Kofola ČeskoSlovensko: odhady hospodaření za 3Q 2018

12:22 | M Z | Diskuze

Výrobce nealkoholických nápojů Kofola ČeskoSlovensko dnes po uzavření trhu (v 17h) zveřejní výsledky hospodaření za 3Q 2018, resp. 9M 2018. Konferenční hovor s managementem společnosti se bude konat zítra od 9.30h.

Ilustrativní obrázek
Foto: W4T

 

Odhady hospodaření za 3Q 2018
mil. Kč 3Q 2018 Konsensus trhu 3Q 2017

y/y

Výnosy 2035 - 1983  2,6%
EBITDA 381 - 357  6,7%
EBIT 246 - 225  9,3%
Čistý zisk
181 - 166  9,0%
Zisk na akcii (Kč)
8,1 - 7,4  9,5%

 

Pozn.: odhady za 3Q 2018 i výsledky za 3Q 2017 jsou očištěny o mimořádné vlivy

 

Příznivé letní počasí, nižší náklady na cukr a rovněž např. i nižší rozvojové náklady v UGO. To jsou podle našeho názoru nejvýznamnější vlivy, které povedou k meziročním růstům tržeb a zisků. Očekáváme tedy, že Kofola představí slušný kvartál, a to navzdory solidní srovnávací základně, když loňské třetí čtvrtletí patřilo k těm vydařenějším s poměrně silnou 18% EBITDA marží. Domníváme se, že výše zmíněné pozitivní faktory se projevily především na českém trhu, který by tak měl být jednoznačným tahounem celkových výsledků hospodaření.

Velmi vydařené letní počasí v ČR vytváří poměrně silnou podporu pro objemy prodejů, a to zejména v profitabilnějším segmentu hospod a restaurací (HoReCa). Kofola tak podle našich odhadů v tuzemsku vykáže téměř 10% růst tržeb k úrovni 880 mil. Kč. V této částce již máme zahrnut i příspěvek výrobce bylinných čajů a léčivých produktů Leros, a to ve výši 10 – 20 mil. Kč. Hlavní sezóna Lerosu probíhá v podzimních a zimních měsících, je tedy opačná ve srovnání s tradičním nápojovým byznysem, jeho výraznější přispění do celkových tržeb Kofoly (v řádu 40 – 50 mil. Kč) tak očekáváme ve 4Q 2018. Příznivý vývoj předpokládáme i na nákladové straně. Kvůli struktuře portfolia, ve kterém mají poměrně významné zastoupení nápoje s obsahem cukru (např. významný podíl limonády Kofola), je provozní výkonnost v ČR výrazněji ovlivňována vývojem nákladů na cukr. Tato nákladová položka se vyvíjí pro Kofolu pozitivně, když si pro letošek zajistila o cca 30 % nižší cenu cukru ve srovnání s rokem 2017. A když si k tomu připočteme předpokládané nižší tlaky na nákladovost v segmentu UGO, kdy Kofola již v podstatě zastabilizovala počet barů a salaterií s větším důrazem na profitabilitu, tak provozní zisk EBITDA z tuzemského trhu může podle našeho odhadu vykázat za 3Q 2018 meziroční růst o zhruba 27 % na hladinu kolem 168 mil. Kč. To by indikovalo posun EBITDA marže o 2,6 p.b. y/y na velmi slušnou úroveň 19,1 %.

Solidní, a se stále vysokými maržemi okolo 25 %, resp. 34 %, nicméně téměř meziročně stabilní vývoj provozní ziskovosti očekáváme na slovenském, resp. slovinském trhu. Do značné míry saturovaný slovenský trh, kde Kofola je jedničkou, nabízí omezenější možnosti pro výraznější růsty, navíc tamní portfolio značek by nemělo být tak citlivé na změny nákladů na cukr jako je tomu v ČR (větší zastoupení vod), a tak se mohou tentokrát více projevovat negativní vlivy na nákladové straně (jako např. tlaky na růst osobních nákladů). Slovenskou EBITDA tak predikujeme poblíž 125 mil. Kč, což je mírný 3,3% meziroční nárůst. Výnosy podpořené příznivým počasím odhadujeme na úrovni 497 mil. Kč, výše o 5,7 % y/y. Ve Slovinsku, kde má Kofola obdobně výsadní postavení jako na Slovensku, by měla být ziskovost tlumena vyššími náklady na energie a dopravu, a tak EBITDA za 3Q 2018 dle našich odhadů nepřesáhne loňskou úroveň 80 mil. Kč a bude činit cca 77 mil. Kč. Tržby ze Slovinska odhadujeme kolem hladiny 225 mil. Kč, tedy na obdobné úrovni jako loni.

