Koruna minulý týden posílila k úrovni 27,02 CZK/EUR, kde už pravidelně intervenuje ČNB

11.04.2016 08:42 | fa ra | Diskuze

Koruna minulý týden posílila k úrovni 27,02 CZK/EUR, kde už pravidelně intervenuje ČNB. Ta podle údajů zveřejněných ve čtvrtek utratila na intervencích během února 600 mil. EUR. Pohyb koruny k silnějším hladinám je reakcí na publikované měsíční údaje o vývoji ekonomiky.

Foto: Public Domain

Ty v souhrnu vydaly velmi pozitivní zprávu o stavu českého hospodářství. Únorová čísla jsou sice pod vlivem přestupného roku, ale i tak podávají důkaz o dobrém hospodářském výkonu. Průmyslová produkce v únoru vzrostla o 5,6 % y/y, po očištění o kalendářní efekty 1,4 % y/y. Dařilo se především automobilovému sektoru. Zároveň ovšem vrostly také průmyslové tržby i nové zakázky v průmyslu. Stavebnictví proti našemu očekávání nepokleslo o více jak 10 % y/y, ale pouze o 2,3 % y/y především vlivem pozemního stavitelství. Podle očekávání zaostává dynamika inženýrského stavitelství, které nedostává podporu z EU fondů, jak tomu bylo v minulosti, a svou roli hraje pravděpodobně i nová právní úprava vydávání EIA. Maloobchodní tržby bez aut pak meziročně přidaly 8,5 %, po kalendářním očištění o 4 %. Nejrychleji rostly prodeje nepotravinářského zboží, což odráží dobrou situaci domácností.

Údaje o dobré kondici českého hospodářství podpořil i podíl nezaměstnaných. Podle našich a tržních očekávání totiž poklesl o 0,2 pb na 6,1 %. Stejnou zprávu vyslala i statistika zahraničního obchodu. Přebytek výrazně překonal tržní očekávání. Export těžil ze silné poptávky po autech v Německu i ve zbytku eurozóny. Dovoz zase zůstal utlumený především z titulu stále nízkých cen komodit.

Tento týden by s korunou neměl moc pohnout. Dnes budou zveřejněny údaje za vývoj cenové hladiny v březnu. Očekáváme, že meziměsíční dynamika stagnovala a meziroční růst měl dosáhnout 0,4 %. Přebytek běžného účtu platební bilance za únor bude 26 mld. CZK. Dalších makroekonomických dat se tento týden nedočkáme.
Maďarský forint minulý týden posílil o 0,3 %, když především maloobchodní prodeje se ukázaly jako velmi silné (6,4 % y/y). Na druhou stranu průmyslová produkce zaostala za očekáváním, když poklesla o 0,8 % m/m, meziročně vzrostla o 1,8 %. Ani inflační tlaky nejsou velké. Meziměsíčně se ceny v Maďarsku pohnuly o 0,1 % nahoru, což je stále ovšem pouze 0,2 % y/y. Ve středu bude zveřejněn zápis z posledního jednání maďarské centrální banky, kde se dozvíme detaily ohledně diskuze bankovní rady, která předcházela jejich rozhodnutí.

Polský zlotý během minulého týdne oslabil o 1 %. Dvoudenní zasedání měnového výboru polské centrální banky nepřineslo žádnou změnu v nastavení měnové politiky. Centrální banka spoléhá, že inflační tlaky budou vygenerovány silnou domácí poptávkou, kterou podporuje rostoucí zaměstnanost a mzdy ve spojení s odeznívajícím efektem statistické základy komoditních cen. Nicméně v tomto týdnu dostane polský zlotý mnoho impulsů v podobě zveřejněných dat. Budou publikovány výsledky inflace, běžného účtu, obchodní bilance či výsledků rozpočtu.

Zdroj:Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.