Komentář k makroekonomickým indikátorům

12:12 | E V | Diskuze

Silný propad průmyslu v březnu potvrzen.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Silný propad průmyslové výroby v březnu nepřekvapil. Obchodní bilance se prudce zhoršila. Stavebnictví kleslo relativně málo. Ekonomika ve druhém čtvrtletí pravděpodobně nalézá dno hluboko pod svým potenciálem a ČNB sníží úrokové sazby.

Průmyslová výroba v březnu oproti únoru klesla o 8,7 % (po sezónním očištění). Meziroční propad o  10,8 % byl v souladu s naším očekáváním ale necelé tři procentní body nad očekáváním trhu. Nicméně tak, jak je nyní typické, byl rozptyl odhadů analytiků nesmírně široký v pásmu poklesu o 10 % - 22 %.

Téměř za polovinou poklesu průmyslu stála výroba motorových vozidel s meziročním propadem o téměř 26 %. K poklesu silně přispěl i segment výroby strojů se meziročním snížením o 18 %. O výrazných 16 % klesla výroba počítačů a sektor těžební propadl o více než 15 %. Pokles se týkal většiny segmentů výroby. Na prstech jedné ruky lze spočítat sektory, ve kterých zůstala produkce v kladných hodnotách (v meziročním srovnání). Na téměř 7% růst zrychlila výroba potravin. Růst pokračoval ve zpracování dřeva a v papírenství. Tyto sektory mají ale v českém průmyslu malou váhu.

Očekáváme, že průmyslová výroba dosáhla dna v dubnu, a poté začala opět růst. Automobilky obnovily výrobu a aktivita by tak měla růst i u jejich dodavatelů. Nicméně ani automobilky nejedou na plný provoz a je otázkou, kdy a jak udržitelně dosáhnou plného provozu v rámci epidemické nejistoty. Připomeňme, že sektor výroby aut se potýkal s problémy už před pandemií.

Meziroční mírný pokles zakázek se v březnu silně prohloubil přičemž zahraniční zakázky klesly o 13,1 % a tuzemské o 21,0 %. To koresponduje s rychlejším uzavřením domácí ekonomiky oproti reakci sousedních zemí. Na údajích o zaměstnanosti zatím výraznější dopad vidět nebyl, když meziroční snížení zaměstnanosti v průmyslu činilo 2,6 % tedy podobně jako v únoru. Meziroční růst mezd v průmyslu se snížil na 3,2 % z únorových 6,8 %, což s reakcí na pandemii může ale nemusí souviset. Za celý letošní rok čekáme pokles průmyslové výroby o 16  % a v příštím roce její růst o 13 %.

S uzavřením ekonomiky a propadem průmyslu koresponduje i vývoj zahraničního obchodu. Export i import silně propadly. Propad na straně exportu (12,1 % m/m) byl nicméně výrazně silnější než u importu (8,6 % m/m), takže přebytek zahraničního obchodu klesl na 3,1 mld. CZK. To bylo pod všemi odhady a znamená meziroční zhoršení o 12,6 mld. CZK.

Stavební výroba tradičně reaguje s jistým zpožděním za ostatními sektory. Nicméně i zde dochází k problémům v případě dodávek a omezením z důvodu chybějící pracovní síly. Stavební výroba v březnu tak klesla relativně mírně o 2,3 % r/r.

Výsledek průmyslové výroby byl mírně lepší, než trh očekával, což  je dobrá zpráva ale zahraniční obchod naopak zklamal.  Vliv na kurz koruny byl minimální. Ekonomika operuje výrazně pod svým potenciálem a návrat na původní úrovně je velkým otazníkem. I dnešní údaj o vývoji průmyslové výroby je tak spíše argumentem ve prospěch dalšího snížení úrokových sazeb ČNB.

Zdroj:Michal Brožka, Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Evropa v datech: Evropskou ekonomiku táhne průmysl, nejvíce lidí ale pracuje v koronavirem silně zasažených službách

Ilustrativní obrázek

Jaké profese nejvíce ovlivní koronavirus?

Ilustrativní obrázek

Pohostinství a obchody tvoří šestinu české ekonomiky, koronaviru se ale obává i nejsilnější průmysl

Ilustrativní obrázek

MAKRO Bleskovka

Ilustrativní obrázek

Makro Měsíční predikce 4.3.2020

Ilustrativní obrázek

Dnešní komentář BHS k průmyslu a stavebnictvíČti více
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k cenám pohonných hmot a ropy

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy s rozdílnými výsledky

Ilustrativní obrázek

Německá burza otevřela v červených číslech

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie klesaly

Ilustrativní obrázek

Německý DAX spolu s Evropou míří do červených čísel

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy převážně rostly

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.