Slabší, nevýrazné výsledky očekáváme z chorvatského a polského trhu. V Chorvatsku ani ne tak na úrovni prodejů, kde se Kofole vcelku daří prodávat značky Radenska či Pepsi, což by mohlo kompenzovat méně výrazné prodeje tamních domácích značek jako např. Studenac s tím, že tržby mohou atakovat hranici 130 mil. Kč (+3 % y/y). Pokračující konkurenční tlaky (tlak na marže z prodejů produktů Studenac; nižší marže plynoucí z distribuce nápojů Pepsi to zřejmě nevykompenzuje) či napjatá nákladová strana hospodaření, když zátěží by měly být stále poměrně vysoké náklady na marketing, podle našich odhadů zapříčiní velmi nevýraznou provozní ziskovost z chorvatského trhu, kterou očekáváme maximálně v objemu vyšších jednotek miliónů korun; loni segment „ostatní“, který je z většiny tvořen Chorvatskem vygeneroval EBITDA zisk 11 mil. Kč).

Problematický podle našeho názoru zůstane i ve 3Q 2018 polský trh s námi prognózovaným prakticky nulovým EBITDA ziskem a dalším meziročním poklesem tržeb (predikujeme -18 % y/y na 263 mil. Kč). Výraznější obrat k lepšímu tak nečekáme a podle našeho názoru Kofola nebude mít důvod nadále setrvávat na ztrátovém polském trhu. Již dříve management společnosti informoval, že rozhodnutí o (ne)setrvání v Polsku by mělo padnout do konce letošního roku.

I přes námi očekávanou slabou výkonnost v Polsku a Chorvatsku by Kofola měla za 3Q 2018 celkově vykázat růsty. Výnosy predikujeme meziročně vyšší o 2,6 % na úrovni poblíž 2035 mil. Kč, provozní zisk EBITDA pak na hladině 381 mil. Kč, což je nárůst o téměř 7 % y/y. Příznivá provozní úroveň hospodaření by se měla projevit i do finálního výsledku, když predikujeme 9% meziroční růst čistého zisku na hladinu 181 mil. Kč.

Po skončené letní sezóně budeme sledovat, jak se management vyjádří k výhledu EBITDA na letošní rok. Jeho dosavadní prognóza činí 1000 mil. Kč. Již v srpnu po velmi slušných číslech za druhý kvartál management naznačoval příznivý průběh letní sezóny, a tak se domníváme, že navýšení výhledu je pravděpodobnějším scénářem. Na základě lepších než námi předpokládaných výsledků za 2Q 2018 a námi očekávaného růstu ziskovosti za 3Q 2018 mírně posouváme naši predikci celoroční EBITDA z úrovně 1030 mil. Kč na 1050 mil. Kč.

Zdroj:Jan Raška, analytik, Fio banka, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Continental zveřejnil nový výhled na rok 2020, naznačuje slabé výsledky automobilové divize ve 4Q

Ilustrativní obrázek

McDonald’s publikuje hospodářské výsledky za 3Q, porovnatelné tržby meziročně nižší

Ilustrativní obrázek

ČEZ: výsledky hospodaření za 3Q 2020

Ilustrativní obrázek

Uber reportuje očištěné výnosy pod odhady analytiků, hlásí růst objednávek nad očekávání

Ilustrativní obrázek

O2 Czech Republic ve 3Q překvapila silnějším než očekávaným růstem

Ilustrativní obrázek

Munich Re reportuje meziroční propad zisku a zvýšení hrubého předepsaného pojistného nad očekáváníČti více
Ilustrativní obrázek

Moneta: Aktivistický akcionář Petrus Advisers do dozorčí rady navrhuje vlastní protikandidátku

Ilustrativní obrázek

Budoucnost nemocnic je v lepším time managementu

Ilustrativní obrázek

Výsledky Goldman Sachs za 1Q převálcovaly očekávání, investiční banka těžila z rušného obchodování

Ilustrativní obrázek

Banka JPMorgan reportovala výsledky za 1Q, výnosy a zisk na akci překonaly nejvyšší analytický odhad

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v zisku

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně, výrobce čipů TSMC oznámil výsledky a očekává větší investice

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.