Obchodování s komoditami je na kapitál středně náročné. Obvyklá minimální výše kapitálu se u komodit pohybuje okolo 10 000 USD. Výši kapitálu volíme podle svých možností a zkušeností ale pro začátečníky je vhodné to s výší investice moc nepřehánět. Většina obchodníků bez zkušeností v prvních letech obchodování generuje ztráty. Je to většinou v důsledku obchodování s finanční pákou, které se u komodit pohybuje od 1 : 10 až po 1 : 50. Další složkou je nezvládnutá psychologie obchodování.
Čistých komoditních brokerů není mnoho. Vhodné je vybrat tuzemského brokera, se kterým můžeme řešit případné problémy v rodném jazyce. U zahraničních brokerů jsou obvykle nižší poplatky za obchod. Také vybíráme brokera s dohledem regulačních orgánů. Komoditní brokeři obvykle nejsou tvůrci trhu, ale stejně jako u forexu je dobré si to zjistit.
Založení investičního účtu dnes znamená na internetu vyplnit osobní údaje, vyplnit investiční dotazník, potvrdit souhlas s riziky a obchodními podmínkami, poslat kopii pasu, nebo občanského průkazu a doklad o tom, že se zdržujeme v místě trvalého bydliště. Obvykle to bývá výpis z banky, SIPO, účet za elektřinu, za plyn, nebo za pevnou linku telefonu. Obvykle se neuznává doklad platby za internet, nebo mobilní telefon. Po schválení, které je buď automatické, nebo administrátorské je možno poslat na zřízený účet u brokerské společnosti peníze.
Na zřízený účet převedeme uvažovanou částku. Musíme počítat také s výší bankovních poplatků v případě převodu z účtu na účet. Protože částka vkládaná na účet je vysoká, obvykle nelze použít k převodu platební kartu, protože narážíme na její finanční limit.
V případě, že máme peníze na účtu, si nainstalujeme obchodní platformu, kterou můžeme dostat od brokera zdarma, obvykle se za obchodní platformu platí měsíční nájem. Pokud to broker poskytuje, můžeme k obchodu použít webové rozhraní brokera. Vybereme si obchod. Můžeme například spekulovat na růst ceny benzínu od ledna do července.
Z obchodní platformy zadáme příkaz k nákupu, nebo k prodeji. Spekulovat na růst, nebo na pokles je na komoditách jen otázkou rozhodnutí, protože na komoditách vždy jedna strana kontrakt nakupuje a druhá ho prodává. Jedna strana spekuluje na růst komodity, protistrana na její pokles. Na komoditním trhu se pohybují tři skupiny obchodníků. Producenti komodity (hedgers), spekulanti na růst a spekulanti na pokles. Producenti komodit se většinou zajišťují a prodávají na jimi požadované ceně. Spekulující tvoří likviditu a přebírají riziko poklesu ceny na sebe. Působí stejně, jako pojišťovna. Když cena poklesne, musí uhradit ztrátu.
Když v vstoupíme do obchodu musíme počítat s transakčními náklady. Teprve když daná komodity posílí natolik, že nám to tyto náklady pokraje, začínáme vydělávat. Komoditní obchodování je obchodování s futures kontrakty. To znamená, že maximální délka obchodu je dána expiračním rokem a měsícem dodání komodity. Pokud bychom si nehlídali termíny, mohlo by se stát, že přijede kamion a vysype nám na dvůr hromadu obchodované pšenice. Ve skutečnosti tato situace nikdy nenastane, protože broker ukončí naše běžící obchody, případně je přeroluje do dalšího kontraktu.
Když obchod dosáhne požadovaného zisku, tak ukončíme obchod. Když obchod dosáhne stanovené ztráty, ukončíme obchod. Výstup z obchodu můžeme realizovat automaticky pomocí příkazů „výběr zisků“ (profit taking, PT), nebo „zastavení ztrát“ (stop loss). Ztráta v jednom obchodě by obvykle neměla přesáhnout 10 % obchodního účtu.