměstnaných vzrostl i po sezonním očištění. Nárůst počtu volných pracovních míst ovšem stále pokračuje.

Regionální měny včera v podstatě stagnovaly na svých otvíracích hodnotách. U polského zlotého to platí přímo doslova. Maďarský forint přeci jen připadal asi 0,3 %.

Dnešní kalendář obsahuje publikaci spotřebitelské inflace v Maďarsku a Česku. Podle nás bude reportovaná inflace pouze mírná (0,1 % m/m). Ceny pohonných hmot totiž v červenci poklesly a i ostatní položky rostly pouze mírně. Efekty statistické základy by pak mohly vytlačit meziroční inflaci k 0,3 %.

Česká swapová křivka včera následovala eurový protějšek a na dlouhém konci vzrostla o 1 bb.

Zdroj:Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.