Koruna na konci týdne oslabila po komentářích ČNB

09:07 | fa ra | Diskuze

Minulý týden přinesl zásadní zprávy až ve svém samotném závěru. ČNB na svém čtvrtečním zasedání posunula minimální dobu trvání kurzového závazku do roku 2017, přičemž bankovní rada za současných podmínek předpokládá jeho opuštění v H1 17.

Foto: Web4Trader

Rozhodnutí centrální banky je v souladu s naším očekáváním z aktuálních Ekonomických výhledů, které jsme publikovali v úterý. Koruna až do čtvrtka setrvala jen těsně nad závazkem ČNB. V pátek reagovala oslabením na slova viceguvernéra Tomšíka, podle kterého bankovní rada vedla „vážnou debatu“ nad možností snížit sazby do záporného teritoria.

Kurz české měny vůči euru nakonec uzavřel na úrovni 27,07 CZK/EUR, nejslabší korunové hodnotě od listopadu. Spekulace ohledně snižování sazeb se ještě více promítly na zbytek finančních trhů – peněžní trh už v cenách předpokládá prakticky celý „cut“ (o 25 bb) v horizontu devíti měsíců a poklesly i swapové sazby na krátkém konci křivky (o zhruba 4 bb). Tato reakce je podle nás přehnaná, snižování sazeb ČNB totiž v našem základním scénáři neočekáváme.

Nadcházející týden bude plný údajů z české ekonomiky. Průmyslová produkce zakončila loňský rok podle našich odhadů slušným růstem o 4 % y/y, dobrá čísla pravděpodobně vykáže díky teplému počasí i stavebnictví (+9,3 %). Negativní sezónnost ovlivní bilanci zahraničního obchodu, která nejspíše vykáže schodek 6,8 mld. CZK.

Sezónně očištěná nezaměstnanost by měla v lednu dále klesnout, ale bez očištění dosáhne podíl nezaměstnaných pravděpodobně 6,5 %. Nejdůležitější zpráva přijde zase až na konci týdne. Páteční statistika spotřebitelských cen ukáže podle našeho výhledu meziroční růst 0,3 %, trh je mírně optimističtější (+0,5 % y/y). Kurz koruny by se měl díky dobrým fundamentům vrátit těsně nad hranicí kurzového závazku.

Zlotý a forint během minulého týdne posilovaly, když na trzích mírně opadla akutní nervozita. Snížení pravděpodobnosti utahování měnové politiky Fedu mohlo také pomoci. Prázdninový týden v Číně by tuto lepší náladu mohl prodloužit a regionálním měnám dále prospět.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.