Konferenční hovor s managementem společnosti Kofola: jsme spokojeni s vývojem tržeb

02.08.2016 13:41 | Redakce W4T | Diskuze

Dnes dopoledne se konal konferenční hovor s managementem společnosti Kofola k příležitosti výsledků hospodaření za 1H 2016, které byly zveřejněny včera po zavření trhu.

 

Management firmy obecně vyjádřil spokojenost nad vývojem tržeb, které za první letošní pololetí meziročně vzrostly o 3,3 % na 3,5 mld. Kč. Již menší spokojenost panuje s vývojem provozního zisku EBITDA, jenž zaznamenal meziroční pokles o 15,5 % na 514 mil. Kč. Pokud se jedná o jádrový (klíčový) československý trh, tak spokojenost management vyjádřil u slovenského trhu, kde provozní ziskovost vzrostla (+4,2 % y/y), zatímco za očekáváním zůstal tuzemský trh s meziročním poklesem EBITDA o 5 % za 1H 2016. Domníváme se, že na ziskovost v ČR mohou stále negativně doléhat vyšší náklady spojené se zavedením přímé distribuce v segmentu HoReCa (restaurace, hotely), která byla započata začátkem loňského roku. Investice do přímé distribuce by se však měla v budoucnu pozitivně projevit do tržeb, ziskovosti a marží.

Diskutovala se rovněž situace v Polsku, kde se zatím letos Kofole nedaří zastavit poklesy jak na úrovni tržeb, tak na úrovni provozní ziskovosti (loňský rok byl v Polsku naopak relativně úspěšný, když tamní EBITDA rostla o 17 % y/y). Kofola se rozhodla řešit situaci v Polsku uzavřením jednoho ze tří výrobních závodů (jak již oznámila na konci července), management si od tohoto kroku slibuje postupné zlepšování profitability. Na druhou stranu je třeba počítat s jednorázovými náklady v řádu desítek miliónů korun, jak dnes indikoval management (počítáme, že budou zaúčtovány ve druhém letošním pololetí). Cíl EBITDA marže pro polský trh byl dnes managementem potvrzen na úrovni 10 % (v 1H 2016 marže činila 7,9 %).

Investory při konferenčním hovoru zajímalo vyjádření managementu k letošnímu výhledu EBITDA zisku. Vedení společnosti již dříve indikovalo, že snahou bude udržet letošní EBITDu na obdobné úrovni jako v roce 2015 (kdy EBITDA činila 1,1 mld. Kč). Tento cíl nebyl pozměněn ani po dnešních výsledcích, nicméně ze slov managementu je patrná určitá opatrnost a bylo řečeno, že rozhodující bude vývoj ve 3Q 2016, což je hlavní sezóna pro nápojářské firmy. Letošní výhled EBITDA by tak měl být blíže specifikován až při zveřejnění výsledků hospodaření za 3Q 2016, tedy začátkem listopadu.

Management se vyjádřil i k vývoji cen cukru, jenž je významnou nákladovou položkou (cca 7 % na celkových provozních nákladech, cca 40 % na celkových výrobních nákladech). Kofola očekává, že ceny cukru by v příštím roce mohly stoupnout o 10 – 20 %. Od roku 2018 by však tlaky na růst cen mohly ustupovat, a to kvůli uvolňování produkčních kvót na výrobu cukru v EU.

Zdroj:Jan Raška, analytik, Fio banka, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.