Koronavirus pozastavuje asijské investice nejen v Čechách, může se stát spouštěčem globální krize

12:12 | E V | Diskuze

Pokud se situace nezlepší do tří měsíců, může nastat krize na finančních trzích.

Ilustrativní obrázek
Foto: PughPugh

Zastavení letů z Číny kvůli koronaviru, obecné omezení pohybu osob a také omezené fungování firem a úřadů pozastavuje realizaci investic v České republice. Jen poradenská společnost Moore Czech Republic eviduje několik asijských investic v řádu miliard korun „čekajících na podpis“. Ekonomické ztráty umocňuje i zpomalující obchodní výměna mezi Čínou a zbytkem světa, která na Česko dopadne i sekundárně ze strany Německa. Podle analytiků budou klíčové příští tři měsíce – pokud se situace zhorší, virus může spustit recesi.

Čína vyhlásila kvůli koronaviru v několika městech karanténu a na dalších místech omezení pohybu. Realizace přeshraničních obchodů a jednání se tak odkládají. „V příštích týdnech jsme měli v plánu podepisovat smlouvy s čínskými partnery a dokončit tak obchody v České republice. Kvůli situaci v Číně jsou ale jednání pozastavena,“ uvádí Petr Kymlička, partner poradenské společnosti Moore Czech Republic. Podle konzultantů společnosti došlo ke zpomalení zakázek z Číny i pro německé firmy, kde měl celkový objem obchodů letos dosahovat 200 miliard eur. Pokles by mohl nepřímo ovlivnit i Českou republiku, která do Německa každoročně směřuje třetinu svého exportu v hodnotě přes bilion korun.

Pozastavení obchodování může způsobit krizi

Dopravu do a z pevninské Číny přerušil i Hongkong, výjimku tvoří lety, jejichž počet byl ale výrazně omezen. V přístavech jedenáctimilionové metropole Wu-Chan, která je centrem nákazy, v současnosti nemá kdo odbavovat nákladní lodě a je pozastavena veškerá doprava kromě evakuačních letů. Některé firmy navíc omezily nebo zcela zastavily výrobu zboží. Situace tak nepříznivě ovlivňuje nejen čínské hospodářství, ale i světovou ekonomiku, na jejímž HDP se Čína podílí z 15,5 %. „Zpomalení ekonomiky již nyní pociťují i okolní země. Například v Japonsku se zrušila či omezila řada konferencí, ale i sportovních a kulturních akcí,“ říká Karel Kučera, ředitel mezinárodních operací a odborník na asijský trh z Moore Czech Republic. Snížení výkonnosti HDP může vyvolat poklesy na finančních trzích a odstartovat ekonomickou krizi.

Koronavirus se poprvé objevil ve městě Wu-chan v Číně na konci roku 2019 a během dvou měsíců se rozšířil do bezmála třiceti zemí světa. Virus se přenáší kapénkovou infekcí z člověka na člověka, proto se země sousedící s Čínou z bezpečnostních důvodů brání uzavíráním hranic. V Číně je omezen pohyb osob a došlo k pozastavení provozu škol, úřadů, továren a dalších institucí.

 

O Moore Global

Moore Global je jedna z největších mezinárodních sítí auditorských a poradenských společností s více než 30 000 pracovníky ve více než 260 nezávislých firmách a 110 zemích.

Zdroj:Roman Macháček, Dark Side a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Evropa v datech: Evropskou ekonomiku táhne průmysl, nejvíce lidí ale pracuje v koronavirem silně zasažených službách

Ilustrativní obrázek

Jiný pohled na liberační balíček

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k celkovým nákladům na obnovu ekonomiky

Ilustrativní obrázek

Ekonomické dopady koronaviru na české firmy

Ilustrativní obrázek

Moneta, Komerční banka: Stabilizační kroky ČNB i výzva ke zdržení se výplaty dividendyČti více
Ilustrativní obrázek

Německá burza roste

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně, Čína překvapila silnějším PMI

Ilustrativní obrázek

Index Index S&P 500 končí + 3,35%, poblíž denních maxim

Ilustrativní obrázek

Ceny ropy se dostaly na svá sedmnáctiletá minima

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza zahajuje pondělní obchodování poklesy

Ilustrativní obrázek

Asijské indexy oslabovaly, Austrálie posílila o 7 %

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.