Koruna drží pozice, zlotý pod prodejním tlakem

08:20 | fa ra | Diskuze

První obchodní týden roku 2016 nebyl na středoevropských devizových trzích nijak překvapivý, když v podstatě navázal na situaci ke konci roku 2015. Česká koruna tak stále držela silnou pozici v blízkosti kurzového závazku, i když v závěru minulého týdne byly patrné určité tlaky na mírné oslabení.

Foto: Public Domain

 

Celkem se dařilo i maďarskému forintu, který ustál tlaky v souvislosti s turbulencemi na finančních trzích v Číně, a to díky silným domácím fundamentům (minulý týden byly publikovány například vysoké maloobchodní prodeje), což se promítlo i do silné poptávky po maďarských dluhopisech. Jednoznačným poraženým minulého týdne je polský zlotý, který ztratil vůči euru více než procento a půl ze své hodnoty. Polský zlotý je pod tlakem od nedávných voleb, když se vítězná strana Právo a spravedlnost, která získala majoritu, stále více přiklání k „orbánovskému“ stylu vlády. Do toho přicházejí horší data (zejména inflační) indikující zvyšující se pravděpodobnost uvolnění měnové politiky.

Za nepatrným posunem kurzu koruny k slabším úrovním ve druhé polovině minulého týdne stály jednak silné turbulence na čínských finančních trzích, jednak i některé domácí události. Z těch stojí za zmínku především listopadová průmyslová výroba, která v meziměsíčním vyjádření poklesla dokonce o 1,2 %. Nicméně jak statistiky objednávek, tak například PMI index průmyslové aktivity naznačují, že vyhlídky v sektoru zůstávají optimistické. A že se ekonomice daří, potvrdil i výsledek loňského hospodaření státního rozpočtu. Schodek 62,8 mld. CZK sice zaostal na naším očekáváním ve výši 50 mld. CZK, když vláda ke konci roku uspíšila výdaje. Podstatné ale je, že se daří daňovým příjmům zejména díky růstu domácí poptávky.

Ekonomické indikátory, které přinese tento týden, by měly potvrdit, že česká ekonomika růstové momentum neztrácí. Komplexní obrázek za třetí čtvrtletí přinesou finální národní účty za tento kvartál. Z měsíčních dat se již dnes dočkáme prosincové nezaměstnanosti. Ta je samozřejmě negativně poznamenána sezónními faktory. Nicméně i tak by námi očekávané zvýšení podílu nezaměstnaných z listopadových 5,9 % na 6,3 % za prosinec znamenalo na sezónně očištěné bázi zlepšení o 10 bazických bodů. A zlepšující se situace na trhu práce (jak z pohledu zaměstnanosti, tak z pohledu vývoje mezd) se projeví i na maloobchodních tržbách. Za listopad očekáváme růst tržeb v maloobchodě (bez prodejů automobilů) o silných 8,1 % y/y. To by znamenalo nejlepší výsledek od jara 2008.

Reálná ekonomika roste, na vzestupnou trajektorii by se měla vydat i inflace. Prosincové číslo bude zveřejněno zítra. Meziroční dynamika by dle našeho odhadu měla zrychlit z 0,1 % zaznamenaných v listopadu na 0,4 %. I tak by se ale číslo mělo nacházet pouze na polovině dynamiky očekávané centrální bankou. Ta totiž předpokládá prosincový meziroční růst spotřebitelských cen ve výši 0,8 %. Za samotný prosinec by se ceny měly zvýšit o 0,2 %. Za tím by měly stát především ceny potravin, naopak ceny pohonných hmot by měly pátý měsíc v řadě zaznamenat pokles. U jádrové inflace očekáváme třetí měsíc v řadě stagnaci.

Těžko tedy očekávat, že by se charakter kurzového vývoje v průběhu tohoto týdne zásadně změnil. Kurz i nadále zůstane v blízkosti úrovně kurzového závazku. Tlaky na jeho testování by ale měly být spíše mírné.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.