Kofola: shrnutí konferenčního hovoru s managementem společnosti

13:40 | E V | Diskuze

Vydařená letní sezóna, to bylo téma, které rezonovalo na konferenčním hovoru s managementem Kofoly.

Ilustrativní obrázek
Foto: Kofola

Kofola hlásí za červenec, resp. srpen, meziroční růst celkových tržeb o 1 %, resp. 3 %. A to navzdory období, které má obecně k ideálu daleko. V Chorvatsku budou totiž výsledky za letní sezonu tlumeny omezeným turistickým ruchem a hospodaření UGO barů a salaterií se bude zotavovat postupně. Přesto z celkového pohledu management Kofoly hovoří o proběhlé letní sezóně v pozitivním duchu a naznačuje růsty v prodejích a tržbách. Kofola v létě těžila z živějšího turistického ruchu v ČR (a zřejmě i na Slovensku), když lidé v průběhu prázdnin spíše omezovali cestování do zahraničí. A jelikož Kofola není tak závislá na pražském regionu, tak úbytek zahraničních turistů se v číslech Kofoly nijak zásadně neprojeví a celkově tak management vyjadřuje s letní sezónou spokojenost.

Nejen lepší než očekávané výsledky za 2Q 2020, ale i naznačovaný příznivý vývoj v průběhu třetího kvartálu, to vše přimělo management k tomu, že posunul letošní výhled EBITDA zisku z 810 – 990 mil. Kč na 950 – 1000 mil. Kč (v roce 2019 činila EBITDA 1119 mil. Kč). V tomto aktualizovaném výhledu jsou dle slov managementu započítány i možné komplikace způsobené COVIDem, které by mohly negativně ovlivnit 4Q 2020 (ať už se jedná o omezení kongresové turistiky, větší využívání práce z domova či uzavírání škol – to vše může mít negativní dopady do poptávky po nealkoholických nápojích v závěru roku). Je tak patrné, že Kofola konzervativně spíše počítá s meziročně slabším 4Q 2020, a přesto celkově nastínila příznivější letošní výhled. To indikuje, že 3Q 2020 by mohl být velmi slušný. My jsme prozatím očekávali EBITDA za 3Q 2020 ve výši 377 mil. Kč, tedy o 13,5 % níže ve srovnání s rekordním loňským 3Q. Dnešní konferenční hovor však naznačuje výraznější provozní ziskovost za 3Q 2020 přibližující se loňským vysokým úrovním.

Nově nastavený výhled EBITDA by dle slov managementu mohl být korigován jen v případě opětovného uzavření segmentu HoReCa (restauračních zařízení), tedy jen v případě návratu těch nejtvrdších restriktivních opatření jakých jsme byli svědky na jaře.

Aktuálně příznivější náhled managementu na hospodaření společnosti se promítl do rozhodnutí letos přeci jen vyplatit dividendu. Návrh představenstva ve výši 13,50 Kč na akcii, což znamená velmi solidní 6% dividendový výnos a meziročně stabilní částku, pozitivně překvapil. Valná hromada bude dividendu schvalovat v listopadu. Návrh může být nicméně přehodnocen, pokud dojde k významnému zhoršení koronavirové krize s negativním dopadem do hospodaření společnosti.

Management se tedy rozhodl letos vyplatit dividendu i navzdory tlaku na zadlužení, které letos v kombinaci s klesající ziskovostí a realizací akvizice Korunní a Ondrášovky (Kofola oznámila cenu transakce ve výši 1106 mil. Kč, což je v souladu s očekáváním), roste z 2,4x na aktuálních 3,8x, resp. 3,5x EBITDA (zahrnuje-li se do EBITDA za posledních 12 měsíců i ziskovost Korunní a Ondrášovky). S výplatou dividendy nevidíme v letošním roce příliš prostor ke snížení zadlužení ze stávajících úrovní, což naznačil i finanční ředitel Kofoly Martin Pisklák, jenž odhaduje na konci roku 2020 zadluženost lehce nad hladinou 3,5x násobku EBITDA.

Zdroj:Jan Raška, analytik, Fio banka, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Automobilový průmysl podle ředitele Volkswagenu nepotřebuje finanční podporu

Ilustrativní obrázek

Kofola vzhledem k nouzovému stavu upravila podmínky valné hromady, hlasování o dividendě proběhne

Ilustrativní obrázek

Vláda omezila maloobchodní prodej, dopady do hospodaření Kofoly budou spíše omezené

Ilustrativní obrázek

Softwarová společnost SAP po nových opatřeních snížila výhled výnosů

Ilustrativní obrázek

Komentář CNS k jednomu z typů kyberútoků - sofistikovanost a znalost interního prostředí firmy

Ilustrativní obrázek

Pilulka se prvním dnem obchoduje na burzeČti více
Ilustrativní obrázek

Německá burza otevřela na záporné nule

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy poklesly

Ilustrativní obrázek

Německé akcie po otevření ztrácí

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie se obchodovaly smíšeně

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k cenám pohonných hmot a ropy

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy s rozdílnými výsledky

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.