Konferenční hovor s managementem Kofoly, kde se rozebíraly i dopady COVIDu do hospodaření za 4Q 2020

12:46 | E V | Diskuze

Až 200 mil. Kč, tolik může činit dle managementu Kofoly negativní dopad do EBITDA za 4Q 2020 plynoucí z druhé koronavirové vlny, resp. z podzimního uzavření segmentu HoReCa.

Ilustrativní obrázek
Foto: Kofola

Dopady COVIDu-19 do hospodaření Kofoly v posledním letošním kvartále byly jedním z důležitých témat dnešního konferenčního hovoru. A do značné míry je to poslední otazník co se týče letošního celoročního vývoje hospodaření. Jak bylo dnes řečeno ze strany managementu, odhad ve výši 200 mil. Kč vychází z předpokladu, že restaurace zůstanou napříč trhy, kde Kofola působí, uzavřené až do Vánoc, tzn. v podstatě do konce prosince. Kofola tedy prozatím kalkuluje s pesimistickým scénářem a počítá s výraznou paralýzou HoReCa segmentu až do konce roku. To je hlavní důvod proč se velmi silný letošní 3Q pozitivněji nepromítl do letošního výhledu EBITDA, jenž nadále zůstává posazen do rozmezí 950 – 1000 mil. Kč, resp. byl upřesněn na spodní hranu. Kofola tak ve 4Q 2020 očekává pokles EBITDA zisku z loňských nadstandardních 259 mil. Kč na úroveň 50 – 100 mil. Kč, resp. 50 – 70 mil. Kč., pokud uvažujeme dolní část intervalu.

To je rozdíl oproti našim aktuálním predikcím, kdy jsme přeci jen počítali s tím, že by se HoReCa mohla nejpozději do poloviny prosince otevřít (jak naznačovaly poslední zprávy o epidemické situaci). To nám indikovalo ztráty v rozmezí 115 – 140 mil. Kč a naznačovalo EBITDA zisk v posledním letošním kvartále v rozmezí 130 – 160 mil. Kč. Situace tak podle našeho názoru zůstává nadále otevřená a v případě pozitivnějšího vývoje by se letošní EBITDA měla dostávat k hranici 1000 mil. Kč či ji mírně překročit.

Jak je patrné z výše uvedených čísel, druhá koronavirová krize bude mít tedy nakonec zřejmě výraznější negativní efekt do hospodaření Kofoly než tomu bylo ve 2Q, kdy nepříznivý dopad do EBITDA činil dle vyjádření Kofoly kolem 100 mil. Kč. Sentiment mezi restauratéry je totiž dle dnešních informací oproti jarním měsícům pesimističtější. Zatímco v průběhu 2Q průzkumy samotné Kofoly ukazovaly na to, že by mohlo zaniknout zhruba 10 % restaurací, tak dnes management sdělil, že aktuální odhady se pohybují v rozmezí 15 – 20 %. Druhá koronavirová vlna tak vnesla do letos těžce zkoušeného restauračního byznysu zvýšené napětí, trh se může zmenšit, a i proto jsme svědky tak opatrných odhadů na 4Q 2020 ze strany managementu společnosti.

V kontextu celého, pro nápojářský byznys velmi složitého, letošního roku lze však výhled 950 – 1000 mil. Kč hodnotit jako solidní. Na jaře, v době nejistoty, Kofola zveřejnila širokou predikci v intervalu 810 – 990 mil. Kč. Navzdory COVIDu se však Kofole podařilo vykázat slušný druhý kvartál a v kombinaci s pozitivním průběhem letní sezóny došlo v září k vylepšení prognózy na výše zmíněných 950 – 1000 mil. Kč. A to je výsledek, který Kofole umožní zvládnout vyplatit meziročně stabilní dividendu ve výši 13,50 Kč na akcii, aniž by došlo k rozkolísání likvidní pozice, resp. zadlužení. I po výsledcích za 3Q totiž management potvrdil zadlužení cílované na konec letošního roku v rozmezí 3,5 – 4x EBITDA, resp. upřesnil blíže k horní hranici. To je úroveň, která pro nás není překvapivá.

Zdroj:Jan Raška, analytik, Fio banka, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Siemens reportoval předběžné výsledky za 1Q nad očekávání

Ilustrativní obrázek

ČSOB Bohatství největším fondem na českém trhu

Ilustrativní obrázek

United Airlines zveřejňují tržby a očištěný zisk na akcii lehce pod očekáváním a dlouhodobý výhled

Ilustrativní obrázek

Moderní kancelářské budovy jsou zelené a nabité technologiemi

Ilustrativní obrázek

Rodičům dětí do šesti let začne MONETA finančně přispívat na hlídání a školky

Ilustrativní obrázek

6 trendů, které budou formovat svět produktového managementu v roce 2021Čti více
Ilustrativní obrázek

Apple: Optimismus analytiků roste před blížícím se reportem výsledků

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza po otevření klesá

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie ztrácely, lockdown v Hongkongu

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza po otevření roste

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie převážně rostly, Čína uvalila sankce na USA

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v mírných ziscích

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.