Lékaři: Konzumace kávy v těhotenství může vést k obezitě dětí

12:14 | wa pe | Diskuze

Těhotenství je pro ženy spojeno s celou řadou omezení v oblasti životního stylu a stravování. Kromě alkoholu či nedostatečně tepelně upraveného masa by se podle lékařů z norského Institutu veřejného zdraví měli vyhnout i kávě a dalším zdrojům kofeinu.

Ilustrativní obrázek
Foto: Kmanzela

Studie vedené Eleni Papadopoulouvou z norského Institutu veřejného zdraví se účastnilo 50 000 žen. Během 22 týdne těhotenství ženy hlásily svou míru konzumace kofeinu, přičemž následný vývoj jejich dětí byl sledován o 6 týdnů do 8 let věku. Příjem kofeinu se charakterizoval jako nízký (0–49 mg denně), průměrný (50–199 mg denně), vysoký (200–299 mg denně) a velmi vysoký (300 a více mg denně), přičemž mezi zdroji se uváděla především káva, černý čaj, energetické nápoje či čokoláda. Podle současných odhadů pije během těhotenství kávu až 75 % žen.

Papadopoulouvá upozorňuje, že významným zdrojem kofeinu není pouze káva, ale například také některé limonády. U těhotných žen by se konzumace kofeinu měla omezit na 200 mg denně, aby se zamezilo riziku samovolného potratu a nesprávného vývoje plodu. Vědci zjistili, že děti žen, které nahlásily během těhotenství velmi vysoký příjem kofeinu, měly o 66 % zvýšené riziko nadměrné váhy v pvním roce života ve srovnání s dětmi žen, které nahlásily pouze nízký příjem kofeinu. U žen, které nahlásily průměrnou či vysokou konzumaci kofeinu během těhotenství, byla zjištěna o 10 % a 30 % vyšší pravděpodobnost, že budou mít nadměrně vážící dítě.

Po dosažení 8 let věku bylo zvýšené riziko nadměrné váhy zaznamenáno pouze u dětí, jejichž matky nahlásily velmi vysoké úrovně konzumace kofeinu v těhotenství. V případě 10letých dětí již dále zvýšenou úlohu hrají také další faktory, především stravování a cvičení. Podle norských vědců může kofein u dítěte ovlivnit vývoj podvěsku mozkového, který je zodpovědný za regulaci hormonů ovlivňujících růst. Výsledkem je podle nich omezení růstu během vývoje v děloze a následný zvýšený poporodní růst.

 

 

Zdroj:cnn, redakce
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

7 potravin, kvůli kterým nemůžete usnout

Ilustrativní obrázek

Johnson & Johnson požádal americké regulatorní úřady o schválení vakcíny

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k začátku očkování proti koronaviru v EU

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k zastavení testování vakcíny proti koronaviru

Ilustrativní obrázek

Tematické analýzy 06.03.2020Čti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v zisku

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně, výrobce čipů TSMC oznámil výsledky a očekává větší investice

Ilustrativní obrázek

Německý DAX se drží nuly, SAP a Covestro zvýšily celoroční výhled

Ilustrativní obrázek

Asijský trh převážně v zeleném

Ilustrativní obrázek

Německá burza zahajuje mírným růstem

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifickým indexům se převážně dařilo, v Číně akcie klesaly

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.