Koronavirus pozastavuje asijské investice nejen v Čechách, může se stát spouštěčem globální krize

12:12 | E V | Diskuze

Pokud se situace nezlepší do tří měsíců, může nastat krize na finančních trzích.

Ilustrativní obrázek
Foto: PughPugh

Zastavení letů z Číny kvůli koronaviru, obecné omezení pohybu osob a také omezené fungování firem a úřadů pozastavuje realizaci investic v České republice. Jen poradenská společnost Moore Czech Republic eviduje několik asijských investic v řádu miliard korun „čekajících na podpis“. Ekonomické ztráty umocňuje i zpomalující obchodní výměna mezi Čínou a zbytkem světa, která na Česko dopadne i sekundárně ze strany Německa. Podle analytiků budou klíčové příští tři měsíce – pokud se situace zhorší, virus může spustit recesi.

Čína vyhlásila kvůli koronaviru v několika městech karanténu a na dalších místech omezení pohybu. Realizace přeshraničních obchodů a jednání se tak odkládají. „V příštích týdnech jsme měli v plánu podepisovat smlouvy s čínskými partnery a dokončit tak obchody v České republice. Kvůli situaci v Číně jsou ale jednání pozastavena,“ uvádí Petr Kymlička, partner poradenské společnosti Moore Czech Republic. Podle konzultantů společnosti došlo ke zpomalení zakázek z Číny i pro německé firmy, kde měl celkový objem obchodů letos dosahovat 200 miliard eur. Pokles by mohl nepřímo ovlivnit i Českou republiku, která do Německa každoročně směřuje třetinu svého exportu v hodnotě přes bilion korun.

Pozastavení obchodování může způsobit krizi

Dopravu do a z pevninské Číny přerušil i Hongkong, výjimku tvoří lety, jejichž počet byl ale výrazně omezen. V přístavech jedenáctimilionové metropole Wu-Chan, která je centrem nákazy, v současnosti nemá kdo odbavovat nákladní lodě a je pozastavena veškerá doprava kromě evakuačních letů. Některé firmy navíc omezily nebo zcela zastavily výrobu zboží. Situace tak nepříznivě ovlivňuje nejen čínské hospodářství, ale i světovou ekonomiku, na jejímž HDP se Čína podílí z 15,5 %. „Zpomalení ekonomiky již nyní pociťují i okolní země. Například v Japonsku se zrušila či omezila řada konferencí, ale i sportovních a kulturních akcí,“ říká Karel Kučera, ředitel mezinárodních operací a odborník na asijský trh z Moore Czech Republic. Snížení výkonnosti HDP může vyvolat poklesy na finančních trzích a odstartovat ekonomickou krizi.

Koronavirus se poprvé objevil ve městě Wu-chan v Číně na konci roku 2019 a během dvou měsíců se rozšířil do bezmála třiceti zemí světa. Virus se přenáší kapénkovou infekcí z člověka na člověka, proto se země sousedící s Čínou z bezpečnostních důvodů brání uzavíráním hranic. V Číně je omezen pohyb osob a došlo k pozastavení provozu škol, úřadů, továren a dalších institucí.

 

O Moore Global

Moore Global je jedna z největších mezinárodních sítí auditorských a poradenských společností s více než 30 000 pracovníky ve více než 260 nezávislých firmách a 110 zemích.

Zdroj:Roman Macháček, Dark Side a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Brexit: nekončící jednání

Ilustrativní obrázek

Spotřebitelská důvěra v eurozóně - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments

Ilustrativní obrázek

Peníze by měly vydělávat další peníze

Ilustrativní obrázek

Ranní restart 20.11.2020

Ilustrativní obrázek

Stanovisko KZPS ČR k jednání vládyČti více
Ilustrativní obrázek

Německá burza otevřela lehce nad nulou

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie se dnes obchodovaly smíšeně

Ilustrativní obrázek

Akcie rostou po Trumpově náznaku hladkého předání moci Bidenovi

Ilustrativní obrázek

Německý index DAX se v září příštího roku rozšíří o 10 členů

Ilustrativní obrázek

Německá burza po otevření posiluje

Ilustrativní obrázek

Asijské indexy převážně rostly

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.