Kofola ČeskoSlovensko: odhady hospodaření za 3Q 2018 - diskuze

12:22 | M Z | Diskuze

Výrobce nealkoholických nápojů Kofola ČeskoSlovensko dnes po uzavření trhu (v 17h) zveřejní výsledky hospodaření za 3Q 2018, resp. 9M 2018. Konferenční hovor s managementem společnosti se bude konat zítra od 9.30h.

 

Odhady hospodaření za 3Q 2018
mil. Kč 3Q 2018 Konsensus trhu 3Q 2017

y/y

Výnosy 2035 - 1983  2,6%
EBITDA 381 - 357  6,7%
EBIT 246 - 225  9,3%
Čistý zisk
181 - 166  9,0%
Zisk na akcii (Kč)
8,1 - 7,4  9,5%

 

Pozn.: odhady za 3Q 2018 i výsledky za 3Q 2017 jsou očištěny o mimořádné vlivy

 

Příznivé letní počasí, nižší náklady na cukr a rovněž např. i nižší rozvojové náklady v UGO. To jsou podle našeho názoru nejvýznamnější vlivy, které povedou k meziročním růstům tržeb a zisků. Očekáváme tedy, že Kofola představí slušný kvartál, a to navzdory solidní srovnávací základně, když loňské třetí čtvrtletí patřilo k těm vydařenějším s poměrně silnou 18% EBITDA marží. Domníváme se, že výše zmíněné pozitivní faktory se projevily především na českém trhu, který by tak měl být jednoznačným tahounem celkových výsledků hospodaření.

Velmi vydařené letní počasí v ČR vytváří poměrně silnou podporu pro objemy prodejů, a to zejména v profitabilnějším segmentu hospod a restaurací (HoReCa). Kofola tak podle našich odhadů v tuzemsku vykáže téměř 10% růst tržeb k úrovni 880 mil. Kč. V této částce již máme zahrnut i příspěvek výrobce bylinných čajů a léčivých produktů Leros, a to ve výši 10 – 20 mil. Kč. Hlavní sezóna Lerosu probíhá v podzimních a zimních měsících, je tedy opačná ve srovnání s tradičním nápojovým byznysem, jeho výraznější přispění do celkových tržeb Kofoly (v řádu 40 – 50 mil. Kč) tak očekáváme ve 4Q 2018. Příznivý vývoj předpokládáme i na nákladové straně. Kvůli struktuře portfolia, ve kterém mají poměrně významné zastoupení nápoje s obsahem cukru (např. významný podíl limonády Kofola), je provozní výkonnost v ČR výrazněji ovlivňována vývojem nákladů na cukr. Tato nákladová položka se vyvíjí pro Kofolu pozitivně, když si pro letošek zajistila o cca 30 % nižší cenu cukru ve srovnání s rokem 2017. A když si k tomu připočteme předpokládané nižší tlaky na nákladovost v segmentu UGO, kdy Kofola již v podstatě zastabilizovala počet barů a salaterií s větším důrazem na profitabilitu, tak provozní zisk EBITDA z tuzemského trhu může podle našeho odhadu vykázat za 3Q 2018 meziroční růst o zhruba 27 % na hladinu kolem 168 mil. Kč. To by indikovalo posun EBITDA marže o 2,6 p.b. y/y na velmi slušnou úroveň 19,1 %.

Solidní, a se stále vysokými maržemi okolo 25 %, resp. 34 %, nicméně téměř meziročně stabilní vývoj provozní ziskovosti očekáváme na slovenském, resp. slovinském trhu. Do značné míry saturovaný slovenský trh, kde Kofola je jedničkou, nabízí omezenější možnosti pro výraznější růsty, navíc tamní portfolio značek by nemělo být tak citlivé na změny nákladů na cukr jako je tomu v ČR (větší zastoupení vod), a tak se mohou tentokrát více projevovat negativní vlivy na nákladové straně (jako např. tlaky na růst osobních nákladů). Slovenskou EBITDA tak predikujeme poblíž 125 mil. Kč, což je mírný 3,3% meziroční nárůst. Výnosy podpořené příznivým počasím odhadujeme na úrovni 497 mil. Kč, výše o 5,7 % y/y. Ve Slovinsku, kde má Kofola obdobně výsadní postavení jako na Slovensku, by měla být ziskovost tlumena vyššími náklady na energie a dopravu, a tak EBITDA za 3Q 2018 dle našich odhadů nepřesáhne loňskou úroveň 80 mil. Kč a bude činit cca 77 mil. Kč. Tržby ze Slovinska odhadujeme kolem hladiny 225 mil. Kč, tedy na obdobné úrovni jako loni.

