Kolik stojí Sněmovna, jaké platy mají poslanci v Německu či Británii a kdy zase poslancům vzrostou platy?

14:14 | E V | Diskuze

Poslancům budou opět růst platy, zatímco zoufalí rodiče sledují zdlouhavé manévrování kolem navýšení rodičovského příspěvku.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Přečtěte si, na kolik vyjdou stát političtí zástupci a jak budou růst poslancům platy v příštích letech.

Podle zákona náleží poslancům a senátorům plat ve výši 2,5 průměru platu v nepodnikové sféře. V roce 2020 to má být 90 800 korun. K platu ale berou poslanci a senátoři náhrady, které se mohou měsíčně vyšplhat až na více než 60 tisíc korun.

Za rok 2019 vydal Český statistický úřad údaje za pouhé první dvě čtvrtletí roku. Podle těchto předběžných čísel by mohl plat poslanců a senátorů vzrůst v roce 2021 na 93 900, tedy o 2100 korun. Samozřejmě pokud nebude politická vůle jiná.


Ročně vyjde 200 členů poslanecké sněmovny české daňové poplatníky téměř na půl miliardy. Podle závěrečného účtu za rok 2017 šlo na poslanecké platy 426 milionů, schválený rozpočet byl asi 408 milionů. Na rok 2018 se počítalo se 487 miliony, konečné číslo není zatím k dispozici. Na rok 2019 klesla navrhovaná částka na 469 milionů.

Plat britského poslance je od 1. dubna 2019 asi 196 tisíc za měsíc, u německého je to od letošního 1. července 257 tisíc korun. Plat slovenského poslance se počítá podobně jako českého, průměrná mzda v nepodnikové sféře se ale násobí trojkou. V roce 2019 berou v přepočtu 75 tisíc korun.

Redakci TN.cz se ozvala naštvaná zoufalá matka, která jen nevěřícně zírá na poslanecké tanečky kolem navýšení rodičovské. "Je hanba v naší zemi, že když poslanci hlasují o navýšení svých mezd, nechybí snad ani jeden. Kdyby tak usilovně hlasovali při navýšení mateřské o deset tisíc, co přidávají sami sobě každým rokem, hned bych si řekla, že tam opravdu k něčemu jsou,“ prohlásila.

Poslanci měli v týdnu řešit navýšení rodičovské, ale vzhledem k zdlouhavému projednávání daňového balíčku se k bodu ohledně tohoto příspěvku nedostali. Mnoho lidí, tak má obavy, aby se zákon stihl v potřebné lhůtě vůbec projednat a maminky peníze dostaly.

Zdroj:TNBiz
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Živnostníci marodí třikrát méně než zaměstnanci. Na neschopence ale stráví dvaapůlkrát více času

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji cen pohonných hmot a ropy

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 14.11.2019

Ilustrativní obrázek

PFNonwovens: odhady hospodaření za 3Q 2019

Ilustrativní obrázek

Do nového vybavení domácnosti Češi investují v průměru téměř 50 tisíc

Ilustrativní obrázek

McDonald's zastihla ve Velké Británii jeho prozatím největší stávka zaměstnanců v zemiČti více
Ilustrativní obrázek

Německý DAX pod nulou

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifický region ve čtvrtek smíšeně

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 14.11.2019

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z akciového trhu 14.11.2019

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 14.11.2019

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.