Komentář Wood & COmpany k propadu trhu s ropou

14:45 | E V | Diskuze

Paniku související s šířením koronaviru v Evropě umocnilo i něco, co připomíná začátek obchodní války o ropu.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Saudská Arábie zastupující kartel OPEC se nedohodla s Ruskem na omezení dodávek ropy, což mělo její cenu zvýšit nebo alespoň v současné době stabilizovat. Výsledkem je přesně opačná situace, Saudská Arábie snížila cenu své ropy a spekuluje se, že otevře kohoutky na plno a zaplaví trh černým zlatem, jehož cena tak v případě americké ropy WTI padá až o 28 % na 29,88 USD/barel. Pokles akcií ropných firem jako jsou Exxon, BP, Total, Chevron a dalších na burze tak jen umocňuje efekty koronaviru. 

Ve válce o cenu ropy se hraje i geopolitická hra o vytlačení Ruska, resp. Spojených států z trhu. Rusové a Saudská Arábie mají ale rozdílné zájmy. USA těží nákladněji z břidlic, a pokud cena ropy na globálním trhu padne příliš, jako hraniční je i cena 30 USD za barel, už to ohrožuje existenci mnoha těžařských firem, které jsou navíc poměrně zadlužené. Pokud jedna ze stran vyklidí trh (americké firmy nebo Rusko nebo všichni), odstaví těžební zařízení, půjde cena ropy zase vzhůru, na což strany tohoto konfliktu zjevně sází, každý ale po svém. 

Podle analytiků Goldman Sachs se může cena ropy dostat až na hladinu 20 dolarů za barel, za kterou se už některým hráčům nevyplatí ropu na trh dodávat a produkovat. 

Není pravděpodobné, že Saúdové svůj nynější boj s Ruskem vyhrají. Jednak i oni rychle pocítí ekonomický efekt snížení cen ropy, přestože ji těží stále s nejmenšími náklady, jednak na růst ceny ropy mohou tlačit i její blízkovýchodní spojenci – USA. Už jeden takový pokus Saúdům nevyšel, v roce 2014. Navíc Rusko je nyní díky sankcím vůči ceně ropy odolnější a Saúdové nyní mají svojí největší ropnou firmu Saudi Aramco na burze a i její cena spadla o 10 %. Očekáváme, že se obě strany v řádu týdnů vrátí k jednacímu stolu. 

Pokud nedojde ke stabilizaci na trzích, očekáváme, že zasáhnou centrální banky ECB a Fed (dalším) snížením úrokových sazeb. O něco zpožděná může být reakce vlád, které mohou zasáhnout na fiskálním poli pomocí záchranných balíčků a daňových úlev typu šrotovného. Připomínáme však, že situace je velmi citlivá na nové informace, stačí jedna zpráva o léku na koronovir a situace se razantně změní.

 

Radim Krejčí, portfolio manažer WOOD&Company

Zdroj:Michaela Šimková, ShrtCut Studio s.r.o.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

OPEC snížil výhled růstu poptávky po ropě

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k růstu ceny zlata, palladia a ropy

Ilustrativní obrázek

Cena ropy Brent atakuje 4-leté maximum po víkendové schůzce členů ropného kartelu a Ruska

Ilustrativní obrázek

Ceny pohonných hmot atakují čtyřletá maxima. Hurikán Florence zdražil cenu ropyČti více
Ilustrativní obrázek

Německé akcie ztrácí přes 3 %

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy s výjimkou Austrálie v záporu

Ilustrativní obrázek

Wall Street udělal tečku za nejhorším čtvrtletím od r. 1987, Dow Jones -23%!

Ilustrativní obrázek

Německá burza roste

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně, Čína překvapila silnějším PMI

Ilustrativní obrázek

Index Index S&P 500 končí + 3,35%, poblíž denních maxim

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.