Korekce eura poslala středoevropské měny ke dnu

08:16 | Redakce W4T | Diskuze

Koruna, zlotý a forint neustály oslabující euro a ve včerejším obchodování ztratily. Předstihové indikátory pro eurozónu i Spojené státy dnes naznačí, kterým směrem se bude ubírat HDP ve třetím čtvrtletí v těchto dvou nejvýznamnějších světových ekonomikách. Dle našeho názoru ukáží, že americké hospodářství zpomalí svůj sprint na lehký poklus, zatímco růst v eurozóně drobně zesílí.

Ilustrativní obrázek
Foto: W4T

Indikátory pro eurozónu naznačí solidní růst

Dnes budou zveřejněna řada předstihových indikátorů z velkých světových ekonomik. Indikátory důvěry pro eurozónu dle Evropské komise drobně zpomalí, stále ale zůstanou vysoko nad dlouhodobým průměrem a naznačí solidní ekonomický růst. Ten by měl oproti předchozímu čtvrtletí zrychlit na 0,55 % q/q. Ekonomové SG poukazují na odchylky od v poslední době pesimističtějšího indexu PMI, ale kvůli většímu vzorku dotazovaných firem přikládají vyšší váhu dnes publikovanému indikátoru od Evropské komise.

Ve Spojených státech data naznačí červencový růst reálných spotřebních výdajů reálně o slabých 0,2 %. Jejich dynamika bude brzděná výdaji na zboží dlouhodobé spotřeby, jak naznačují již zveřejněná data prodejů aut. Deflátor soukromé spotřeby zatím lehce zrychlí, a to včetně růstu jádrových cen. Nezaměstnanost zatím zůstane na červencových hodnotách.

Počet nezaměstnaných v Německu dále poklesne, úbytek volné pracovní síly však již bude mírnější než dříve. To by mělo vést ke stabilní míře nezaměstnanosti, jejíž pokles by se měl pozvolna zastavovat. Inflace u českých západních sousedů (HICP) také zůstane beze změny na 2,1 % a předznamená stabilitu cenového růstu v celé eurozóně.

Revize nezastavila úprk amerického HDP

Ačkoliv trh očekával revizi amerického HDP za druhé čtvrtletí na mírně nižší úroveň, statistici ve zpřesněném odhadu ukázali, že HDP rostl naopak ještě o něco rychleji. Silnější dynamiku vykázaly zejména investice, které indikují rostoucí omezení na nabídkové straně. Zřejmě jen dočasně se do kladných hodnot dostal příspěvek zahraničního obchodu. V probíhajícím čtvrtletí tak dojde ke zpomalení americké ekonomiky. Dle nás přidá HDP v Q3 3,0 % (q/q anualizovaně), v souladu s konsenzem trhu.

Euro včera v závěru dne opět posílilo. Od začátku amerického obchodování obrátilo euro svůj předchozí sestupný kurz a dostalo se zpět na úroveň 1,171 USD/EUR. Dnes ráno společná evropská měna otevírá na 1,169 USD/EUR.

Korekce eura poslala středoevropské měny ke dnu

Kalendář makroekonomických novinek z regionu je pro dnešek prázdný. Včera byla zveřejněna pouze maďarská míra nezaměstnanosti, která nepřekvapila a zůstala na historicky nejnižší hodnotě 3,6 %. Nic tak nerušilo prázdninový klid na regionálních trzích, až na kurz eura.

Společná evropská měna se vrátila z měsíčního maxima a stahuje s sebou středoevropské měny. Poté, co regionální měny téměř nereagovaly na několikadenní posilování eura, jeho korekce je probudila ze spánku a poslala na nižší úrovně. Standardní vztah, kdy tyto měny reagují na vývoj eurového kurzu, tak v posledních dnech funguje asymetricky a poukazuje na rizika kurzového vývoje na slabší straně. Česká koruna ve středu odepsala 8 haléřů a oslabila na 25,77 CZK/EUR, maďarský forint na 325,6 HUF/EUR a polský zlotý se dostal na 4,290 PLN/EUR.

Zdroj:Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Ranní restart 27.5.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 27.5.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 22.5.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 20.5.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 14.5.2020

Ilustrativní obrázek

Shrnutí nové makroekonomické prognózy České národní bankyČti více
Ilustrativní obrázek

Německý DAX roste

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifický region se ve čtvrtek obchodoval smíšeně

Ilustrativní obrázek

Americké akciové indexy uzavírají středeční seanci růstem

Ilustrativní obrázek

Frankfurt posiluje

Ilustrativní obrázek

Americké akcie končí vysoko, růsty táhly banky a průmysl, S&P 500 nakonec těsně pod 3000 body

Ilustrativní obrázek

Sanofi prodá svůj dlouhodobý podíl ve společnosti Regeneron v hodnotě přibližně 13 mld. USD

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.