Komentář ČNB k listopadovým inflačním datům

15:07 | E V | Diskuze

ČNB zveřejnila komentář k listopadovým inflačním datům. I přes slabší růst cenové hladiny dnešní data očekávání ohledně budoucího vývoje měnové politiky nemění. Zpomalení růstu cenové hladiny mají na svědomí jednorázové faktory, jádrová inflace v listopadu mírně předčila prognózovanou hodnotu ČNB.

Ilustrativní obrázek
Foto: W4T

Komentář ČNB

Česká národní banka (ČNB) zveřejnila komentář ke dnes zveřejněným datům o listopadé inflaci. Meziroční růst cenové hladiny v listopadu zpomalil na 2 % a dostal se tak přímo na cíl centrální banky. Při zahrnutí očištění o primární dopady změn nepřímých daní činila listopadová inflace 1,9 %.

Dnes zveřejněná inflace tak byla o 50 bazických bodů pod prognózovanou hodnotu ČNB z poslední listopadové makroekonomické prognózy. Hlavním důvodem byl však zejména vývoj volatilních položek v podobě cen potravin a pohonných hmot. Jádrová inflace v listopadu naopak nepatrně předčila prognózovanou hodnotu centráln banky.

ČNB v komentáři komentuje dnes zveřejněná inflační data jakožto protiinflační riziko aktuální prognózy. Podle centrální banky však nadále zůstávají fundamentální inflační tlaky v ekonomice silné. Důvodem je nadále zejména vývoj na trhu práce, který generuje výraznou mzdovou dynamiku. Dynamika mezd se tak s pokračujícím růstem reálné ekonomiky projevuje zejména ve vývoji jádrové inflace.

Jako proinflační faktor, který se v listopadu opětovně projevil, ČNB upozorňuje na vývoj dovozních cen. Ty rostou nejen z titulu zrychleného růstu cen v zahraničí, ale také kvůli slabšímu kurzu koruny.

Centrální banka nadále očekává, že začátkem roku 2019 by se inflace měla vrátit nad 2% cíl a setrvávat v horní polovině tolerančního pásma. Důvody by měly být výše zmiňovaná dynamika mezd, opětovné oživení cen potravin a zrychlení růstu regulovaných cen. V dalších kvartálech by se posléze měla inflace na horizontu měnové politiky navracet k inflačnímu cíli shora, k čemuž přispěje utahování měnových podmínek centrální bankou, prognózvaný návrat kurzu koruny na posilující trajektorii a postupné zpomalování mzdové dynamiky. Během roku 2020 by posléze podle prognózy měnové sekce inflace měla setrvávat na cíli.

Očekávání dalšího zvýšení sazeb nadále nastavena na únor

Dnes zveřejněná data tak podle všeho i přes slabší hodnotu oproti prognóze centrální banky neznamenají žádné výrazné změny v očekávání ohledně nastavení měnové politiky. Zpomalení tempa růstu cenové hladiny mají na svědomí zejména jednorázové vlivy, jádrová inflace naopak nadále zůstává velmi blízko prognózovaných hodnot. Nadále je tak analytiky očekáváno zvýšení úrokových sazeb na únorovém zasedání bankovní rady.

Koruna dnes na páru s eurem posiluje na 25,86 EUR/CZK.

 

Zdroj: ČNB

Zdroj:František Mašek Fio banka, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Nejvíc nebytových budov bylo postaveno na Moravě

Ilustrativní obrázek

Dnes proběhne valná hromada energetické skupiny ČEZ; mj. se bude hlasovat o dividendě

Ilustrativní obrázek

J&T Banka Ranní přehled: 26/06/19

Ilustrativní obrázek

AURES Holdings v uplynulém týdnu v síti AAA AUTO prodal nejvíce vozů v historii

Ilustrativní obrázek

E-shopy nepodceňují uživatelské recenzeČti více
Ilustrativní obrázek

Koruna se na páru s eurem dostala poprvé od podzimu 2018 pod 25,50 EUR/CZK

Ilustrativní obrázek

Akcie německé thyssenkrup posilují o 6,71 %

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy převážně oslabovaly

Ilustrativní obrázek

Akcie na Wall Street zavřely blízko svých denních minim

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy převážně slabší

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.