Komodity čeká díky efektu 3R rekordní růst, tvrdí analytici Goldman Sachs

10:34 | wa pe | Diskuze

Analytici Goldman Sachs přesvědčeni, že komodity budou nyní těžit z trojice souběžných faktorů, zvyšující se inflace, opětovného zadlužování a konvergence globálního ekonomického vývoje. Optimističtější v otázce růstu cen komodit údajně nebyli za celou uplynulou dekádu.

Ilustrativní obrázek
Foto: Golden Gate

Takzvaný efekt 3R (reflation, releveraging, reconvergence) je podle analytiků hlavním zdrojem optimismu mezi obchodníky s komoditami. V závislosti na něm nyní zvyšují svůj výhled cen napříč spektrem surovin včetně ropy, mědi, železné rudy či uhlí. Ostatně pozitivní vývoj probíhá již nějakou dobu, už v druhé polovině roku 2017 byly komodity s průměrným výnosem 18 % vůbec nejvýkonnější třídou aktiv. Podle analytiků Goldman Sachs byl důvodem pokles nabídky vlivem dohody OPEC a snižování produkce některých komodit v Číně.

Analytici poukazují na aktuálně vysokou míru zadlužení mezi producenty komodit. V případě zvyšujících se cen by mělo dojít k poklesu objemu toxických úvěrů a uvolnění kapacity v rámci účetních rozvah bank. Rostoucí ceny komodit dále posilují měny rozvíjejících se ekonomik a oslabují americký dolar. Výsledkem jsou klesající náklady na financování na rozvojových trzích, které společnostem umožňují si výhodně půjčovat.

zdroj: Goldman Sachs

Vyšší objem úvěrů na rozvíjejících se trzích vede k tamnímu vyššímu ekonomickému růstu, který se postupně přelévá, sbíhá do ostatních ekonomik, čímž se posiluje synchronizovaný globální ekonomický růst a dochází k posilování reflačních tlaků. V konkrétních příkladech pak analytici v závislosti na efektu tří R zvýšili svůj odhad ceny ropy Brent z 62 USD na 82,50 USD na barel. V případě indexu komodit S&P GSCI pak v příštích 6 měsících očekávají výnos 15 %, případně 10 % pro příštích 12 měsíců. Klesající zásoby s sebou přinesou také zvyšující se volatilitu na komoditním trhu. Ta nyní dosahuje historicky velmi nízkých hodnot.

zdroj: Goldman Sachs

Pozitivní smyčka efektu 3R by mohla narazit především na potíže na straně nabídky, analytici však minimálně v krátkodobém výhledu s potížemi hlavních producentů nepočítají. Zatímco OPEC nenaznačuje, že by znovu začala navyšovat objem těžby, producenti ropy v USA nezískají nový kapitál k expanzi dokud se nezlepší podmínky financování. V otázce kovů by i nadále měla zůstat nabídka napjatá kvůli finančním, ekonomickým a environmentálním reformám v Číně, jsou přesvědčeni analytici. 

zdroj: Goldman Sachs

V období efektu 3R mezi roky 2004 a 2008 došlo k růstu cen ropy na hodnotu 114 USD za barel a oslabení dolaru až na 1,60 za euro. Přestože analytici pochybují, že by letos došlo k obdobnému růstu cen, fyzická aktiva by však konečně měla svým výkonem překonat ta finanční.

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji cen pohonných hmot a ropy

Ilustrativní obrázek

Černé zlato přítěží

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji cen pohonných hmot a ropy

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k cenám pohonných hmot a ropy

Ilustrativní obrázek

Cena ropy roste po útoku na íránský tanker

Ilustrativní obrázek

Zásoby US ropy opět vzrostly, fundamenty na libře nejsou jednoznačnéČti více
Ilustrativní obrázek

Co jako první zkontrolovat po přestěhování do nového bytu?

Ilustrativní obrázek

Revoluční energetické tržiště umožňuje obchodovat s elektřinou komukoli

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.