Konference ECB v Sintře se nese v holubičím duchu

08:34 | Redakce W4T | Diskuze

V portugalské Sintře bude dnes pokračovat konference ECB. Ta se nese v holubičím tónu a společně s obavami z obchodních válek drží euro vůči americkému dolaru na slabších úrovních. Vzhledem k absenci zajímavějších makroekonomických údajů se euro ani dnes z tohoto tlaku zřejmě nevymaní.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gideon Benari

Z pohledu makroekonomických dat je dnes kalendář chudý

I dnes bude pozornost směřovat na konferenci ECB v portugalské Sintře. Zatímco loni přinesla euru výrazné posílení, letos ho naopak posílá na slabší úrovně. Vystoupení se nesou v holubičím tónu a ještě spíše oddalují předpokládané zvyšování sazeb, než aby ho přibližovala (ze zasedání ECB minulý týden vyplynulo, že sazby zůstanou beze změny přes celé léto 2019). Úrokové sazby Euribor v sobě mají nyní pro příští rok započítano 16 bb růstu sazeb. A vypadá to, že konference v Sintře z těchto očekávání ještě umaže (včera -2 bb).   

Pod tíhou špatných zpráv a holubičí konference ECB euro ztrácí

První den konference Evropské centrální banky v Sinatře se nesl v holubičím tónu. Erkki Likanen prohlásil, že ECB může držet úrokové sazby beze změny i po létě příští roku, pokud to bude potřeba. Překvapení přinesl i německý institut Ifo, který včera výrazně snížil svůj odhad pro růst HDP německé ekonomiky. Místo původních 2,6 % očekává v letošním roce HDP na úrovni pouze 1,8 %. V příštím roce by to mělo být 1,8 % (původně 2,1 %). Náladě nepřispěla ani hrozba zavedení 10% amerických cel na čínské zboží, jehož roční dovoz do USA dosahuje hodnoty 200 miliard dolaru. Euro tak za celý den ztratilo 0,6 % a oslabilo na 1,155 USD/EUR. Klíčovou hladinu 1,15 USD/EUR ale udrželo.

Regionální měny trpí společně s eurem

Všechny regionální měny měly včera tendenci ztrácet. Obzvláště v dopoledních hodinách se kurzy koruny, zlotého i forintu vůči euru sunuly na slabší úrovně. V odpoledních hodinách pak tyto ztráty mírně korigovaly. I tak se ale ve srovnání s pondělkem drží o 0,1 % níže. Spíše než domácí události přineslo negativní náladu do regionu dění ve světě. Hrozba uvalení dalších amerických cel na čínské zboží, holubičí vystoupení představitelů ECB na konferenci v Sintře, problémy německé vlády, to vše vede k útěku investorů do bezpečnějších, především dolarových, aktiv. Nejlépe z úterní seance vyšel maďarský forint, kterému nahrála tamní centrální banka. Ta sice ponechala úrokové sazby beze změny, naznačila však, že uvolňování měnové politiky může skončit dříve. Centrální banka zároveň zvýšila svůj odhad pro inflaci v letošním roce (z 2,5 % na 2,8 %) a pro HDP ze 4,2 % na 4,4 %. 

Kalendář regionálních událostí je dnes prázdný. Pozornost se tak bude upínat na dění ve světě, kterému dnes bude dominovat druhý den konference ECB v Sintře. Ze scény samozřejmě nezmizí ani hrozba obchodních válek. Region tak zřejmě ani dnes nebude mít na růžích ustláno.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Třetí zvýšení sazeb v řadě

Ilustrativní obrázek

Summit EU se zaměřuje na bezpečnost, imigraci a brexit

Ilustrativní obrázek

EUR/USD formuje inverzní head and shoulders

Ilustrativní obrázek

Na frontě obchodních válek by dnes mohl panovat klid

Ilustrativní obrázek

Čína oznámí nové tarify v hodnotě 60 mld USDČti více
Ilustrativní obrázek

Aston Martin očekává tržní hodnotu 4 až 5,1 miliard liber po IPO v Londýně

Ilustrativní obrázek

Evropské průmyslové PMI za září ukončí letošní sestupný trend

Ilustrativní obrázek

Wall Street uzavřela na nových historických maximech, dařilo se akciím napříč sektory

Ilustrativní obrázek

Norges Bank zvýšila svou klíčovou úrokovou sazbu o 25 bazických bodů na 0,75 procenta

Ilustrativní obrázek

Šéf divize korporátního a investičního bankovnictví Bank of America odchází ze své funkce

Ilustrativní obrázek

Kapitálová přiměřenost Monety by před koncem roku 2018 měla dosáhnout úrovně v rozmezí 15,9 až 16,3 %

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.