Kolik fondů potřebujete k vybudování kvalitního portfolia na důchod?

04.04.2016 15:00 | V Z | Diskuze

Pokud chcete vybudovat diverzifikované portfolio cenných papírů pro důchodové finanční zabezpečení s využitím fondů (či jakýkoli jiný investiční záměr), hlavní otázkou není, kolik fondů je třeba do portfolia zahrnout, ale spíše jaké typy fondů vlastníte a jaký rozsah cenných papírů tyto fondy drží, píše server MoneyCNN ve svých doporučeních pro (budoucí) důchodce.

Foto: Public Domain

 

Můžete například držet přiměřeně vyvážené portfolio sestávající z pouhých několika fondů, které bude splňovat vaše požadavky – např. fond založený na indexu amerického akciového trhu a fond založený na indexu amerického trhu s dluhopisy. Dokonce si můžete vystačit i s jediným fondem – penzijním fondem s určitým datem splatnosti.

Na druhou stranu můžete držet podíly v deseti i více fondech, a přesto nemusí být vaše aktiva ani zdaleka správně diverzifikována, pokud budou podíly přílišně soustředěny v jedné oblasti trhu (technologiích, energetických společnostech či v kterémkoli jiném oboru) nebo jsou poskládány nahodile, bez ohledu na to, zda se doplňují či zda tvoří smysluplný celek.

Takže spíše než na snahu o dosažení určitého konkrétního počtu fondů v portfoliu byste se měli zaměřit na vytvoření portfolia, které vám poskytne širokou expozici vůči akciovému trhu, ale zároveň vlastnit i dluhopisy, které vás budou krýt proti propadům na trhu. Je rovněž dobré ponechat si nějaké peníze v hotovosti pro případ nouze, abyste nemuseli prodávat aktiva v době prudkého propadu trhu. Cílem je vytvořit mix akcií a dluhopisů, který bude generovat dostatečné výnosy zvyšující vaše úspory na důchod a zajistí vám dostatek prostředků po celou dobu, kdy budete v penzi, avšak s rizikem minimalizovaným natolik, abyste nemuseli cenné papíry v panice narychlo prodávat v době propadu trhu.

 

Jak vybudovat správný mix cenných papírů na důchod?

Nejprve byste měli odhadnout míru své tolerance vůči riziku. Obecně platí, že čím jste mladší a čím menší problémy máte s tím, že se hodnota vašeho portfolia prudce mění podle vývoje na trhu, tím větší část svého portfolia byste měli investovat do akcií. Takže například mladý člověk okolo třicítky může do akcií investovat více než 70 %, 80 % či dokonce 90 % svého portfolia. Na druhou stranu, jak budete stárnout, budete stále více myslet na to, jak chránit bohatství, které jste vytvořili, a pravděpodobně změníte poměr mezi akciemi a dluhopisy v portfoliu ve prospěch dluhopisů. Takže u člověka, který právě odchází do důchodu, bude pravděpodobně podíl akcií v portfoliu dosahovat 40 až 60 %.

Navzdory výše uvedenému neexistuje jediný „ideální“ poměr mezi akciemi a dluhopisy, které by bylo možné doporučit všem investorům. Portfolio, které se skvěle hodí pro jednoho dvacátníka, může jinému připadat příliš riskantní, a ještě jinému příliš opatrné. Totéž se týká i důchodců.

Pokud chcete zjistit, jak rozdělit své úspory mezi akcie a dluhopisy, můžete si vyplnit dotazník, jehož cílem je zjistit míru akceptovatelného rizika při alokaci aktiv na adrese http://realdealretirement.com/toolsresources/. Dotazník, sestávající z 11 otázek, si klade za cíl např. zjistit, jak byste reagovali na propad akciového trhu a jak dlouho plánujete držet svou investici. Po vyhodnocení vám tento nástroj doporučí konkrétní mix akcií a dluhopisů. Tento investiční dotazník vám rovněž ukáže statistiky navrhované alokace (i jiných možných portfolií) v průběhu období i propadu růstu trhu v minulosti.

