Kolaps akcií z roku 2008 se letos nebude opakovat

11:59 | Redakce W4T | Diskuze

Současný výprodej na burzách vyvolává nepříjemné vzpomínky na rok 2008, kdy světové akciové indexy odepsaly až 40 %. V dosavadním průběhu letošního roku zatím spadly burzy přibližně o 15 %.

Foto: Public Domain

 

Společným jmenovatelem obou období je předchozí dlouhý býčí trh a nadprůměrně vysoké ocenění akciových trhů v letech 2007 i 2015. Aktuální ocenění je však již blízké historickým průměrům, a tak akcie sráží hlavně obavy z budoucnosti. K dopadům nízkých cen komodit a turbulencí v Číně se v posledních dnech přidaly i obavy z kondice bankovního sektoru. U většiny faktorů ovšem vidíme prostor pro zlepšení sentimentu. Rovněž náš ekonomický výhled je o poznání příznivější než v roce 2008, kdy vstoupily rozvinuté ekonomiky do silné recese. Proto věříme, že letošní rok nakonec pro akciové trhy nebude až tak krvavý, jak naznačují první dva měsíce.

Jedním z klíčových argumentů ve prospěch akcií je podle nás jejich atraktivita ve srovnání s dluhopisy. Zatímco před krizí v roce 2008 byl dividendový výnos akciových indexů podstatně nižší než výnos dlouhodobých státních dluhopisů, nyní je tomu naopak, a to zejména v Evropě (jak ukazuje graf níže na srovnání německého státního dluhopisu a západoevropského indexu Stoxx 600). V minulé krizi dával smysl přesun z akcií do dluhopisů, nyní ale investoři nemají z dlouhodobého pohledu mnoho jiných příležitostí k dosažení uspokojivého výnosu, než být na akciových trzích. Proto by se na ně měli opět vrátit.

Zdroj:Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.