Koruna a zlotý slábnou, forint stagnoval

08:18 | fa ra | Diskuze

Česká koruna zažila opět den uvolnění tlaku na závazek ČNB na úrovni 27 CZK/EUR, když se během odpoledne obchodovala až na úrovni 27,04 CZK/EUR. Vzhledem k absenci ekonomických údajů tak včera z dění vystupovalo prohlášení současného guvernéra Singera ve Vídni. Ten ocenil rostoucí jádrovou inflaci a to, že poptávkové faktory v ekonomice jsou dobré.

Foto: Dávid Kótai

Proto by podle něho úrokové sazby a kurzový závazek neměly být na konci letošního roku až tak potřebnými nástroji a ani v tuto chvíli nevidí potřebu použití dalších nekonvenčních nástrojů. Ve včera publikovaném korespondenčním rozhovoru pro HN se k budoucímu složení bankovní rady vyjádřil prezident Zeman. Potvrdil v něm opět po dlouhé době připravenost jmenovat Jiřího Rusnoka guvernérem ČNB i přes rozdílnost názorů na kurzový závazek. Po poradě s ním ale i ministrem financí dosadí do bankovní rady „profesionální, odbornou osobnost schopnou resistence vůči jakýmkoliv politickým tlakům“ bez další zmínky konkrétních jmen.

Polský zlotý včera více než vrátil úterní zisky, když během dne oslabil o 0,7 % na 4,49 PLN/EUR. Včera zveřejněná data ohledně mzdového vývoje v prosinci zaostala za očekáváním trhu. Průměrná mzda vzrostla o 8,4 % m/m, tj. 3,1 % y/y, když trh čekal 8,9 % m/m resp. 3,6 % y/y. Na druhou stranu vývoj zaměstnanosti překvapil pozitivně. Zaměstnanost v prosinci vzrostla o 0,2 % m/m, tedy 1,4 % y/y. Maďarský forint pak při absenci ekonomických dat setrval na úrovni otvírací hodnoty kolem hladiny 315 HUF/EUR.

Dnešní regionální kalendář obsahuje pouze polská data. Po obědě budou zveřejněna data o průmyslových tržbách, stavebnictví a maloobchodu za prosinec. K tomu všemu budou zveřejněna ještě data o cenách průmyslových výrobců.

Česká swapová výnosová křivka včera zmírnila svůj sklon, když na dlouhém konci poklesla o 2 bb.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.