„V průběhu pandemie koronaviru jsme byli svědky poklesu hodnoty akcií o desítky procent. Zlato se ukázalo jako výrazně stabilnější aktivum, přesto jeho hodnota klesla,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
Na historických datech lze doložit, že mezi cenami akcií a zlata existuje záporná korelace. Jinými slovy lze říct, že když akcie klesají, zlato většinou roste. V souvislosti s pandemií koronaviru jsme však byli svědky jiného příběhu. Ceny akcí prudce klesaly a cena zlata klesala také. Propady na zlatě byly výrazně mírnější, ale přesto znatelné.
Zlato je velmi likvidním aktivem a bez problémů ho lze směňovat. V době razantního poklesu na trzích investoři potřebovali peníze, aby mohli vypořádat ztrátové pozice a udržet klíčové finanční toky. Z tohoto důvodu začali prodávat zlato, čímž snížili jeho cenu. Vzniklou situaci lze pojmenovat známým souslovím "cash is king", které nám říká, že v některých případech je nejvýhodnější směnit všechna aktiva na peníze.
V minulém týdnu se zlato běžně obchodovalo nad úrovní 1 650 dolarů za troyskou unci. V tomto týdnu kleslo pod 1 500 dolarů za troyskou unci. V dlouhodobějším hledisku by cena zlata mohla opět vzrůst, protože centrální banky po celém světě uvolňují měnovou politiku. Peníze budou ztrácet na své hodnotě, což může podpořit růst ceny zlata.