Kope makléř výhradně za prodávajícího?

12:19 | M Z | Diskuze

Jak je to s PENB, aneb jak si udělat z průkazu energetické náročnosti budovy svého pomocníka

Ilustrativní obrázek
Foto: Ing. Věra Vránková


Je mnoho domněnek, nepřesných a mnohdy zavádějících informací ohledně energetického průkazu v rámci prodeje a pronájmu nemovitostí. Proto mi dovolte jasně a stručně Vám povinnost zpracování energetického průkazu objasnit.


Jak je to s PENB u bytových domů?
Povinnost zpracování energetického průkazu bytové domy, tedy Společenství vlastníků jednotek (SVJ) nebo správci bytových domů NEMAJÍ. To ovšem platí do okamžiku, kdy se vlastník bytu rozhodne svojí nemovitost pronajmout, nebo prodat. Ano, vidíte dobře. V momentě, kdy alespoň jeden vlastník bytu požádá správce domu nebo SVJ o energetický průkaz, má správce domu nebo SVJ povinnost vypracovat PENB na náklady SVJ.


Majitel prodává byt a na bytový dům není zpracován PENB. Stačí tedy faktury za energie?
Nestačí. Zodpovědnost za to, že není PENB vyhotovený, nese majitel nemovitosti. Majitel bytu v bytovém domě tuto zodpovědnost “přehodí” na SVJ tím, že SVJ písemně požádá o poslání kopie energetického průkazu. Nelze totiž dělat PENB pouze na jeden byt v bytovém domě, ale vždy na celý bytový dům.


Jak získám PENB od SVJ nebo správce domu? A co když SVJ nechce na Vaši žádost vypracovat PENB?
Stačí, když majitel kontaktuje zástupce SVJ a požádá ho o poslání PENB. Pokud Společenství vlastníků na žádost nereaguje, nebo ji nemá, tak vy jako majitel bytu musíte doložit, že jste udělal maximum pro získání PENB.


Nejlepší tedy je poslat písemnou výzvu. A to poštou a doporučeně. Jestliže majitel na základě první výzvy PENB nezíská, odešle druhou výzvu s termínem vyhotovení do 7 – 10 dnů s tím, že upozorní SVJ na to, že pokud PENB neobdrží, bude nucen toto postoupit SEI (Státní energetické inspekci). Pakliže ani po druhé výzvě majitel bytu PENB nezíská, pošle kopie korespondence na SEI se stížností a požadavkem aby SEI zajistilo od SVJ energetický průkaz.
V takovém případě pak může majitel bytu využít toho, že PENB nedostal a může jej nahradit fakturami za energie za poslední 3 roky a nemusí již dále na PENB čekat.


Kdy nejpozději je potřeba PENB zpracovat?
PENB je nutné mít již připravené a zpracované v momentě, kdy veřejně prodáváme nebo pronajímáme svojí nemovitost. Takže kdykoliv se rozhodneme inzerovat nemovitost k prodeji nebo k pronájmu, již v tomto momentu vzniká povinnost mít zpracované PENB.
PENB se předkládá nejpozději při podpisu kupní smlouvy (ale doporučuji poslat kupci PENB ještě před podpisem kupní smlouvy) a je

Když nabízíte dům veřejně, musíte již mít zpracovaný PENB.
Když nabízíte dům veřejně, musíte již mít zpracovaný PENB.

Potřeba PENB přiložit ke každé nájemní smlouvě, která je uzavírána kdykoliv od 1.1.2016.

Kdo je zodpovědný za nevyhotovení PENB?

Vždy vlastník nemovitosti. U bytového domu vlastník bytu žádá SVJ o předložení celé kopie energetického průkazu, to jsme si zodpověděli již výše.

V jakých případech se PENB nemusí zpracovávat?
•domy, bytové domy, které byly postaveny před rokem 1947 – týká se to jak rodinných domů, tak bytových domů
•rekreační domy (tedy takové domy, u kterých na katastru objekt není zapsán jako objekt k bydlení, nebo pokud nemá objekt číslo popisné. V opačném případě se PENB zpracovává)
•kulturní památky
•objekty sloužící k náboženským účelům
•při koupi družstevního bytu, jinak také při převodu členských práv

Co nám PENB říká? K čemu ho můžeme využít?

PENB se skládá nejen z energetického posouzení, ale jde zde i o částečné posouzení obálky budovy, tj. díky tomuto dokumentu lze zjistit tepelné ztráty a prostupy na jednotlivých konstrukcích, rozměry a kvalitu jednotlivých konstrukcí. Vedle toho se zde posuzují veškeré tepelné zdroje a jejich účinnost, které mají velmi často velký vliv na samotné provozování energetické náročnosti budov. PENB není na 100 % dokument zachycující podrobný technický stav nemovitosti, nicméně je to dokument, který nám cca 40 – 50 % napoví, v jakém stavu se nemovitost nachází.

A jaké jsou sankce vlastníkům nemovitosti při porušení zákona o zpracování PENB?

Vlastník nemovitosti může být Státní energetickou inspekcí (SEI) pokutován i zpětně po dobu 5 let od podpisu kupní smlouvy. U fyzických osob mohou být sankce až do výše 100 000 Kč, v případě společenství vlastníků to může být až do výše 200 000 Kč. Kontrolní úřady mohou neexistenci průkazu zjistit velmi jednoduše hlavně při prodeji nemovitosti. A taky to tak činí. Stačí se podívat na internet, zjistit, kdo má energetickou třídu G, protože tam lze předpokládat, že průkaz zřejmě udělán není.

Zdroj:Ing. Věra Vránková, realitní makléř
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Města v blízkosti Prahy se rozrůstají a rapidně zdražují

Ilustrativní obrázek

Ušetřit na splátkách hypotéky lze oproti loňsku výrazně víc. U energií se jedná o desítky tisíc ročně

Ilustrativní obrázek

Znáte 5 výhod bytu v osobním vlastnictví?

Ilustrativní obrázek

Motorem českého výzkumu jsou zahraniční podniky

Ilustrativní obrázek

Ach ty přístupové cesty, aneb další peklo při prodeji (1. část )

Ilustrativní obrázek

Jaké jsou výhody koupě bytu v družstevním vlastnictví?Čti více
Ilustrativní obrázek

Německý DAX v červeném

Ilustrativní obrázek

Asijsko - pacifické indexy v pátek smíšeně

Ilustrativní obrázek

Wall Street uzavírá v plusu, nejvýše za posledních 5 týdnů

Ilustrativní obrázek

Společnost MoffettNathanson vydala negativní doporučení na Twitter (-4,29 %)

Ilustrativní obrázek

OPEC snížil prognózu poptávky po ropě v roce 2019

Ilustrativní obrázek

Amerika po otevření posiluje

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.