Koruna nad hranicí kurzového závazku

08:47 | fa ra | Diskuze

Česká ekonomika podle odhadů KB v Q3 16 zpomalila, když očekává mezičtvrtletní růst o 0,5 % po 0,9 % v Q2 16. Kladné příspěvky zahraničního obchodu se pravděpodobně vyčerpaly, takže hospodářství táhla především soukromá spotřeba.

Ilustrační foto
Foto: Web4Trader

Na druhou stranu propad investic by mezičtvrtletní růst už omezovat neměl. Nižší investiční aktivita kvůli přechodu na nové programové období EU fondů se však zřejmě projeví v meziročním zpomalení ekonomické dynamiky na 2,2 % y/y.

Podobný obrázek přinesou údaje o HDP z ostatních regionálních zemí. Zatímco mezičtvrtletní růsty zůstanou slušné, v meziročním srovnání by mělo tempo hospodářského vzestupu zpomalit kvůli vysoké statistické základně.

Český běžný účet platební bilance uzavřel v září v přebytku 4,8 mld. CZK, a mírně tak překonal očekávání trhu. Důvodem byl výrazný přebytek bilance se zbožím a službami (33,7 mld. CZK), který více než vykompenzoval schodky prvotních (24,3 mld. CZK převážně kvůli odlivu dividend) a druhotných (4,6 mld. CZK) důchodů. Včerejší čísla potvrdila, že vnější pozice české ekonomiky zůstává solidní, což bude dále vytvářet tlak na kurzový závazek ČNB.

Příliv spekulativního kapitálu ale v poslední době polevil. Po pátečním výprodeji se sice koruna vrátila směrem k úrovni kurzového závazku, ale během včerejška a dnešního rána zůstává těsně nad ním, centrální banka tak zřejmě nemusí intervenovat.

Forint včera pokračoval v oslabování, které zahájil po překvapivém výsledku amerických voleb. Včera si proti euru odepsal další půlprocento, když se dostal na nejslabší úroveň za poslední tři měsíce, 310,9 HUF/EUR. Zlotý zaznamenal prudké ztráty už na konci minulého týdne, a včera tak oslaboval už jen mírně na 4,428 PLN/EUR.

Zdroj:Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.