Slabší, nevýrazné výsledky očekáváme z chorvatského a polského trhu. V Chorvatsku ani ne tak na úrovni prodejů, kde se Kofole vcelku daří prodávat značky Radenska či Pepsi, což by mohlo kompenzovat méně výrazné prodeje tamních domácích značek jako např. Studenac s tím, že tržby mohou atakovat hranici 130 mil. Kč (+3 % y/y). Pokračující konkurenční tlaky (tlak na marže z prodejů produktů Studenac; nižší marže plynoucí z distribuce nápojů Pepsi to zřejmě nevykompenzuje) či napjatá nákladová strana hospodaření, když zátěží by měly být stále poměrně vysoké náklady na marketing, podle našich odhadů zapříčiní velmi nevýraznou provozní ziskovost z chorvatského trhu, kterou očekáváme maximálně v objemu vyšších jednotek miliónů korun; loni segment „ostatní“, který je z většiny tvořen Chorvatskem vygeneroval EBITDA zisk 11 mil. Kč).

Problematický podle našeho názoru zůstane i ve 3Q 2018 polský trh s námi prognózovaným prakticky nulovým EBITDA ziskem a dalším meziročním poklesem tržeb (predikujeme -18 % y/y na 263 mil. Kč). Výraznější obrat k lepšímu tak nečekáme a podle našeho názoru Kofola nebude mít důvod nadále setrvávat na ztrátovém polském trhu. Již dříve management společnosti informoval, že rozhodnutí o (ne)setrvání v Polsku by mělo padnout do konce letošního roku.

I přes námi očekávanou slabou výkonnost v Polsku a Chorvatsku by Kofola měla za 3Q 2018 celkově vykázat růsty. Výnosy predikujeme meziročně vyšší o 2,6 % na úrovni poblíž 2035 mil. Kč, provozní zisk EBITDA pak na hladině 381 mil. Kč, což je nárůst o téměř 7 % y/y. Příznivá provozní úroveň hospodaření by se měla projevit i do finálního výsledku, když predikujeme 9% meziroční růst čistého zisku na hladinu 181 mil. Kč.

Po skončené letní sezóně budeme sledovat, jak se management vyjádří k výhledu EBITDA na letošní rok. Jeho dosavadní prognóza činí 1000 mil. Kč. Již v srpnu po velmi slušných číslech za druhý kvartál management naznačoval příznivý průběh letní sezóny, a tak se domníváme, že navýšení výhledu je pravděpodobnějším scénářem. Na základě lepších než námi předpokládaných výsledků za 2Q 2018 a námi očekávaného růstu ziskovosti za 3Q 2018 mírně posouváme naši predikci celoroční EBITDA z úrovně 1030 mil. Kč na 1050 mil. Kč.

Zdroj:Jan Raška, analytik, Fio banka, a.s.
Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Přidat nový příspěvek

Do diskuze mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé. Přihlaste se zde.Související články
Ilustrativní obrázek

Kraft Heinz reportoval výsledky svého hospodaření za 4Q FY 18, akcie klesají o 20 %

Ilustrativní obrázek

Pražská burza otevírá páteční obchodování na červené nule

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z akciového trhu: Moneta představila návrh vylepšených finančních podmínek akvizice

Ilustrativní obrázek

Vybírání zisků na pražské burze, pod prodejním tlakem Erste Bank a Čez

Ilustrativní obrázek

Optimismus na trzích. Investoři reagují mírně na horší výsledky firem

Ilustrativní obrázek

Společnosti Fresenius SE a Fresenius Medical Care reportovaly čísla za 4Q FY 18Čti více
Ilustrativní obrázek

Německý DAX uzavřel v pátek plusu

Ilustrativní obrázek

Po Valentýnská analzýza: Muži i ženy si vybírají auta se silnějším motorem, něžnější pohlaví více dbá na praktičnost a bezpečí

Ilustrativní obrázek

Mírný růst na závěr týdne, excelovala mediální CETV

Ilustrativní obrázek

Volkswagen předběžně zveřejnil výsledky svého hospodaření za fiskální rok 2018

Ilustrativní obrázek

Češi se nezajímají o podmínky půjčky, rozhodující je výše měsíční splátky

Ilustrativní obrázek

Index S&P 500 roste o 0,4 %

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.