Konec býčího trhu na amerických akciích nastane v příštím roce, varují analytici Bank of America

11:35 | wa pe | Diskuze

Analytici Bank of America Merrill Lynch předpokládají, že býci vyženou před svým ústupem americké akcie na indexu S&P 500 k hodnotě 2 863 bodů.

Foto: Rob Hurson

Podle očekávaní analytik Bank of America by první polovina příštího roku měla přinést poslední rally na amerických akciích předtím, než kombinace faktorů ohlásí nástup medvědí fáze. Společně s růstem globálního HDP ve výši 3,8 % by měly posilovat také výnosy desetiletých státních dluhopisů USA a to na úroveň 2,75 %, očekávají analytici. Pokud býčí trh na amerických akciích potrvá do 22. srpna příštího roku, bude vůbec nejdelším v historii. Stejně tak nepřetržité trvání vyšší relativní výkonnosti akcií vůči dluhopisům bude nejdelší od roku 1929. 

První polovina roku bude podle nich stále pozitivně ovlivněna dobíhajícími stimulačními programy centrálních bank, přičemž posilování akcií povzbudí také schválení daňové reformy v USA a lepší než očekávané hospodářské výsledky korporací. Poté však dojde k postupnému zhoršování situace v oblasti rizikových aktiv, tvrdí Michael Hartnett, hlavní investiční stratég Bank of America. Signálem blížícího se poklesu na amerických akciích bude podle něj příklon investorů k aktivně spravovaným fondům. V současné době pasivní fondy spravují o 476 miliard USD více nežli jejich aktivní konkurence. Dále to bude podíl akcií v alokaci investičních portfolií vyšší než 63 %. Nyní tento podíl činí 61 %.

Klíčovým faktorem bude podle Hartnetta mzdová inflace. Pokud budou mzdy růst o 3,5 % a index spotřebitelských cen vykáže akceleraci o 2,5 %, bude to pro FED signálem, že se blíží k dosažení svého inflačního cíle na úrovni 2 %. Důsledkem bude výrazné utažení měnové politiky a definitivní konec býčího trhu. Pokud k výraznější mzdové inflaci nedojde, bude na trhu stále dostatek likvidity pro pokračování akciové rally doprovázené poklesem výnosů státních dluhopisů. V takovém případě by následná investiční bublina mohla trvat až do roku 2019, kdy bude zastavena razantním navýšením úrokových sazeb FEDu, uzavírá analytik.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.