Konference ECB v Sintře se nese v holubičím duchu

08:34 | Redakce W4T | Diskuze

V portugalské Sintře bude dnes pokračovat konference ECB. Ta se nese v holubičím tónu a společně s obavami z obchodních válek drží euro vůči americkému dolaru na slabších úrovních. Vzhledem k absenci zajímavějších makroekonomických údajů se euro ani dnes z tohoto tlaku zřejmě nevymaní.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gideon Benari

Z pohledu makroekonomických dat je dnes kalendář chudý

I dnes bude pozornost směřovat na konferenci ECB v portugalské Sintře. Zatímco loni přinesla euru výrazné posílení, letos ho naopak posílá na slabší úrovně. Vystoupení se nesou v holubičím tónu a ještě spíše oddalují předpokládané zvyšování sazeb, než aby ho přibližovala (ze zasedání ECB minulý týden vyplynulo, že sazby zůstanou beze změny přes celé léto 2019). Úrokové sazby Euribor v sobě mají nyní pro příští rok započítano 16 bb růstu sazeb. A vypadá to, že konference v Sintře z těchto očekávání ještě umaže (včera -2 bb).   

Pod tíhou špatných zpráv a holubičí konference ECB euro ztrácí

První den konference Evropské centrální banky v Sinatře se nesl v holubičím tónu. Erkki Likanen prohlásil, že ECB může držet úrokové sazby beze změny i po létě příští roku, pokud to bude potřeba. Překvapení přinesl i německý institut Ifo, který včera výrazně snížil svůj odhad pro růst HDP německé ekonomiky. Místo původních 2,6 % očekává v letošním roce HDP na úrovni pouze 1,8 %. V příštím roce by to mělo být 1,8 % (původně 2,1 %). Náladě nepřispěla ani hrozba zavedení 10% amerických cel na čínské zboží, jehož roční dovoz do USA dosahuje hodnoty 200 miliard dolaru. Euro tak za celý den ztratilo 0,6 % a oslabilo na 1,155 USD/EUR. Klíčovou hladinu 1,15 USD/EUR ale udrželo.

Regionální měny trpí společně s eurem

Všechny regionální měny měly včera tendenci ztrácet. Obzvláště v dopoledních hodinách se kurzy koruny, zlotého i forintu vůči euru sunuly na slabší úrovně. V odpoledních hodinách pak tyto ztráty mírně korigovaly. I tak se ale ve srovnání s pondělkem drží o 0,1 % níže. Spíše než domácí události přineslo negativní náladu do regionu dění ve světě. Hrozba uvalení dalších amerických cel na čínské zboží, holubičí vystoupení představitelů ECB na konferenci v Sintře, problémy německé vlády, to vše vede k útěku investorů do bezpečnějších, především dolarových, aktiv. Nejlépe z úterní seance vyšel maďarský forint, kterému nahrála tamní centrální banka. Ta sice ponechala úrokové sazby beze změny, naznačila však, že uvolňování měnové politiky může skončit dříve. Centrální banka zároveň zvýšila svůj odhad pro inflaci v letošním roce (z 2,5 % na 2,8 %) a pro HDP ze 4,2 % na 4,4 %. 

Kalendář regionálních událostí je dnes prázdný. Pozornost se tak bude upínat na dění ve světě, kterému dnes bude dominovat druhý den konference ECB v Sintře. Ze scény samozřejmě nezmizí ani hrozba obchodních válek. Region tak zřejmě ani dnes nebude mít na růžích ustláno.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Viceguvernér ČNB T. Nidetzký: Zda budu hlasovat pro zvýšení sazeb vidím jako 50 - 50

Ilustrativní obrázek

Zpráva z finančního trhu: Ekonomika eurozóny na konci roku pomalu rostla

Ilustrativní obrázek

Očekávané události: Maloobchodní tržby (SRN), míra nezam. a HDP (EMU), index nákladů práce (USA)

Ilustrativní obrázek

Úrokové sazby v eurozóně se letos pravděpodobně nezvýší

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu: Poklidný závěr týdneČti více
Ilustrativní obrázek

Akcie společnosti Newell Brands klesají o téměř 20 %

Ilustrativní obrázek

Management Tui AG využil nízkých cen akcií společnosti k nákupu

Ilustrativní obrázek

Zámoří otevírá poslední seanci tohoto týdne růstem

Ilustrativní obrázek

Německý DAX na začátku pátečního obchodování klesá

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 15.2.2019

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.