Lékaři: Konzumace kávy v těhotenství může vést k obezitě dětí

12:14 | wa pe | Diskuze

Těhotenství je pro ženy spojeno s celou řadou omezení v oblasti životního stylu a stravování. Kromě alkoholu či nedostatečně tepelně upraveného masa by se podle lékařů z norského Institutu veřejného zdraví měli vyhnout i kávě a dalším zdrojům kofeinu.

Ilustrativní obrázek
Foto: Kmanzela

Studie vedené Eleni Papadopoulouvou z norského Institutu veřejného zdraví se účastnilo 50 000 žen. Během 22 týdne těhotenství ženy hlásily svou míru konzumace kofeinu, přičemž následný vývoj jejich dětí byl sledován o 6 týdnů do 8 let věku. Příjem kofeinu se charakterizoval jako nízký (0–49 mg denně), průměrný (50–199 mg denně), vysoký (200–299 mg denně) a velmi vysoký (300 a více mg denně), přičemž mezi zdroji se uváděla především káva, černý čaj, energetické nápoje či čokoláda. Podle současných odhadů pije během těhotenství kávu až 75 % žen.

Papadopoulouvá upozorňuje, že významným zdrojem kofeinu není pouze káva, ale například také některé limonády. U těhotných žen by se konzumace kofeinu měla omezit na 200 mg denně, aby se zamezilo riziku samovolného potratu a nesprávného vývoje plodu. Vědci zjistili, že děti žen, které nahlásily během těhotenství velmi vysoký příjem kofeinu, měly o 66 % zvýšené riziko nadměrné váhy v pvním roce života ve srovnání s dětmi žen, které nahlásily pouze nízký příjem kofeinu. U žen, které nahlásily průměrnou či vysokou konzumaci kofeinu během těhotenství, byla zjištěna o 10 % a 30 % vyšší pravděpodobnost, že budou mít nadměrně vážící dítě.

Po dosažení 8 let věku bylo zvýšené riziko nadměrné váhy zaznamenáno pouze u dětí, jejichž matky nahlásily velmi vysoké úrovně konzumace kofeinu v těhotenství. V případě 10letých dětí již dále zvýšenou úlohu hrají také další faktory, především stravování a cvičení. Podle norských vědců může kofein u dítěte ovlivnit vývoj podvěsku mozkového, který je zodpovědný za regulaci hormonů ovlivňujících růst. Výsledkem je podle nich omezení růstu během vývoje v děloze a následný zvýšený poporodní růst.

 

 

Zdroj:cnn, redakce
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k začátku očkování proti koronaviru v EU

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k zastavení testování vakcíny proti koronaviru

Ilustrativní obrázek

Tematické analýzy 06.03.2020

Ilustrativní obrázek

Češi vyvíjejcí probiotika pro onkologické pacienty získali evropský grant

Ilustrativní obrázek

Je jazzová hudba klíčem k tvořivosti?Čti více
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k třicetinásobnému zhodnocení akcií GameStop

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela poklesem

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie povětšinou klesaly

Ilustrativní obrázek

Německý DAX maže pondělní ztráty

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy ztrácely, centrální banka Číny stahovala hotovost a její poradce varoval před riziky

Ilustrativní obrázek

Německá burza otevřela na kladné nule

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.