Komentář k výsledkům: O2 Czech Republic

14:14 | A O | Diskuze

(Koupit, 12m cíl = 298 CZK) - Silná ziskovost a obrat v segmentu pevných linek

Ilustrativní obrázek
Foto: W4T

Firma překvapila slušnými výsledky na úrovni tržeb, které se pak pozitivně promítly skrz celou výsledovku. Reportovaná EBITDA marže se meziročně zvýšila o téměř tři procentní body a přesáhla úroveň 32 %. O2 Czech Republic rozšiřuje dostupnost rychlého připojení k internetu pomocí bezdrátové technologie, registruje rostoucí počet zákazníků a zároveň nadále drží striktní nákladovou disciplínu. Za největší překvapení považujeme vývoj v českém fixním segmentu, kde tržby oproti očekávanému poklesu vzrostly o téměř 7 %. Tržby se zvýšily i v českém mobilním segmentu a na Slovensku.

Hlavní trendy: (1) V rámci segmentů se nejrychlejší dynamikou překvapivě pochlubil český segment pevných linek, prostřednictvím kterého O2 CR utržilo 2,83 mld. CZK, tedy o 6,8 % více než v loňském druhém kvartále. Výrazným způsobem se pod tento výsledek podepsala placená televize s unikátním filmovým a sportovním obsahem, kde O2 registrovalo další nárůst zákazníků. Český mobil meziročně přidal 1,8 % a tržby přesáhly 5,06 mld. CZK. Tržby ve slovenském segmentu vzrostly o 4,8 % a činily 1,92 mld. CZK. Na Slovensku se dále zvýšil průměrný výnos na zákazníka díky rostoucí základně smluvních zákazníků a rozšíření a zkvalitnění portfolia poskytovaných služeb. (2) EBITDA meziročně rostla o 13,6 % na 3,15 mld. CZK. Velmi silná byla i marže, která činila 32,3 %, což znamenalo meziroční nárůst o 2,8 pb. Z poloviny se na tomto výsledku podepsal nový účetní standard IFRS16, bez něho by nárůst činil sedm procent a marže 30,4 %. V České republice činila EBITDA marže 30,0 % a na Slovensku 41,0 % (včetně IFRS16). (3) Pokles čistého zisku o 5,5 % byl ovlivněn především vyššími odpisy hmotného a nehmotného majetku (1,18 mld. CZK, +46,4 % y/y) v souvislosti s realizovanými investicemi a nákupem exkluzivních sportovních práv. I tak byl pokles oproti konsensu méně razantní. (4) Konsolidované investice za první pololetí letošního roku mírně přesáhly 1 mld. CZK, což je meziročně o téměř 23 % méně a jejich podíl na celkových výnosech představoval 5,5 %. Úroveň čistého dluhu vůči EBITDA se v polovině roku snížila na 0,5násobek oproti 0,7x ke konci prvního kvartálu. Střednědobý cíl managementu je 1,5násobek.

Dopad na předpovědi: Vývoj v segmentu pevných linek je určitě milým překvapením. Zda jde o první vlaštovku, která obrátí dosavadní klesající trend, si ale budeme muset počkat na výsledky v dalších kvartálech. Výstavba a rozvoj vlastní sítě na Slovensku by měla dále zlepšit hospodářské výsledky zejména díky nižším platbám za národní roaming. Patrné by měly být další úspory v oblasti IT. Profitabilitě by měly nadále přispívat výnosy z digitální televize, kvalitnější zákaznická základna a rostoucí přenos dat. Výše investic v letošním roce je velkou neznámou zejména s ohledem na chystanou aukci frekvencí. S tou jsme počítali v letošním roce, nicméně podle posledních informací bude spuštěna nejspíš až v lednu příštího roku.

Souhrnná vyvolávací cena bude 6,3 mld. CZK. Každopádně loňský rok by měl být dle prohlášení managementu vrcholem investičního boomu. Pokud aukce proběhne až v příštím roce, mohly by se celkové investice k relaci k tržbám letos pohybovat v blízkosti managementem stanoveného cíle v rozmezí 5 až 6 %.

Dopad na cenu akcií a doporučení: Dnešní výsledky hospodaření hodnotíme pozitivně. Akcie v úvodu dnešního obchodování přidávají přes jedno procento. Společnost sice nenabízí žádný razantní růstový příběh, přesto obrat v segmentu pevných linek je příznivou zprávou. Věříme, že společnost je schopna dlouhodobě generovat slušnou ziskovost. Na současných cenách akcií je dle nás velmi zajímavý dividendový výnos 9,5 %. Akcie dle nás zůstávají fundamentálně podhodnocené, a proto nadále držíme nákupní doporučení s cílovou cenou 298 CZK za kus.

Rizika: Za největší riziko považujeme přísnější regulaci. Dalším je i výrazné posílení české koruny vůči euru, které by se promítlo na nižších tržbách ze slovenského mobilního segmentu vyjádřených v českých korunách. Příchod čtvrtého operátora by mohl tlačit na marže společnosti.

Očekávané události: Výsledky hospodaření za Q3 19 by měly být oznámeny na přelomu října a listopadu.

Zdroj:Miroslav Frayer, Ekonomický a strategický výzkum Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Zpracovatel plateb Western Union představil výsledky za 3Q a potvrdil výhled

Ilustrativní obrázek

O2 představilo výsledky za 3Q: Výnosy za odhady zaostaly, ziskovost naopak pozitivně překvapila

Ilustrativní obrázek

Delta Airlines zveřejnila výsledky za 3Q FY19; do konce roku 2020 přijme nejméně 12 tis. nových lidí

Ilustrativní obrázek

Domino's Pizza zveřejnila výsledky za 3Q FY19

Ilustrativní obrázek

Likérka Stock Spirits zveřejnila náhled výsledků za FY19

Ilustrativní obrázek

Firemní výsledky pro tento týden: Delta Delta Air Lines, Fastenal, Domino´s PizzaČti více
Ilustrativní obrázek

Expobank CZ podpořila NAUTIS

Ilustrativní obrázek

Reakce na Brexit a britské volby.

Ilustrativní obrázek

Kofola na včerejším setkání s investory blíže představila akvizici Korunní a Ondrášovky

Ilustrativní obrázek

Visa rozšiřuje přeshraniční platby pro spotřebitele i malé a střední podniky

Ilustrativní obrázek

Burza v Německu přidává 1,31%

Ilustrativní obrázek

Moneta: Akviziční cíl v číslech + komentář analytika

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.