Jakmile se rozhodnete, jak chcete rozdělit svá aktiva, můžete se zaměřit na otázku, které fondy (a kolik) byste měli vlastnit. Podle našeho názoru může být vhodné zachovávat jednoduchou strukturu a soustředit se na široce diversifikované portfolio nízkonákladových fondů založených na akciových indexech či exchange traded fondů (ETF). Pokud např. chcete investovat milion korun a vaším cílem je vytvořit portfolio, v němž 60 % mixu tvoří akcie a 40 % dluhopisy, pokud investujete 600 000 korun do fondu zaměřeného na index akciového trhu a 40 % do fondu zaměřeného na dluhopisový index, bude mít vaše portfolio expozici vůči prakticky celému akciovému i dluhopisovému trhu.

I kdybyste již nepodnikli žádné další kroky, budete podle názoru MoneyCNN zabezpečení. Své portfolio však můžete diverzifikovat i dále doplněním fondů založených na mezinárodním akciovém indexu a mezinárodním dluhopisovém indexu. Názor na to, jak velkou část aktiv by měli investoři alokovat do mezinárodních fondů, se mezi investičními poradci liší. Podle našeho názoru rozumný poměr dosahuje 15 % až 30 %.

Vyšší podíl mezinárodních cenných papírů bychom doporučovali jen s opatrností. Pokud chcete doplnit do portfolia i sofistikovanější produkt, je možné využít např. REIT fondů či státní dluhopisy chráněné proti inflaci (TIPS), nabízející ochranu proti inflaci. Nepodléhejte však pokušení investovat do každého nového fondu, ETF či jiného investičního produktu, který se objeví.

Pokud se vám výše uvedený proces zdá příliš namáhavý nebo prostě chcete plánování svých penzijních úspor věnovat co nejméně času i námahy, existují i jednodušší možnosti. K nim patří např. investice do penzijního fondu s pevným datem splatnosti – v podstatě se jedná o plně diverzifikovaný mix akcií a dluhopisů, který se v průběhu času, jak stárnete, stává stále konzervativnějším. Pokud se rozhodnete pro tuto možnost, měli byste investovat veškeré své prostředky, nebo jejich naprostou většinu, do vybraného fondu. Nedávná studie organizace Financial Engines, poskytující nezávislé investiční a důchodové poradenství, uvádí, že mnozí podílníci fondů s pevným datem splatnosti investují i do dalších fondů, a často tak snižují účinnost mixu aktiv tohoto fondu.

Další možností je správu svého portfolia zcela svěřit investičnímu poradci, ačkoliv to s sebou nese vyšší náklady. Náklady můžete snížit využitím investičních robotů. Jde o poměrně nový druh investičních společností, které poskytují své služby online a využívají algoritmů k vytváření a správě portfolií. Jejich poplatky většinou nepřekračují 0,5 % ročně s tím, že je ještě nutno připočíst poplatky fondů, do nichž investují.

Ať již budete své portfolio sestavovat sami či s pomocí investičního profesionála, mějte na paměti, že cílem je sestavit široce diverzifikované portfolio, které vám poskytne požadované výnosy, aniž byste překročili pro vás přijatelnou míru rizika. Zpravidla platí, že čím méně fondů bude vaše investiční strategie vyžadovat, tím lépe pro vás. 

 

Zdroj:money.cnn, redakce
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články

Jan Kaška z Charles Bridge Global Macro Fund: Kryptoměny chápeme jako novodobé zlato plnící funkci uchovatele hodnoty

Ředitel Tavistock Investments varuje před další finanční krizí

ECB: Banky nečekaný růst úrokových sazeb zvládnou

Ilustrační foto

CPI získala miliardy korun za dluhopisy, pomohl jí rating od Moody´s

Důchody vzrostou od ledna v průměru o 475 korun

Americký dolar oslabuje před zveřejněním výsledky zasedání FEDuČti více

Universal Forest Products hlásí kvartální výsledek hospodaření

Canadian Pacific Railway oznamuje kvartální zisky

Lam Research hlásí kvartální výsledek hospodaření

International Business Machines hlásí kvartální výsledek hospodaření

Dcera od Alphabet plánuje v Torontu vznik internetové městečko

Uzavření amerických trhů: Index Dow +0,18 % na 22997,44 bodech

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.