Koruna celý týden přilepená k 27,02 EUR/CZK

23.05.2016 08:35 | fa ra | Diskuze

Kurz domácí měny proti euru se po celý minulý týden vytrvale držel na úrovni 27,02 CZK/EUR, na které je ČNB přítomna na trhu a skupuje přicházející eurovou likviditu. Polský zlotý minulý týden otevřel silnější, když se na trhu projevila skutečnost, že agentura Moody’s nesnížila jeho rating, ale pouze zhoršila jeho výhled. V druhé polovině týdne tyto zisky korigoval a týden uzavřel blízko hladiny 4,42 PLN/EUR.

Foto: Web4Trader

Zlotému nepomohlo ani zveřejnění solidních dat z reálné ekonomiky. Maďarský forint minulý týden také ztrácel. Nicméně zlepšení jeho ratingu od agentury Fitch v pátečních večerních hodinách smazalo všechny ztráty forintu a ten dnes ráno otevírá těsně pod hladinou 315 HUF/EUR.

Ze začátku týdne ještě doznívalo zveřejňování dat z české ekonomiky. Výborný výsledek vykázal běžný účet platební bilance, když v březnu dosáhnul přebytku 32,4 mld. CZK. Pomohla mu zejména skvělá výkonnost zahraničního obchodu ale i příliv prostředků z EU. Ode dna se v dubnu odrazily české průmyslové ceny, i když vykázaly pouze nepatrný růst o 0,1 % m/m. V meziročním vyjádření naopak ještě prohloubily svou deflaci z -4,5 % y/y na 4,7 % y/y.

Vice-guvernér Hampl v rozhovoru v dnešním vydání deníku E15. Bankovní rada je podle něj připravena zvýšit hladinu kurzového závazku v případě zhoršení inflačních očekávání. Kurz také považuje v tuto chvíli za preferovaný nástroj měnové politiky, protože záporné sazby nevidí jako vhodný nástroj v podmínkách české ekonomiky. ČNB podle Hampla nemá strop pro objem intervencí, což podle něj činí její závazek důvěryhodný. Podle nás by se však ČNB mohla v průběhu rušení kurzového závazku přeci snažit penalizovat přicházející spekulativní kapitál formou záporných sazeb. To již připustili mnozí členové bankovní rady včetně budoucího guvernéra Rusnoka. Snažila by se však uchránit český finanční systém od jejich nepříznivých dopadů.

Mimo ekonomické údaje jsme se minulý týden dočkali jmenování dvou nových členů bankovní rady. Budou jimi Vojtěch Benda, dosavadní poradce člena bankovní rady Jiřího Rusnoka, a Tomáš Nidetzký, který do ČNB přichází z pojišťovny NN. Více o nich se dočtete v našem speciálním reportu .

Tento týden bude na data z domácí ekonomiky poměrně chudý. Zítra budou zveřejněny pouze výsledky konjunkturálního průzkumu. Důvěra v ekonomiku od začátku roku klesá. Zejména spotřebitelská důvěra si od ledna do dubna pohoršila ze svých historicky rekordních hodnot.

Konjunkturální průzkum bude zveřejněn i v Maďarsku. Tam navíc zasedne i bankovní rada a bude jednat o dalším vývoji měnové politiky. Analytici oslovení agenturou Bloomberg se až na jednoho shodují, že maďarská centrální banka přistoupí k dalšímu snížení úrokových sazeb o 15 bb na 0,9 %. V Polsku bude zveřejněn zápis z posledního zasedání bankovní rady. Ten investorům naznačí, jestli se i polští centrální bankéři chystají svou klíčovou úrokovou sazbu změnit.

Celkově chudý kalendář ekonomických událostí nevěští zajímavý vývoj na devizovém trhu. Korunu by tak mohl vykolejit pouze větší odliv dividend v právě probíhající dividendové sezóně.

Zdroj:Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.