Koruna i přes zasedání ČNB celý týden v klidu

08:29 | fa ra | Diskuze

Kurz domácí měny v na začátku minulého týdne mírně posílil z 27,05 CZK/EUR na 27,03. Kolem této hladiny se s minimálními výkyvy pohyboval celý týden. Nevykolejilo ho ani zasedání ČNB. O něco hůře se dařilo jejím regionálním protějškům. Polský zlotý v průběhu celého týdne postupně oslaboval a v celkovém úhrnu ztratil 1 % své hodnoty.

Foto: Web4Trader

Na konci týdne se zlotý obchodoval poblíž 4,42 PLN/EUR. I maďarský forint ztrácel průběžně celý týden. Nicméně jeho celotýdenní ztráta dosáhla pouze 0,6 %. Jeho kurz se tedy pohybuje těsně nad hladinou 314 HUF/EUR.

Nejzajímavější domácí událostí týdne bylo bezesporu zasedání ČNB. Česká národní banka ještě zpřesnila svůj pohled pravděpodobného ukončení kurzového závazku. Ten nově vidí v polovině roku 2017, což je malinko dříve, než ho odhadujeme my ve své nové prognóze (Q3 17). Navíc guvernér Singer zmínil možnost zvýšení hladiny kurzového závazku v případě systematického poklesu inflačních očekávání, které by se projevilo výrazným zpomalením růstu mezd. Inflační prognóza byla revidována mírně dolů a inflační cíl by podle ní měl být dosažen ve třetím čtvrtletí roku 2017. I tentokrát bankovní rada diskutovala možné využití záporných sazeb. Nicméně z výstupu guvernéra se zdá, že tentokrát tato debata měla menší intenzitu, než na posledním zasedání bankovní rady. To odráží i fakt, že ČNB v březnu nebyla nucena intervenovat a negativní sazby tak v tuto chvíli nejsou zajímavým tématem.

Na konci týdne také byly zveřejněny údaje z maloobchodu. Tržby maloobchodníků v březnu meziměsíčně stagnovaly, a tak si v meziročním vyjádření připsaly růst pouze o 5,1 %. I když růst byl pomalejší, než jsme očekávali, tato čísla potvrzují dobrou situaci domácností. Ta se dlouhodobě projevuje i v rámci národních účtu, když se spotřeba domácností stává hlavním motorem hospodářského růstu. Prodeje automobilů se meziměsíčně propadly o 5,1 % a jejich meziroční růst zpomalil na 5,0 %.

Ve všech zemích regionu byly také zveřejněny PMI. Ty se i přes propady u nás a v Polsku stále drží nad 50ti bodovou hranicí oddělující pásmo expanze od kontrakce. Nicméně ukazují na zpomalení dynamiky v sektoru.

Začátek tohoto týdne je nabitý daty z české ekonomiky. V pondělí bude zveřejněn vývoj průmyslu, stavebnictví a zahraničního obchodu za březen a podíl nezaměstnaných v dubnu. V úterý pak bude pozornost upřena na vývoj spotřebitelských cen. Na konci týdne nás pak už čekají pouze údaje o vývoji platební bilance.

I přes excelentní výsledky zahraničního obchodu na začátku roku se vpředhledící indikátory českého průmyslu zhoršují. Domníváme se, že za tím stojí podmínky v domácí ekonomice. Propad veřejných investic dopadá na průmyslovou produkci a stavebnictví. Stavební produkce bude v nadcházejících měsících vykazovat meziroční propady a údaje za březen nebudou výjimkou. Očekáváme, že stavebnictví vykáže pokles 8,3 % y/y. Průmysl je méně závislý na veřejných investičních zakázkách, naopak těží z rostoucí zahraniční poptávky. Zejména registrace nových aut v eurozóně rostou a český průmysl je schopný tuto poptávku uspokojovat. Odhadujeme tedy, že průmyslová výroba v březnu přidala 1,2 % y/y.
Zahraniční obchod na začátku roku vykázal výborné výsledky. Zejména automobiloví producenti vyváželi na západoevropské trhy. Dovozy na druhé straně reflektují nižší investiční aktivitu, když se velká část investičních statků dováží. Navíc nízké ceny komodit stále podporují vyšší nominální přebytky obchodní bilance. Celkově tedy očekáváme v březnu vysokou pozitivní bilanci 23,2 mld. CZK.

Podíl nezaměstnaných pokračuje v poklesu, když jarní měsíce přinášejí více sezónních pracovních příležitostí. Navíc pokračující ekonomický růst, který nadále tvoří pracovní místa, by měl uříznout i další desetinku ze sezónně očištěného indexu. Naše odhady ukazují, že podíl nezaměstnaných v dubnu klesnul na 5,6 % z 6,1 % v březnu.Další snížení inflace na obzoru


I když ceny pohonných hmot se v dubnu již odrazily ode dna, tak jsou podle našeho odhadu stále meziročně o 14,5 % níže než před rokem. Ceny potravin také tlačí inflaci dolů a naše odhady ukazují, že jádrová inflace zůstává víceméně beze změny. Celkově očekáváme, že cenová hladina meziměsíčně vzroste o 0,2 % a meziroční inflace ubere další desetinku procentního bodu, když se dostane na 0,2 %. Stejně by měly meziměsíčně ceny růst v Polsku, ale i tam dojde podle odhadu ekonomů SG ke snížení meziročního růstu. Deflace by se měla prohloubit na 1,1 %.

Zdroj:Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.