Kofola ČeskoSlovensko: odhady hospodaření za 2Q 2020

12:40 | E V | Diskuze

Kofola dnes po uzavření trhu (po 17h) představí výsledky hospodaření za 2Q 2020, resp. za první letošní pololetí.

Ilustrativní obrázek
Foto: Kofola

Konferenční hovor s managementem společnosti bude následovat ve čtvrtek 17. září od 9.30h. 

 

Odhady hospodaření za 2Q 2020
mil. Kč 2Q 2020 Konsensus trhu* 2Q 2019

y/y

Výnosy 1507 1459 1741 -13,4 %
EBITDA 190 200 306 -37,9 %
EBIT 37  - 172 -78,5 %
Čistý zisk
3  4 78 -96,2 %
Zisk na akcii (Kč)
0,1  - 3,5 -97,1 %

*medián podle průzkumu společnosti Kofola

Pozn.: Výsledky jsou očištěné o jednorázové vlivy. Jedná se o pokračující operace, tzn. čistý zisk za 2Q 2019 je uveden bez Megapacku.

 

Jak jsme již dříve avizovali, druhý letošní kvartál bude pro Kofolu nejkritičtější. Bezprecedentní více než měsíční (celý duben a část května) uzavření profitabilního gastro segmentu (HoReCa) a výrazné utlumení všech ekonomik, ve kterých Kofola působí, se významně podepíše na výsledcích hospodaření a způsobí propady tržeb a zisků za 2Q 2020. Koronavirová krize tak značně zamíchá s výsledky nápojářských firem a Kofola nebude výjimkou. Jde o to, jak silný negativní dopad to nakonec bude.

Ještě v srpnu jsme odhadovali nepříznivý efekt COVIDu-19 do tržeb, resp. EBITDA zisku Kofoly kolem 375 mil. Kč, resp. 170 mil. Kč. Podle posledních indikací ze strany samotné Kofoly se však společnosti poměrně dařilo v průběhu druhého kvartálu realizovat úspory, ať již v personálních nákladech, nákladech na logistiku či výdajích na služby s pozitivním dopadem do provozní ziskovosti. Náš odhad vlivu COVIDu-19 do EBITDA zisku tak zmírňujeme na cca 150 mil. Kč, což by bylo na úrovni spodního rozpětí 150 – 200 mil. Kč, které bylo managementem firmy avizováno v červnu. Pomohou rovněž i nižší materiálové náklady na výrobu PET lahví (tzv. PET resin), když na celoroční bázi by měla z tohoto titulu Kofola ušetřit zhruba 100 mil. Kč.

Impulsem do hospodaření již poprvé bude nová akvizice v podobě Korunní a Ondrášovky. Kofola tyto výrobce minerálních vod začlenila do skupiny v polovině dubna. S objemem ročních tržeb, resp. EBITDA kolem 850 mil. Kč, resp. 110 mil. Kč by se příspěvek Korunní a Ondrášovky ve 2Q 2020 do celkových čísel Kofoly měl podle našich odhadů pohybovat ve výši 165 mil. Kč, resp. 20 mil. Kč.

Začlenění Korunní a Ondrášovky podpoří maloobchodní (retailový) segment a ztlumí předpokládaný pokles tržeb, které tak ve druhém letošním čtvrtletí očekáváme meziročně nižší o 13,4 % na úrovni 1507 mil. Kč. Díky výše zmíněné snaze o výraznější úspory v provozních nákladech vylepšujeme náš první odhad EBITDA zisku z hladiny 166 mil. Kč na 190 mil. Kč, což by znamenalo 38% pokles ve srovnání s loňským 2Q. Takováto úroveň provozního hospodaření nám pak indikuje (pokud Kofola výrazněji nepřekvapí na kurzových a daňových vlivech) čistý zisk na kladné nule, konkrétně 3 mil. Kč. a tedy pokles z loňských 78 mil. Kč.

Kofola tak zítra ukáže, jak se vyrovnala s obtížnými podmínkami způsobenými pandemií koronaviru, jak se vyrovnala s bezprecedentní situací v podobě zavření restaurací, hospod a hotelů, tedy segmentu, jenž tvoří téměř 40 % celkových tržeb.

Sledovaný bude letošní výhled hospodaření, resp. jeho případná úprava. S ohledem na tehdejší velmi nepřehlednou a těžko predikovatelnou situaci Kofola v květnu zveřejnila poměrně široký výhled EBITDA v rozmezí 810 – 990 mil. Kč. Naše dosavadní letošní prognóza byla posazena do rozmezí 900 – 1000 mil. Kč, resp. na úroveň 926 mil. Kč. Výše zmíněná pozitivní úprava predikce provozní ziskovosti za 2Q 2020 na hladinu 190 mil. Kč by posouvalo náš celoroční výhled k úrovni 950 mil. Kč.

Letní sezóna již proběhla bez plošných ekonomických restrikcí, a byť se zřejmě do hospodaření Kofoly projeví utlumení evropského turistického ruchu (což se negativně ukáže zejména na číslech z Chorvatska), tak opětovné letní nastartování segmentu HoReCa v kombinaci s větší poptávkou po tuzemské turistice (měně lidí cestovalo do zahraničí) by již mělo ve 3Q 2020 posouvat provozní ziskovost do běžných intencí blíže hladině 400 mil. Kč. Aktuální zhoršující se epidemiologická situace může vyvolávat určité nejistoty do posledního letošního kvartálu, nicméně zavádění plošných nouzových opatření jakých jsme byli svědky na jaře shledáváme jako méně pravděpodobné, a pokud se naplní náš předpoklad meziročně stabilní provozní ziskovosti ve 4Q 2020, pak by celoroční EBITDA měla mít potenciál se skutečně posunout k výše zmíněné hranici 950 mil. Kč. Podle našeho názoru tak existuje možnost, že Kofola po výsledcích za 2Q 2020 vylepší na spodní hraně rozpětí svoji predikci letošní EBITDA a posune ji z úrovně 810 mil. Kč alespoň na hladinu 900 mil. Kč.

Zdroj:Jan Raška, analytik, Fio banka, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Jak to bude s odpočty úroků z hypoték? Zákon je nejasný

Ilustrativní obrázek

Češi jsou nejvášnivější chataři v Evropě, na chaty a chalupy vyráží až na 8 milionů pobytů ročně

Ilustrativní obrázek

Stále více Čechů chce bydlet kousek za městem

Ilustrativní obrázek

MONETA spouští stavební spoření online, v plánu má i digitalizaci sjednávání hypoték

Ilustrativní obrázek

Cebia má 195 milionů nových dat o haváriích a tachometrech k ojetým vozům ze zahraničí

Ilustrativní obrázek

Jak jsou restaurace připraveny na druhou vlnu coviduČti více
Ilustrativní obrázek

GLP představuje svůj první logistický projekt v České republice

Ilustrativní obrázek

Live Sweaters mění název

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v záporu

Ilustrativní obrázek

Asijské indexy dnes pokračovaly v poklesech

Ilustrativní obrázek

Index S&P 500 uzavírá středeční seanci ztrátou -2,37%

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k pádu akcií Tesly

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.